Trening metaboliczny z hantlami i skakanką

Ten trening metaboliczny z hantlami i skakanką wyciśnie z Ciebie ostatnie poty, ale odwdzięczy się topową formą. Wykonuj go raz w tygodniu jako osobną, ekspresową jednostkę treningową, a szybko wzmocnisz całe ciało, poprawisz wytrzymałość swoich mięśni, kondycję i koordynację ruchową. Będziesz też silniejszy mentalnie, bo każda sesja okaże się walką z samym sobą. Bierz się do roboty!

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Spalanie tłuszczu, lepsza kondycja
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, skakanka
Rodzaj treningu/-ów w programie
HIIT (Trening interwałowy o wysokiej intensywności)
Czas trwania jednostki treningowej
Do 30 minut

Trening metaboliczny z hantlami i skakanką [opis programu]

Zanim uznasz ten metaboliczny trening z hantlami i skakanką za zbyt łatwy, by w ogóle się za niego zabrać, jeszcze raz przyjrzyj się treningowej tabeli poniżej. Nawet jeśli regularnie wyciskasz ciężkie hantle z przysiadu, a i na skakance raz na jakiś czas potrafisz zrobić kilka rund, ten trening i tak okaże się dla Ciebie wyzwaniem.

Dlaczego? Bo tym razem będziesz robić oba ćwiczenia na zmianę bez żadnych przerw pomiędzy. I choć na początku 60 sekund na skakance traktować będziesz jako odpoczynek od pracy z hantlami, tak po chwili – wraz ze spadającą liczbą powtórzeń wyciskania z przysiadu, a co za tym idzie wraz z coraz krócej trwającymi seriami – to skakanka zacznie stanowić problem. Będziesz łapał za nią bowiem coraz częściej, a Twoje nogi i obręcz barkowa będą coraz bardziej czuły każde kolejne zaliczone powtórzenie.

Twoje ciało zostanie poddane próbie – Twoje mięśnie będą palić, zmęczenie wystawi na próbę koordynację ruchową, a serce wskoczy na najwyższe obroty, meldując Cię w czwartej i piątej strefie tętna. Po około 20 minutach będziesz mógł bez żadnych wymówek paść na matę i po prostu spróbować złapać oddech.

Zasady programu

  1. Wykonuj ten trening metaboliczny z hantlami i skakanką raz w tygodniu przez 4 tygodnie. Włącz go do swojej obecnej rutyny treningowej, planując tę dodatkową jednostkę treningową na przykład na dzień przeznaczony na aktywną regenerację.
  2. Możesz potraktować ten trening jako tzw. finisher i dołączyć go do innej jednostki treningowej tylko i wyłącznie pod warunkiem, jeśli już teraz jesteś w naprawdę dobrej formie – i potrzebujesz nowych bodźców, by wrzucić ją na najwyższy poziom.
  3. Nie zapominaj o rozgrzewce – krótki trening nie oznacza wcale, że jej nie potrzebujesz. Jest dokładnie odwrotnie – im krótsza i bardziej intensywna sesja, tym bardziej konieczna jest rozgrzewka. Zacznij od stretchingu dynamicznego i serii wyskoków z przysiadu, po czym złap za skakankę. 3 minuty skoków obunóż i skoków mieszanych zdadzą egzamin.
  4. Nie przesadzaj z ciężarem (patrz Słownik pojęć i praktyczne porady poniżej). Jeśli w pierwszych, najbardziej wymagających objętościowo seriach nie dajesz sobie rady, rób sobie krótkie przerwy w ich trakcie, nie wypuszczając jednak hantli z rąk i nie ściągając ich z barków.
  5. Jeśli korzystasz z zegarka z pulsometrem, zanotuj wartość po ostatnim skoku na skakance, a następnie sprawdź, o ile uderzeń na minutę spadnie tętno w 2 minuty. Tę wartość też zapisz (na razie w głowie, a następnie w notatce). Po 4 tygodniach sprawdź całe zestawienie – zobaczysz wówczas czarno na białym, jak rośnie Twoja forma.

Słownik pojęć i praktyczne porady

Trening metaboliczny

Krótki, bardzo intensywny trening (do 30 minut, nie licząc rozgrzewki i schłodzenia), skutkujący podwyższonym długiem tlenowym (EPOC, ang. excessive post-excercise oxygen consumption). W ogromnym uproszczeniu można powiedzieć, że trening metaboliczny podkręca metabolizm i spalanie kalorii.

Ciężar

Postaw na średnio ciężkie hantle. Jeśli normalnie wyciskasz z przysiadu 20-kilogramowe hantle w 4-5 seriach po 8-12 powtórzeń, spróbuj z hantlami o wadze 10 kg każdy. To i tak powinno być dla Ciebie spore wyzwanie, zwłaszcza że pierwsza seria to aż 20 powtórzeń. Cały trening wykonuj z jednym zestawem hantli. Najlepiej będzie też, jeśli nie będziesz zmieniał tych ustawień przez czas trwania programu – zamiast na cięższe hantle postaw na większą szybkość i eksplozywność. Ciężar hantli zwiększ dopiero po miesiącu, jeśli oczywiście zdecydujesz się ten program wydłużyć.

Serie i powtórzenia

Oba ćwiczenia rób na zmianę – jedyna przerwa, na jaką możesz sobie pozwolić, to ta, w której przyjmujesz pozycję startową do kolejnego ćwiczenia. Zaczynasz od 20 powtórzeń wyciskania hantli z przysiadu. W każdej kolejnej serii zmniejszaj liczbę powtórzeń o 2, aż dojdziesz do 2 repet. Na skakance skaczesz zawsze przez 60 sekund – najlepiej na początku treningu włącz sobie stoper i ustaw go w widocznym miejscu, tak abyś wiedział, w którym momencie zaczynasz kolejną rundę na skakance. 

Tempo

Wyciskanie hantli z przysiadu rób w tempie maksymalnym, ale nie lekceważąc poprawnej techniki. Pamiętaj, by ruch w dół inicjować pchnięciem biodrami w tył. Hantle nad głowę wyciskaj, kontrolując ciężar i pilnując trajektorii ruchu. Na skakance skacz szybko, mieszając skoki obunóż ze skokami naprzemiennymi, skipem A i innymi sztuczkami, których nauczyłeś się przez lata.

Więcej informacji

Coś pozostaje niejasne? Odwiedź Słownik pojęć i/lub zakładkę Zasady treningu, by zwiększyć swój poziom fitnessowej wiedzy. Przyda się również na przyszłość.

Niezbędny sprzęt treningowy

Dwa hantle i skakanka (najlepiej szybkościowa). Tylko tyle potrzebujesz, by zaliczyć ten ekspresowy trening metaboliczny. Masz taki sprzęt w domu, a sąsiadce z dołu nie przeszkadza hałas? Śmiało trenuj w domu. Siłownia, crossfitowy box, klub MMA, outdoor – możesz ten trening wykonać praktycznie wszędzie.

Trening metaboliczny  z hantlami i skakanką [rozpiska treningowa]

Twój trening

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Wyciskanie hantli z przysiadu
10
20-2
Maksymalne
-
1B. Skoki na skakance
10
60 sekund
Maksymalne
-

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN