Intensywne interwały [Cardio + kalistenika]

Trening cardio wcale nie musi być nudny, a już na pewno nie musi trwać godzinami. Zamień długie wybieganie na bardziej dynamiczne zrywy i dodaj do nich elementy treningu siłowego, by spalać jeszcze więcej w jeszcze krótszym czasie. A przy okazji z każdego treningu czerp jak najwięcej radości i satysfakcji. Czas: start!

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Spalanie tłuszczu
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Bieżnia, drążek, hantle
Rodzaj treningu/-ów w programie
Trening cardio, HIIT (Trening interwałowy o wysokiej intensywności)
Czas trwania jednostki treningowej
20 minut

Intensywne interwały: Cardio + kalistenika [opis programu]

Godzina na mechanicznej bieżni w spokojnym tempie to tortury – nie da się tego inaczej nazwać i może się z tym równać chyba tylko kilka godzin w galerii handlowej. Tak, cardio może być nudne. Tak, cardio może trwać godzinami, a i tak może być nieskutecznym narzędziem w walce o lepszą sylwetkę i dobre samopoczucie. Z drugiej jednak strony cardio może być też cholernie satysfakcjonujące. Wystarczy, że do swojego planu wprowadzisz kilka zmian. Wróć, wprowadziliśmy je za Ciebie. Nie dziękuj, tylko wskakuj w biegowe buty i korzystaj.

Przed Tobą 3 treningi w tygodniu, które powtarzać będziesz przez miesiąc. Trenuj w poniedziałki, środy i piątki, odpoczywając we wtorki i czwartki, a weekendy poświęcając na aktywną regenerację. Możesz oczywiście inaczej ułożyć treningi w tygodniu, pamiętaj jednak o tej jednodniowej przerwie pomiędzy sesjami.

Same treningi wykonuj albo w siłowni lub klubie fitness czy crossfitowym boksie, albo – najlepiej – w outdoorze. Udokumentowano, że wpływ uwalnianej na świeżym powietrzu witaminy D na budowę mięśni i poprawę formy jest znaczny, wiosną i latem trzeba więc z tego naturalnego źródła korzystać (na suple decyduj się w okresie od października do kwietnia). Będziesz potrzebować trochę przestrzeni, ale to nie powinno stanowić problemu. Wybierz miejsce z instalacją do street workoutu (na szczęście w polskich miastach jest ich coraz więcej), dziecięcym małpim gajem (też się nada) lub zewnętrzną siłownią dla seniorów. Kluczowy jest tu drążek, więc prawdę mówiąc i trzepak zda egzamin (sprawdź tylko najpierw jego stabilność).

Podejdź do drążka i odmierz 200 metrów w linii prostej (z delikatnym zapasem na rozwinięcie pełnej prędkości przelotowej i wyhamowanie). To będzie miejsce startu Twojego treningu. Przed Tobą bowiem 200 metrowy sprint, podciąganie, kolejny sprint i pompki. A całość wykonaj:

  • 10 razy – zaawansowani,
  • 5 razy – średnio zaawansowani,
  • 3 razy – początkujący.
 

Sprint to odcinek 200 metrów, natomiast podciąganie i pompki wykonuj na czas, starając się zaliczyć jak najwięcej powtórzeń w 30 sekund. Pamiętaj, że w tym treningu od samego początku aż do końca nie ma miejsca na jakiekolwiek przerwy.

Sam dyktuj sobie tempo, sam decyduj o przerwach. Zapamiętuj jednak liczbę powtórzeń i na kolejnych treningach staraj się wykonać ich trochę więcej. Tak samo staraj się z treningu na trening biegać szybciej. Koniecznie zapisuj końcowy czas każdego treningu. Jesteśmy pewni, że po 4 tygodniach całe „zawody” ukończysz zdecydowanie szybciej niż podczas pierwszej sesji. To się nazywa progres!


Słownik pojęć i praktyczne porady  

Patent NLS: 

Jeśli zdecydowałeś się na trening w siłowni, pewnym problemem może być odległość od bieżni do drążka. W wielu klubach fitness strefy treningu siłowego i cardio to odrębne przestrzenie, a przejście między nimi zajmuje sporo czasu. Nie wspominając o zostawionej w ruchu bieżni… Jeśli tak jest w Twoim wypadku, podciąganie zastąp wiosłowaniem średnio ciężkimi hantlami.

  

Sprzęt niezbędny do wykonania treningu 

W outdoorze potrzebować będziesz tylko drążka. W siłowni drążka, bieżni i – ewentualnie – dwóch hantli.

Intensywne interwały: Cardio + kalistenika [rozpiska treningowa]

Twój trening

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Sprint
3-10
200 metrów
Maksymalne
-
2. Podciąganie podchwytem
3-10
30 sekund
1-0-1-0
-
3. Sprint
3-10
200 metrów
Maksymalne
-
4. Pompki
3-10
30 sekund
1-0-1-0
-

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN