Podwój bicepsy i potrój tricepsy: Plan na większe obwody

Zaskocz swoje ramiona (bicepsy i tricepsy) niespotykaną dotąd intensywnością podczas treningu i zobacz, jak zwiększy się ich rozmiar i siła – wszystko to w zaledwie 10 tygodni i to z zaledwie pojedynczą (dodatkową, fakt) jednostką treningową. Będziesz potrzebował nowego T-shirta, ale za to akurat nie odpowiadamy.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, poprawa siły, poprawa wytrzymałości
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
10 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, ławka, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
60-75 minut

Podwój bicepsy i potrój tricepsy: Plan na większe obwody [opis programu]

Trening ramion to nie rocket science, przynajmniej tak by się wydawało. Każdy, kto choć raz był w siłowni, doskonale wie, że główną częścią tej grupy mięśniowej są bicepsy i tricepsy, a przy okazji trenuje się zawsze również przedramiona. Zazwyczaj też każdy jest w stanie wymienić przynajmniej 1-2 ćwiczenia na bicepsy i tricepsy. I każdy z nas na pewnym etapie tak układa swoje treningi, by w danej jednostce treningowej przypadały   1-2 ćwiczenia na ramiona właśnie.

To nie jest tak, że to jest zły sposób. Czasami przychodzi jednak taki moment, w którym mięśnie nie reagują już tak dobrze na taki plan i wymagają innych bodźców treningowych. Tak się składa, że mamy coś, co pomoże w podobnej sytuacji.  

W tym programie na biceps i triceps jest po 5, jednak nie tyle liczba powinna robi wrażenie, a sposób ich zestawienia ze sobą oraz liczba serii i powtórzeń.

Każde ćwiczenie wykonuj dwukrotnie w dwóch zakresach powtórzeń. W pierwszym podejściu do danego ćwiczenia będziesz miał do wykonania 8 powtórzeń w aż 5 seriach, a w kolejnym 20 powtórzeń w 1 serii (oczywiście z odpowiednio mniejszym obciążeniem). Takich podwójnych zestawów ćwiczeń jest aż 5, co sprawia, że zarówno bicepsy, jak i tricepsy będą naprawdę mocno obciążone, a po zakończonym treningu nie będziesz miał sił utrzymać bidonu z wodą.

Sprawy nie ułatwią krótkie czasy odpoczynku, które pozwalają tylko na 90 sekund przerwy pomiędzy seriami (jeśli uważasz, że 90 sekund to długo, możemy się założyć, że lada chwila zmienisz zdanie).

Wykonuj ten trening raz w tygodniu. Wkomponuj go w swój obecny plan, zastępując nim dotychczasowy trening ramion. Jeśli w dotychczasowym programie nie masz osobnej jednostki treningowej przewidzianej na ramiona, z pozostałych treningów usuń wszystkie ćwiczenia izolowane na bicepsy i tricepsy.

Pamiętaj, że w Twoim programie powinny znajdować się ćwiczenia na wszystkie partie mięśniowe, tak abyś mógł zbudować proporcjonalną i gotową na wszystkie wyzwania sylwetkę. Same ramiona jak u Popeye’a będą wyglądać równie kreskówkowo.

Dlaczego więc namawiamy Cię do tak kulturystycznego podejścia do zagadnienia i treningu ramion raz w tygodniu? Bo to od siły ramion zależeć mogą Twoje osiągi w pozostałych ćwiczeniach – jeśli do tej pory ćwiczyłeś tylko systemem FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała), taka odskocznia i dodatkowy trening izolowany mogą Ci dobrze zrobić. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Ciężar 

Pamiętaj, by tak dobierać obciążenie, aby ostatnie powtórzenia w każdej serii robić zawsze z wyraźnym wysiłkiem, ale zachowując poprawną technikę ruchu. Dobieraj ciężar sztangi i hantli indywidualnie dla każdego ćwiczenia, a jeśli będzie taka konieczność również indywidualnie również 

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 


Za przykład ilustrujący powyższe niech posłuży klasyczne uginanie przedramion ze sztangą trzymaną podchwytem stojąc, czyli najpopularniejsze ćwiczenie na bicepsy. Tempo 2-0-2-0 oznaczać będzie więc trwający 2 sekundy czas opuszczania ciężaru, brak zatrzymania ruchu przy pełnym wyproście ramion, 2 sekundy ruchu podnoszenia ciężaru i znów brak pauzy, gdy sztanga znajdzie się w górze.
 

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do wykonania tego treningu potrzebować będziesz podstawowych sprzętów – sztangi i hantli, ale do jednego z ćwiczeń potrzebny jest wyciąg lub maszyna wielofunkcyjna, czyli przyrządy dostępne zwyczajowo w siłowniach lub klubach fitness. Jeśli jednak upierasz się, aby wykonać ten trening w domu, ostatnie 2 ćwiczenia w planie zalicz z gumą do ćwiczeń Powerband.

Podwój bicepsy i potrój tricepsy: Plan na większe obwody [rozpiska treningowa]

Twój Trening

Podane ćwiczenia wykonuj jedno po drugim, do kolejnego przechodząc dopiero po zaliczeniu wszystkich serii poprzedniego. Odpoczywaj według wskazań po każdej serii.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Uginanie ramion z hantlami podchwytem
5
8
1-0-1-0
90 sekund
2. Uginanie ramion z hantlami podchwytem
1
20
1-0-1-0
90 sekund
3. Zginanie przedramion hantlami podchwytem w leżeniu na ławce skośnej
5
8
1-0-1-0
90 sekund
4. Zginanie przedramion hantlami podchwytem w leżeniu na ławce skośnej
1
20
1-0-1-0
90 sekund
5. Wyciskanie sztangi wąskim nachwytem
5
8
1-0-1-0
90 sekund
6. Wyciskanie sztangi wąskim nachwytem
1
20
1-0-1-0
90 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN