Trening Push/Pull/Legs (PPL) na siłę i wytrzymałość mięśniową

Trening PPL to wszystko w jednym – kompletna rozpiska, która pozwala Ci trenować najważniejsze grupy mięśniowe w Twoim ciele. Każdy dzień poświęcasz na inny rodzaj ćwiczeń, dzięki czemu tydzień treningowy nie jest monotonny i łatwiej utrzymać entuzjazm przy programach przeznaczonych na wiele tygodni. Dodatkowe plusy? Większa siła i zauważalnie wyższa sprawność.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, poprawa wytrzymałości
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, drążek, poręcze
Rodzaj treningu/-ów w programie
Trening Push/Pull/Legs
Czas trwania jednostki treningowej
30-45 minut

Trening Push/Pull/Legs (PPL) na siłę i wytrzymałość mięśniową [opis programu]

Trening PPL to świetna opcja dla osób, które łatwo się nudzą i nie mogą znieść myśli o powtarzaniu ciągle tych samych ćwiczeń podczas każdego pobytu w siłowni. Zupełnym przypadkiem jest on również bardzo skuteczny, jeżeli Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej i zwiększenie swojej sprawności.

Pierwszy dzień treningowy poświęcony jest ruchom typu push, czyli wszystkim ćwiczeniom, w których wypychamy ciężar (np. wyciskanie sztangi). W drugi dzień skupiamy się na ćwiczeniach typu pull, w których przyciągamy ciężar do siebie (np. wiosłowanie sztangą). Trzeci dzień treningowy to z kolei ćwiczenia koncentrujące się na dolnych partiach mięśniowych 

Jednostki treningowe w tym programie złożone są z ciekawych kombinacji ćwiczeń i powtórzeń, w której pierwsze serie ćwiczeń złożonych wykonywane są w przedziale powtórzeń 8-12 (sprzyjającemu hipertrofii mięśniowej – więcej o tym pojęciu poniżej, w słowniku), a kolejne służą maksymalnemu wyczerpaniu mięśni.

W tym drugim przypadku wszystkie powtórzenia powinny być wykonywane z użyciem metody przerywanych powtórzeń (o której więcej dowiesz się już za chwilę). Metoda przerywanych powtórzeń jest stosowana, aby zwiększyć intensywność treningu, zwiększyć liczbę powtórzeń i obciążenia, a także zmęczyć mięśnie w krótkim czasie. Ta strategia treningowa może być stosowana w różnych ćwiczeniach siłowych, takich jak wyciskanie sztangi, przysiad, martwy ciąg, uginanie ramion, czy wiosłowanie.  

Plan, który przygotowaliśmy dla Ciebie, przeznaczony jest dla osób zaawansowanych i średnio zaawansowanych. Dobrze jest wykonywać go z partnerem treningowym, który w każdej chwili będzie mógł Cię asekurować. Nie zapomnij również, aby przed każdą sesją porządnie się rozgrzać – w innym wypadku narazisz się na kontuzję, a także zaryzykujesz niemożność wykonania planu w stu procentach.  

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Hipertrofia mięśniowa  

Hipertrofia mięśniowa to proces adaptacji organizmu do wysiłku fizycznego, który polega na zwiększeniu masy i objętości mięśni. W wyniku regularnego treningu siłowego mięśnie doświadczają mikrouszkodzeń, które stymulują proces naprawy i wzrostu tkanek mięśniowych. W odpowiedzi na te bodźce komórki mięśniowe zaczynają się dzielić i rosnąć, co prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej.

Metoda powtórzeń przerywanych

Ciekawa metoda treningowa, która polega na podzieleniu właściwej serii dla określonego ćwiczenia na kilka pomniejszych. W takim układzie powinieneś wykonać krótką (zwykle ok. 10-sekundową) przerwę po określonej liczbie powtórzeń. Przykładowo, jeżeli w serii masz do zrobienia 20 powtórzeń, możesz zrealizować je w układzie 5 – przerwa – 5 – przerwa – 5 – przerwa – 5. Ten sposób treningu umożliwia przede wszystkim wykorzystanie większego ciężaru przy jednoczesnym wydłużeniu serii.

Ciężar 

Wszystkie ćwiczenia z mniejszą ilością powtórzeń w serii staraj się wykonać z obciążeniem będącym wyższym procentem Twojego 1 RM. Pozostałe mają na celu testować Twoją wytrzymałość i będą wymagać mniejszego ciężaru. Pamiętaj przy tym, że na żadnym etapie wybrane obciążenie nie może uniemożliwiać Ci zachowania poprawnej techniki.

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej wskazują liczbę sekund, jaką musi trwać każda z kolejnych faz powtórzenia. Oznaczają po kolei: fazę ekscentryczną, pauzę, fazę koncentryczną i drugą pauzę. Przykładem niech będzie pierwsze ćwiczenie z tabeli, czyli zarzut sztangi. Tempo 1-0-1-0 oznacza, że masz sekundę na to, aby z pozycji startowej przejść do zarzucenia sztangi na obojczyki i klatkę piersiową. Następnie kolejną sekundę poświęcasz na powrót do pozycji wyjściowej. Obie fazy izometryczne to zero sekund, więc nie wykonujesz żadnego zatrzymania w czasie trwania powtórzenia.

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz Słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Będziesz potrzebować sztangi (i to ciężkiej), poręczy, drążka i pasa do zawieszenia dodatkowego obciążenia podczas podciągania. Masz komplet w domu? To do dzieła. Jeszcze nie? To albo zapraszamy na zakupy, albo do siłowni lub crossfitowego boksu. Lokalny klub fitness też się nada.

Twój program treningowy Push/Pull na siłę i wytrzymałość mięśniową [rozpiska treningowa]

Trening Push

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Wyciskanie sztangi
2
10
1-0-1-0
120 sekund
2. Wyciskanie sztangi
1
20*
1-0-1-0
120 sekund
3. Wyciskanie sztangi stojąc
2
10
1-0-1-0
120 sekund
4. Wyciskanie sztangi stojąc
1
20*
1-0-1-0
120 sekund
5. Pompki szwedzkie
3
12
1-0-1-0
120 sekund
6. Pompki marynarskie
3
8
1-0-1-0
120 sekund

* Zastosuj metodę powtórzeń przerywanych

Trening Pull

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Zarzut sztangi
2
10
1-0-1-0
120 sekund
2. Zarzut sztangi
1
20*
1-0-1-0
120 sekund
3. Podciąganie z dodatkowym obciążeniem
2
10
1-0-1-0
120 sekund
4. Podciąganie z dodatkowym obciążeniem
1
20*
1-0-1-0
120 sekund
5. Wiosłowanie sztangą
3
12
1-0-1-0
120 sekund
6. Dzień dobry ze sztangą
3
8
1-0-1-0
120 sekund

* Zastosuj metodę powtórzeń przerywanych

Trening Nogi

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad ze sztangą
2
10
1-0-1-0
120 sekund
2. Przysiad ze sztangą
1
20*
1-0-1-0
120 sekund
3. Martwy ciąg ze sztangą
2
10
1-0-1-0
120 sekund
4. Martwy ciąg ze sztangą
1
20*
1-0-1-0
120 sekund
5. Unoszenie bioder ze sztangą w oparciu o ławkę
3
12
1-0-1-0
120 sekund
5. Opad nordycki
3
8
1-0-1-0
120 sekund

* Zastosuj metodę powtórzeń przerywanych

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN