Budowanie masy mięśniowej dla początkujących

Nie musisz od razu codziennie odbijać karty w klubie fitness, by zbudować imponujących rozmiarów mięśnie. Ten program dla początkujących to tylko 3 sesje treningowe w tygodniu, a pojedyncze treningi zajmą Ci nie więcej niż 45 minut. I teraz najlepsze: pierwsze efekty zobaczysz już po 2 tygodniach. To do roboty!

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Początkujący
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, ławka, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
30-45 minut

Trening na większe mięśnie dla początkujących [opis programu] 

To idealny układ na start – 3 treningi w tygodniu z 1-dniową przerwą pomiędzy sesjami i aktywnie spędzone weekendy. Dając sobie ostry wycisk w siłowni, będziesz miał więc odpowiednią ilość czasu na regenerację. Jeśli będziesz również pilnował w najbliższym czasie diety i odpowiedniej podaży białka (2,2-2,5 grama białka na 1 kilogram masy ciała), pierwsze rezultaty zobaczysz w lustrze i na wadze już po 2 tygodniach. Po 4 tygodniach Twoje mięśnie zyskają z kolei pożądane kształty i siłę, dzięki której będziesz gotowy do podjęcia kolejnych fitnessowych wyzwań. 

Ten program treningowy podzieliliśmy na 3 jednostki treningowe. Wykonuj je jednokrotnie w każdym tygodniu treningowym, odpoczywając co najmniej 1 dzień między sesjami. Jeśli więc tydzień treningowy rozpoczynasz w poniedziałek zestawem A, trening B zrób w środę, a trening C w piątek. W weekend odpoczywaj (aktywnie!), aby w kolejny tydzień wejść pełnym energii i zapału. 

Staraj się w każdym kolejnym tygodniu zwiększać ciężar, z którym pracujesz. To nie muszą być skokowe zmiany; nawet pół kilograma więcej na gryfie zrobi robotę. 

Program, który za chwilę rozpoczniesz, zawiera podstawowe i łatwe do opanowania ćwiczenia siłowe. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących prawidłowej techniki, kliknij w nazwę ćwiczenia w treningowej tabeli, aby zapoznać się z dokładnym opisem oraz materiałem wideo. Ćwiczenia na maszynach fitness wykonuj według instrukcji zamieszczonych na samych maszynach w siłowni lub klubie fitness.

W dni treningowe angażujące do pracy górne partie mięśni będziesz też wykonywał ćwiczenia na brzuch i mięśnie korpusu – z tego powodu nie musisz osobnej jednostki poświęcać budowaniu sześciopaku. Pamiętaj, że mięśnie brzucha biorą udział w niemal każdym ćwiczeniu, a ich głównym zadaniem jest stabilizować sylwetkę. Jeśli marzy Ci się wyraźny sześciopak, oprócz treningów siłowych i na większe mięśnie wykonuj też treningi cardio – tak aby odsłonić każdy z paków spod warstwy zalegającego na nich tłuszczu. 

Zwróć uwagę na długie przerwy między kolejnymi seriami – dzięki pełnemu odpoczynkowi będziesz w stanie w każdej serii pracować z naprawdę sporymi ciężarami. Staraj się tak dobierać obciążenie, aby ostatnie powtórzenie w serii robić zawsze z wyraźnym wysiłkiem, ale zachowując poprawną technikę. 

Ćwiczenia wykonuj w podanej w tabeli kolejności, do kolejnego przechodząc dopiero po zaliczeniu wszystkich serii poprzedniego. 

Sam trening poprzedź odpowiednią rozgrzewką – zrób streczing dynamiczny, powiosłuj kilka minut na ergometrze wioślarskim i zrób obwód aktywacyjny, tj. taki, w której z minimalnym obciążeniem przejdziesz przez wszystkie ćwiczenia treningu. 

Po treningu rozciągnij dokładnie wszystkie biorące udział w sesji partie mięśni. Możesz też skorzystać z urządzeń do masażu. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Powtórzenie 

Podstawowa jednostka w Twoim treningu. Powtórzenie to wykonanie pełnego ruchu od pozycji startowej do końcowej i powrót do startu. Np. pełne powtórzenie podczas wyciskania sztangi, to opuszczenie sztangi do klatki piersiowej, a następnie wyciśnięcie jej do startu poprzez pełen wyprost rąk w łokciach. 

Seria 

To wszystkie zadane powtórzenia. W tabeli każdemu ćwiczeniu przypisano właściwą liczbę serii. Np. wyciskanie sztangi to 3 serie po 10 powtórzeń. Oznacza to, że masz zrobić 10 powtórzeń danego ćwiczenia, odpocząć wskazany czas i powtórzyć serię jeszcze dwukrotnie (nie zapominając o przerwach). 

Odpoczynek 

To ten czas, który masz odpoczywać między seriami i kolejnymi powtórzeniami.

Ciężar

W zasadzie wszystkie ćwiczenia w tym treningu wymagają wykonania co najmniej 10 powtórzeń w serii. Oznacza to, że obciążenie, z jakim pracujesz, powinno być umiarkowane – musisz być w stanie wykonać pełną serię bez zatrzymywania się, ani bez zmieniania raz wybranego ciężaru. Dlatego zacznij od niższych wartości, a potem stopniowo staraj się je troszeczkę zwiększać z każdym kolejnym tygodniem. Pamiętaj również, że wybrane obciążenie nie może uniemożliwiać Ci zachowania właściwej techniki.

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną, 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną, 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną, 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną. 

 

Trzymając się wyciskania sztangi, opuszczaj ją (według planu) 2 sekundy, nie zatrzymuj jej w dole, tylko od razu wyciśnij w ciągu 1 sekundy (2 razy szybciej niż zajęła Ci droga w dół). W górze znów się nie zatrzymuj, tylko przejdź od razu do kolejnego powtórzenia. 

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość. Instrukcję, jak wykonać każdy element z rozpiski, znajdziesz w bibliotece ćwiczeń.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Wykonując ten program treningowy, będziesz używać prostych sprzętów treningowych, głównie sztangi, hantli i treningowej ławki. Ćwiczenia na maszynach fitness pozwolą Ci pracować z większym obciążeniem, niż byłbyś w stanie, korzystając z wolnych ciężarów – to więc świetna opcja na start, bo w ten sposób wzmocnisz się jeszcze szybciej i będziesz po miesiącu gotów do kolejnych wyzwań. Pamiętaj jednak, aby maszyny fitness zawsze, przed każdym ćwiczeniem, dopasowywać do swoich warunków fizycznych. 

Trening na większe mięśnie dla początkujących [rozpiska treningowa] 

Trening A

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Wyciskanie sztangi
3
10
2-0-1-0
90 sekund
2. Wyciskanie hantli na ławce skośnej
3
10
2-0-1-0
90 sekund
3. Prostowanie przedramion na wyciągu górnym (krótki drążek)
3
10
2-0-1-0
90 sekund
4. Zginanie przedramion z hantlami chwytem neutralnym
3
10
2-0-1-0
90 sekund
5. Deska
3
30 sekund
Izometria
60 sekund

Trening B

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad ze sztangą
4
10
2-0-1-0
120 sekund
2. Martwy ciąg ze sztangą
4
10
2-0-1-0
120 sekund
3. Prostowanie nóg na maszynie
4
20
2-0-1-0
120 sekund
4. Zginanie nóg na maszynie
4
10
2-0-1-0
120 sekund
5. Wspięcia na palce z hantlami
4
20
2-0-1-0
90 sekund

Trening C

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Podciąganie w podporze
4
10
2-0-1-0
90 sekund
2. Ściąganie drążka do klatki nachwytem
4
10
2-0-1-0
90 sekund
3. Wiosłowanie wąskim uchwytem stojąc
4
10
2-0-1-0
90 sekund
4. Wyciskanie sztangi stojąc
4
Po 10 na stronę
2-0-1-0
90 sekund
5. Unoszenie ramion z hantlami na boki
4
10
2-0-1-0
90 sekund
6. Wyciskanie Pallofa
4
60 sekund
2-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN