Budowanie mięśni dla zabieganych

Chcesz wzmocnić mięśnie całego ciała, jednak nie masz zbyt wiele czasu do wygospodarowania na częste, długie treningi? Na szczęście nie musisz codziennie odwiedzać siłowni, by dać mięśniom solidny impuls do wzrostu – wystarczy, że zadbasz o odpowiednią intensywność. Z tym programem na pewno odniesiesz sukces, trenując tylko 2 razy w tygodniu. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Początkujący
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, ławka, maszyny siłowe, gumy do ćwiczeń
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
30 minut

Dwa dni budowania mięśni – minimalistyczny trening dla zabieganych [opis programu] 

Smukłą, atletyczną sylwetkę chciałby mieć każdy, jednak nasze życzenia nie zawsze idą w parze z życiem. Długie godziny pracy, rodzina, inne zainteresowania – to tylko początek listy rzeczy, które mają duży potencjał, by odciągnąć Cię od siłowni. Jeżeli jednak bardzo chcesz, to i na brak czasu coś poradzisz. Możesz, na przykład, wziąć na tapet wyjątkowo krótki, ale za to bardzo skuteczny plan dwudniowy.

Ten podzielony na 2 jednostki w tygodniu trening typu FBW (Full Body Workout) zawiera podstawowe i łatwe do opanowania ćwiczenia, co oznacza, że bez problemu wykonasz go, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałeś hantli w rękach. To bardzo duża zaleta – będziesz mógł nauczyć się prawidłowej techniki, która pozwoli Ci później przejść do trudniejszych ćwiczeń. Prostota planu w żaden sposób nie umniejsza jednak jego skuteczności.

Trening FBW oznacza, że podczas każdej sesji będziesz wykonywać ćwiczenia na wszystkie główne partie mięśniowe. Pamiętaj, że w trakcie ćwiczeń wielostawowych złożonych pracują nie tylko duże partie mięśniowe, ale również mięśnie je wspomagające – a to oznacza, że ćwicząc plecy, wzmacniasz również bicepsy, klatkę – tricepsy i barki itd. W obu treningach dodaliśmy również ćwiczenia izolowane, tak abyś jeszcze szybciej zobaczył efekty. 

Każdą wizytę na siłowni rozpocznij odpowiednią rozgrzewką. Stawiaj na ćwiczenia rozciągające (stretching dynamiczny) lub podane w rozpisce treningowej ćwiczenia, ale z minimalnym (bądź wręcz zerowym) obciążeniem.  Rozgrzanie mięśni umożliwia ich bardziej intensywną pracę w trakcie właściwej sesji, a także zabezpiecza Cię przed urazami. Nigdy nie trenuj na zimno, szczególnie z obciążeniem!

 

Jak zabrać się za ćwiczenia?

Plan podzieliliśmy na dwie rozpiski – trening A i B. Wykonuj je na zmianę z zachowaniem co najmniej dwóch dni przerwy pomiędzy. Najlepiej będzie, jeśli trening A zrobisz w poniedziałek, a trening B dopiero we czwartek. Tak długa przerwa pozwoli Ci w pełni się zregenerować. Jeżeli pominiesz któryś z treningów, kolejny wykonaj tak, aby utrzymać układ A-B-A-B.

Dni wolne od treningu traktuj jako element tzw. aktywnej regeneracji. Zamiast leżeć na kanapie, staraj się zmaksymalizować swój wskaźnik NEAT, czyli wydatek energii związany z nietreningową codzienną aktywnością fizyczną. Zamiast windy wybierz schody, podejdź do sklepu zamiast jechać autobusem, wyręcz partnera lub partnerkę w sprzątaniu i innych czynnościach domowych. Nie stroń też od spontanicznego, rekreacyjnego sportu, jak wypady ze znajomymi na rower, piłkę czy biegówki. W dni wolne od treningu korzystaj również z urządzeń do masażu, rób stretching lub dowolną inną ulubioną aktywność (joga też będzie OK!).

Ćwiczenia w rozpisce mogą wykonywać również osoby średnio zaawansowane lub zaawansowane, jeśli w swój codzienny reżim treningowy chcą wpleść jednostki, których celem jest wyraźnie się wzmocnić (np. gdy kilka razy w tygodniu uprawiają daną dyscyplinę sportu i nie mogą pozwolić sobie na więcej dodatkowych treningów).  

Uwaga: w programie nie ujęliśmy ćwiczeń na brzuch – możesz zaplanować jedną taką jednostkę treningową w tygodniu, korzystając z naszej bazy treningów tę partię ciała. Możesz też kończyć każdą sesję treningową kilkoma ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie brzucha i korpusu. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady

Hipertrofia mięśniowa

Jest to proces budowania masy mięśniowej, który zachodzi na skutek poddania mięśni obciążeniu mechanicznemu (treningowi oporowemu). Obciążenie to powoduje powstawanie mikrouszkodzeń w obrębie włókien mięśniowych. Po zakończonym wysiłku uszkodzone włókna mięśniowe są nadbudowywane i przez to powiększają swoją objętość. To (w bardzo dużym uproszczeniu) powoduje wzrost masy mięśniowej.

Ciężar 

Pamiętaj, by do każdego ćwiczenia – a czasem nawet serii – indywidualnie dobierać obciążenie. Ostatnie 2 powtórzenia w serii powinieneś robić z wyraźnym wysiłkiem, przy zachowaniu poprawnej techniki ruchu. W praktyce oznacza to, że program najłatwiej będzie Ci wykonać w siłowni, gdzie będziesz miał nie tylko dostęp do pełnego zakresu ciężarów, ale też do wyciągu górnego i dolnego. Jeśli chcesz trenować w domu, zainwestuj albo w zestaw hantli i sztangę z talerzami, albo na przykład w regulowane hantle i zestaw gum do ćwiczeń. 

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Przykładem niech będzie pierwsze ćwiczenie z rozpiski poniżej, czyli przysiad ze sztangą. Po zdjęciu sztangi ze stojaków i ustabilizowaniu pozycji startowej, schodź do pełnego przysiadu przez 2 sekundy i nie zatrzymuj się w dolnej pozycji. Zamiast tego od razu wróć do startu w czasie 1 sekundy. W pozycji startowej znów nie zagrzewaj sobie miejsca, tylko natychmiast rozpocznij kolejne powtórzenie. 

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik ćwiczeń. Znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość. Instrukcje, jak wykonać każde z ćwiczeń, znajdziesz w bibliotece.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Wykonując ten program treningowy, będziesz używać podstawowych sprzętów takich jak hantle i sztanga, ale też wyciągów górnego i dolnego. Jeśli trenujesz w domu, bo masz hantle, sztangę i ławkę treningową, ćwiczenia przy wyciągu zastąp ćwiczeniami z gumami oporowymi: 

  1. Prostowanie przedramion na wyciągu górnym (z liną) zastąp prostowaniem przedramion z gumą Powerband stojąc, 
  2. Ściąganie drążka do klatki nachwytem zastąp ściąganiem gumy Powerband do klatki w półklęku jednorącz, 
  3. Wiosłowanie wąskim uchwytem na wyciągu siedząc zastąp przyciąganiem gumy Powerband do brzucha siedząc. 

Twój minimalistyczny plan na większe ramiona [rozpiska treningowa] 

Trening A

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad ze sztangą
3
10
2-0-1-0
90 sekund
2. Wyciskanie sztangi
3
10
2-0-1-0
90 sekund
3. Wyciskanie hantli na ławce skośnej
3
10
2-0-1-0
90 sekund
4. Prostowanie przedramion na wyciągu górnym
3
10
2-0-1-0
90 sekund
5. Zginanie przedramion z hantlami chwytem neutralnym
3
10
2-0-1-0
90 sekund

Trening B

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Martwy ciąg ze sztangą
4
10
2-0-1-0
90 sekund
2. Ściąganie drążka do klatki nachwytem
4
10
2-0-1-0
90 sekund
3. Wiosłowanie wąskim uchwytem na wyciągu siedząc
3
15
2-0-1-0
90 sekund
4. Wyciskanie sztangi stojąc
3
15
2-0-1-0
90 sekund
5. Unoszenie hantli na bok stojąc
3
15
2-0-1-0
90 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN