FBW, AMRAP i EMOM: redukcja tłuszczu na maksa

Brzmi jak hasło z telezakupów? Bierzemy to na klatę, bo skuteczności tego programu treningowego jesteśmy po prostu pewni. Przed Tobą intensywne 4 tygodnie, w trakcie których trenować będziesz tylko 3 razy w tygodniu po 30-45 minut i nie będziesz mieć ani ochoty, ani siły na więcej. W razie czego: ostrzegaliśmy. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, spalanie tłuszczu
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, kettlebell, drążek
Rodzaj treningu/-ów w programie
Trening AMRAP, Trening EMOM, FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
30-45 minut

Rozpraw się z tłuszczem i zyskaj pakiet mięśni [opis programu]

Trzy treningi w tygodniu, każdy wykonywany w innym systemie. Pierwszy trening to trening AMRAP (ang. as many rounds as possible), podczas którego ścigać będziesz się z samym sobą i niemal skrajnym zmęczeniem. Drugi trening to z jednej strony trochę niższe obroty, bo to klasyczne FBW (ang. full body workout) z podziałem na serie i powtórzenia – ale z drugiej i tych pierwszych, i drugich w trakcie sesji będziesz mieć naprawdę sporo. Dodaj do tego solidny ciężar i nagle pożałujesz trochę zbyt krótkiej rozgrzewki i braku wody w bidonie. Trzeci trening to trening EMOM (ang. every minute on the minute), w którym od tego, jak szybko poradzisz sobie z zadaniem, zależeć będzie długość Twojego odpoczynku.  

Takie zestawienie gwarantuje naprawdę szybkie efekty, zarówno w lustrze, na wadze, jak i w samej sali treningowej. Z sesji na sesję będziesz czuł się silniejszy, sprawniejszy, i gotowy do jeszcze cięższych wyzwań. Przy okazji będziesz miał też poczucie dobrze wykorzystanego czasu, bo oto każdy trening pozbawiony będzie zwykłej i męczącej nudy – każdy traktuj jako wyzwanie. Bo, jak mówi Usain Bolt, zastanawiając się nad tym, jak wypadniesz, z góry przegrywasz; po prostu trenuj solidnie i dawaj z siebie wszystko. Przytaczaj sobie ten cytat za każdym razem, gdy będziesz miał ochotę odpuścić kolejny trening, serię, powtórzenie. 

Trenuj w systemie A-B-C, rozpoczynając treningowy tydzień w poniedziałek treningiem A. Trening B rób we środę, a trening C w piątek. Weekend poświęć klasycznie na aktywną regenerację.

 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

AMRAP 

System, który ma swoje korzenie w CrossFicie. W treningu AMRAP w jednostce czasu masz zaliczyć jak najwięcej rund/obwodów treningowych (ang. as many rounds as possible). 

FBW 

Trening typu Full Body Workout, czyli trening, podczas którego trenujesz wszystkie grupy mięśniowe. 

EMOM 

System również z korzeniami w CrossFicie. W treningu EMOM odpoczywasz po zaliczonej serii do końca danej minuty. Nowa minuta to zawsze nowa seria (ang. every minute on the minute). Oznacza to, że to od czasu zaliczenia serii zależy bezpośrednio czas przewidziany na odpoczynek.  

Tempo 

W treningach AMRAP i EMOM dawaj z siebie wszystko, forsując maksymalnie tempo, jednak nie kosztem poprawnej techniki wykonywania ćwiczeń. W treningu FBW zwolnij obroty, ale też zwiększ ciężar, z którym będziesz pracować. 

Ciężar 

Trening AMRAP będziesz wykonywać tylko z ciężarem swojego ciała, a to oznacza, że możesz pójść na maksa, jeśli chodzi o tempo. W treningu FBW tak dobieraj obciążenie, by ostatnie powtórzenie w serii robić zawsze z wyraźnym wysiłkiem, ciężar dopasowując indywidualnie do kolejnych ćwiczeń i – jeśli będzie taka potrzeba – również serii. W treningu EMOM wybierz kettlebell, który będzie dla Ciebie solidnym wyzwaniem – nie idź tu na kompromisy.  

Więcej informacji

Obszerniejsze omówienia systemów treningowych oraz zasad, które za nimi stoją, znajdziesz kolejno w zakładkach Słownik pojęć i Zasady treningu.

 

Niezbędny sprzęt

Tym razem nie będziesz potrzebował tony chromowanych sprzętów: hantle, kettle, drążek wystarczą. Jeśli masz je w swojej domowej siłowni, nie wahaj się i wykonuj ten program w domu. Natomiast jeśli brakuje Ci któregokolwiek z tych urządzeń, albo wybierz się na zakupy, albo do siłowni. 

Rozpraw się z tłuszczem i zyskaj pakiet mięśni: 4 tygodnie do nowej sylwetki [rozpiska treningowa]

Trening A: AMRAP

Podane ćwiczenia połącz w obwód i wykonuj je jedno po drugim. Odpoczywaj według potrzeb. Staraj się w wyznaczonym czasie 30 minut wykonać jak najwięcej rund/obwodów. W kolejnym tygodniu treningowym postaraj się pobić swój wynik.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Podciąganie negatywne nachwytem
Jak najwięcej w 30 minut
5
Kontrolowane
wg potrzeb
2. Pompka w wąskim ustawieniu dłoni
Jak najwięcej w 30 minut
10
Kontrolowane
wg potrzeb
3. Przysiad
Jak najwięcej w 30 minut
15
Kontrolowane
wg potrzeb
4. Wykrok do zakroku
Jak najwięcej w 35 minut
Po 10 na stronę
Kontrolowane
wg potrzeb
5. Wspinaczka pozioma X
Jak najwięcej w 30 minut
30
Maksymalne
wg potrzeb

Trening B: FBW

Ćwiczenia wykonuj jedno po drugim, do kolejnego przechodząc dopiero po zaliczeniu wszystkich serii poprzedniego. Odpoczywaj 60 sekund między seriami i kolejnymi ćwiczeniami.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Martwy ciąg z hantlami
5
10
Kontrolowane
60 sekund
2. Marsz z hantlami nad głową
5
20
Kontrolowane
60 sekund
3. Przysiad z hantlami na barkach
5
10
Kontrolowane
60 sekund
4. Burpee z hantlami
5
20
Maksymalne
60 sekund
5. Scyzoryk
5
20
Maksymalne
60 sekund

Trening C: EMOM

Podane ćwiczenia połącz w obwód. Każde ćwiczenie zaczynaj wraz z wybiciem pełnej minuty. Odpoczywaj do końca danej minuty, by od kolejnej rozpocząć kolejne ćwiczenie. Kontynuuj, aż zaliczysz pełny obwód. Zrób razem 5 takich obwodów.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad z kettlebellem w pozycji rack
5
Po 8 na stronę
Kontrolowane
Do końca minuty
2. Amerykański swing kettlebellem
5
16
Maksymalne
Do końca minuty
3. Wiosłowanie kettlebellem jednorącz
5
Po 8 na stronę
Kontrolowane
Do końca minuty
4. Burpee
5
16
Maksymalne
Do końca minuty
5. Siad motyla
5
16
Kontrolowane
Do końca minuty

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN