FBW na ogólną sprawność

Jesteśmy świadomi, że budowanie atrakcyjnej sylwetki to absolutny numer jeden we współczesnych siłowniach i klubach fitness. Nie znaczy to jednak, że nie można skomponować treningu, który oprócz rozmiaru i rzeźby mięśni weźmie też na celownik również wszechstronną sprawność Twojego ciała. Ten program poradzi sobie z każdym z tych zadań.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, ogólna sprawność
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
8 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, drążek, piłka lekarska, skakanka, maszyny cardio
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
Do 120 minut

8 tygodni do lepszej sylwetki: Plan na poprawę sprawności i siły [opis programu]

Zanim przejdziemy dalej, ostrzeżenie – jeśli w treningu najbardziej cenisz sobie różnorodność i wykonywanie zupełnie innego zestawu ćwiczeń co trening, ten program nie jest dla Ciebie. Oparliśmy go bowiem na prostym (i skutecznym) schemacie 11 ćwiczeń, który powtarzać będziesz przez najbliższe 2 miesiące 3 razy w tygodniu.

Eksperci NLS odpowiedzialni za ten program nie mieli jednak wątpliwości, że o nużącej rutynie nie może być tu mowy, a testerzy okazali się wyjątkowo zgodni – oto program wymagający, ale też niezwykle satysfakcjonujący. Jego największą zaletą jest obserwowanie ciągłych postępów; nie tylko z tygodnia na tydzień, ale też w zasadzie z treningu na trening.

Efekty widzieć będziesz w lustrze, na wadze, wykonując pomiary centymetrem krawieckim. Ale będziesz dostrzegać je również podczas zaliczania kolejnych serii, gdy nagle okaże się, że ciężar, z którym jeszcze niedawno trudno w ogóle było się zmierzyć, teraz jest lekki jak piórko (dobra, trochę nas poniosło, ale wiesz, co mamy na myśli).

Po 8 tygodniach będziesz więc nie tylko lepiej czuć się w swoim ciele, ale to ciało będzie też silniejsze, wytrzymalsze, szybsze i ogólnie bardziej sprawne. Zaliczanie wkoło tych samych 11 ćwiczeń to chyba niewygórowana cena za takie korzyści, prawda?

Trenuj 3 razy w tygodniu, odpoczywając co najmniej dzień między sesjami. Weekendy poświęcaj na aktywną regenerację. W ogóle w ciągu dnia staraj się być osobą maksymalnie aktywną – wybieraj schody, nie windę, do pracy jeździj rowerem, albo chodź pieszo, wstawaj co godzinę od biurka i za każdym razem, gdy na przykład rozmawiasz przez telefon. Taka codzienna, spontaniczna aktywność pozwoli Ci spalić więcej kalorii, ale też zagwarantuje Ci jeszcze lepsze samopoczucie.

Podczas każdej sesji treningowej będziesz musiał lub musiała zmierzyć się z różnorodnymi ćwiczeniami – na nogi, barki, plecy, klatkę piersiową, brzuch i wiele innych grup mięśniowych (wykorzystaliśmy głównie ćwiczenia złożone, w których jednocześnie pracuje wiele partii). Dodaj do tego mocno zróżnicowany sprzęt treningowy – od sztangi, po hantle, piłki lekarskie czy skakankę, a szybko przekonasz się, że łatwo wcale nie będzie. No i o to chodzi!

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

FBW

Full Body Workout, czyli trening całego ciała. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ten rodzaj treningu, w którym podczas pojedynczej jednostki trenujesz mięśnie całego ciała.

Ciężar 

Nawet nie myśl, że skoro za kanapą masz dwa hantle i sztangę do body pump, możesz ten program zaliczyć w domu. Ciągłe postępy, o których była mowa wyżej, wymagają stałej progresji obciążeń. Tak dobieraj ciężar, by ostatnie powtórzenia w serii robić zawsze z wyraźnym wysiłkiem, ale zachowując poprawną technikę. To dotyczy nie tylko poszczególnych ćwiczeń, ale też serii.

Tempo 

Klasyczny zapis tempa oznacza fazę ekscentryczną (w której mięsień się wydłuża) i koncentryczną (w której mięsień się skraca). Pomiędzy nimi występują fazy zatrzymania ruchu (fazy izometryczne). Przykładem niech będzie pierwsze ćwiczenie z tabeli, tj. wyciskanie sztangi stojąc:

Stań prosto ze sztangą trzymaną nachwytem na wysokości barków. Stopy rozstaw na szerokość bioder. Upewnij się, że plecy masz proste, klatkę wypiętą, łopatki ściągnięte. Patrz przed siebie. Dynamicznym ruchem wyciśnij sztangę nad głowę, prostując ręce w łokciach (faza koncentryczna trwająca jedną sekundę). Nie zatrzymuj ruchu (faza izometryczna wynosząca 0 sekund), tylko od razu opuść ją do pozycji startowej (faza ekscentryczna o długości 1 sekundy). Znów, gdy sztanga znajdzie się w pozycji wyjściowej (faza izometryczna równa 0 sekund), nie zatrzymuj ruchu, tylko zalicz kolejne powtórzenie.

Uwaga: zazwyczaj w zapisie X-X-X-X pierwsze pole odpowiada za fazę ekscentryczną, w tym wypadku jest jednak inaczej i wymusza to prawidłowa pozycja startowa, rozpoczynająca ćwiczenie.

Oprócz powyższego zapisu w tabeli znajdziesz również hasła „Maksymalne” i „Kontrolowane” – chyba nie musimy Ci tłumaczyć, co masz z nimi zrobić, prawda?


Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Wykonując ten program treningowy zaprzyjaźnisz się (masz na to w końcu 8 tygodni) z klasycznymi akcesoriami treningowymi – sztangą, hantlami, ławką, drążkiem, skakanką i bieżnią. Ergo: aby zaliczyć ten program, musisz wybrać się do siłowni (albo klubu fitness czy crossfitowego boksu).

8 tygodni do lepszej sylwetki: Plan na poprawę sprawności i siły [rozpiska treningowa]

Trening

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Wyciskanie sztangi stojąc
5
5
1-0-1-0
60 sekund
2. Naprzemienne wyciskanie hantli siedząc (na ławce lub macie)
3
Po 8 na stronę
1-0-1-0
60 sekund
3. Podciąganie nachwytem
3
10
1-0-1-0
60 sekund
4. Wiosłowanie hantlem
3
8
1-0-1-0
60 sekund
5. Rumuński martwy ciąg ze sztangą
3
5
1-0-1-0
60 sekund
6. Przysiad bułgarski z hantlami
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
60 sekund
7. Wyskok z przysiadu
8. Przejścia z deski wysokiej do klasycznej
9. Rzuty piłką lekarską o podłogę
10. Skakanka
11. Sprint

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 4 / 5. 1

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN