FBW z hantlami

FBW z hantlami to najlepszy sposób na zbudowanie silnego ciała bez wychodzenia z domu, ale pod jednym warunkiem. Musisz postawić na naprawdę ciężkie hantle, które pod koniec każdej serii będą sporym wyzwaniem dla Twoich mięśni. Dodaj do tego ćwiczenia angażujące naraz niemal wszystkie partie mięśniowe, sporą objętość i intensywność, a uzyskasz patent na topową formę.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, poprawa siły
Poziom zaawansowania
Zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, ławka
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
60 minut

FBW z hantlami [opis programu]

Nie daj sobie wmówić, że więcej sprzętu oznacza lepszą formę. Topową dyspozycję zbudujesz nawet z hantlami, pod warunkiem że do zadania podejdziesz z odpowiednim zaangażowaniem. Co przez to rozumiemy?

To proste. Po pierwsze, postaw na naprawdę ciężkie hantle. Mówiąc „naprawdę ciężkie” mamy na myśli zestaw, który początkowo będzie dla Ciebie stanowił wyzwanie ponad siły i 5 serii po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia z hantlami okaże się misją z gatunku „impossible”. Spokojnie, wystarczy dosłownie kilka treningów, abyś swoje mięśnie i układ nerwowy do tego nadprogramowego ciężaru przyzwyczaił – z tygodnia na tydzień zobaczysz, jak będzie rosła Twoja forma, a ciężar, który jeszcze niedawno wydawał się nadludzki, teraz będzie po prostu stanowił przeszkodę do pokonania.

Po drugie, zaczynaj trening od solidnej rozgrzewki. Kilka minut stretchingu dynamicznego plus aktywacje z gumami do ćwiczeń mogą pomóc Ci nie tylko przygotować się do ciężkiej pracy, ale też zwiększą szanse, że kolejną sesję z hantlami zakończysz bez kontuzji czy drobnego nawet urazu.

Kolejną sprawą jest przestrzeganie czasu przewidzianego na odpoczynek. To sprawa dla szybkich postępów kluczowa – do kolejnej serii przygotuj się, zanim jeszcze upłynie 60 sekund. W momencie, w którym zegar wybija koniec przerwy, masz już rozpoczynać kolejną serię, a nie dopiero zajmować pozycję startową. Tylko w ten sposób uzyskasz odpowiednią intensywność treningu, a Twoje tętno będzie wskakiwać na właściwe rejestry. To było po trzecie i ostatnie.

FBW z hantlami jako plan treningowy na większe mięśnie i więcej siły rozpisaliśmy na 4 tygodnie. Wykonuj ten trening 3 razy w tygodniu, odpoczywając co najmniej dzień między sesjami. Weekendy poświęć na aktywną regenerację. Unikaj biegania – Twoje nogi będą dostawać za swoje treningami siłowymi. Jeśli chcesz dołączyć do programu trening cardio, postaw lepiej na sesje na ergometrze wioślarskim lub… orbitreku.

Praktyczne porady

Ciężar

Jeśli trenujesz w siłowni, tak dopasuj ciężar hantli, aby ostatnie 2-3 powtórzenia w serii robić zawsze z wyraźnym wysiłkiem. Jeśli zamierzasz kupić zestaw hantli i trenować w domu, wybierz ciężar, który dziś wydaje Ci się o 20-30% za duży. Wykonując kolejne ćwiczenia, po prostu rób tyle powtórzeń w serii, ile dasz radę. W kolejnych tygodniach treningowych staraj się tę liczbę dla każdego ćwiczenia zwiększać. Możesz też postawić na hantle regulowane – to świetna opcja, która pozwala szybko manipulować ciężarem.

Tempo

Klasyk, czyli 1-0-1-0, a więc po 1 sekundzie masz na fazę eks- i koncentryczną. Bez pauz pomiędzy fazami. Ćwiczenia wykonuj bez szczególnego pośpiechu, ale też bez specjalnego ociągania się. Pilnuj przede wszystkim prawidłowej techniki – zwłaszcza że ćwiczenia składające się na ten FBW z hantlami należą do raczej złożonych ruchów.

Więcej informacji

Jeśli któreś pojęcie zastosowane w opisie tego planu wydaje Ci się nie do końca jasne, sprawdź koniecznie Słownik pojęć. Zachęcamy również do regularnego zaglądania na nasz blog – znajdziesz tam masę informacji związanych z treningiem, regeneracją i dietą. Aha, możesz też zostawić poniżej komentarz albo się z nami skontaktować.

Niezbędny sprzęt treningowy

Hantle, hantle, hantle! Przyda się też ławka treningowa, choć pamiętaj, że wyciskanie i unoszenie nóg możesz wykonywać również na podłodze lub korzystając z piłki gimnastycznej.

FBW z hantlami [rozpiska treningowa]

Plan treningu

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Rwanie hantla
5
Po 5 na stronę
1-0-1-0
60 sekund
2. Przysiad z hantlami na barkach
5
10
1-0-1-0
60 sekund
3. Martwy ciąg z podciąganiem hantli wzdłuż tułowia
5
10
1-0-1-0
60 sekund
4. Wyciskanie hantli z głębokiego przysiadu
5
10
1-0-1-0
60 sekund
5. Wyciskanie hantli
5
10
1-0-1-0
60 sekund
6. Wiosłowanie hantlami
5
10
1-0-1-0
60 sekund
7. Unoszenie nóg w leżeniu na ławce
5
20
1-0-1-0
30 sekund
8. Boczne spięcia brzucha z hantlem stojąc
5
Po 20 na stronę
1-0-1-0
30 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN