Funkcjonalna siła w 4 tygodnie

Ten inspirowany treningami strongmanów program ma za zadanie najpierw przetestować Twoją zdolność do podnoszenia i przenoszenia ciężkich przedmiotów, a następnie wznieść ją na poziom, który wcześniej wydawał Ci się niedostępny. Dzięki temu staniesz się tak sprawny, zwinny i wytrzymały, jak jeszcze nigdy wcześniej. Gotowy podjąć się wyzwania?

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, spalanie tłuszczu, lepsza kondycja, ogólna sprawność
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebelle, gumy do ćwiczeń
Rodzaj treningu/-ów w programie
Trening AMRAP
Czas trwania jednostki treningowej
Do 60 minut

Funkcjonalna siła w 4 tygodnie [opis programu] 

Jeśli Twój rekord w przysiadzie jest trzycyfrowy, gratulujemy i chylimy czoła. Ale jeśli jednocześnie z trudem dostajesz się po schodach na czwarte piętro, cóż, musimy nasz podziw wycofać. Jeśli sytuacja wygląda dokładnie odwrotnie – również. 

Na szczęście tylko na chwilę, bo po 4 tygodniach zyskasz znów balans między siłą, kondycją i wytrzymałością mięśni. Przed Tobą program treningowy, który inspirowany jest ćwiczeniami wykonywanymi przez strongmanów. Jego podstawę stanowi więc podnoszenie ciężkich przedmiotów i przenoszenie ich z miejsca na miejsce – i to w jak najkrótszym czasie. Oznacza to jednoczesny wycisk dla mięśni i całkiem solidny test dla wytrzymałości mięśni oraz samej kondycji. Jesteś pewien, że zdasz? 

Treningi A i B rób jeden po drugim, odpoczywając 1 dzień dopiero po zaliczeniu obu. Powtarzaj taki cykl dwukrotnie w tygodniu, na aktywną regenerację poświęcając weekend. Dokładna rozpiska prezentuje się więc tak: 

  • Poniedziałek: Trening A 
  • Wtorek: Trening B 
  • Środa: Aktywna regeneracja 
  • Czwartek: Trening A 
  • Piątek: Trening B 
  • Weekend: Aktywna regeneracja 

 

Oba treningi wykonuj w systemie AMRAP (jak najwięcej rund w danym czasie, ang. as many rounds as possible). Zwróć uwagę na dodatkowy haczyk w tabelach treningowych. Ćwiczenia połączyliśmy w superserie, a to oznacza, że masz na zmianę wykonywać najpierw dwa pierwsze ćwiczenia treningu przez 30 minut, po czym czekać będzie Cię jeszcze drugie pół godziny z drugą parą.

Trening A (netto, tj. nie licząc rozgrzewki i wyciszenia) powinien zająć Ci więc 60 minut minut, w czasie których masz dać z siebie naprawdę wszystko. Trening B skróć do 40 minut – ale walcz przez to jeszcze mocniej. Rozgrzewka powinna zająć Ci co najmniej pięć minut, podobnie jak wyciszenie na koniec sesji treningowej.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

AMRAP 

Metoda wywodząca się z CrossFitu – trening interwałowy, w którym to od osoby ćwiczącej zależy długość odpoczynku między kolejnymi seriami czy ćwiczeniami. Celem jest jak największa liczba serii (rund) w przewidzianym czasie. 

Aktywna regeneracja 

Najczęściej dzień wolny od treningu właściwego, ale z zaplanowaną lekką bądź średnio intensywną aktywnością, np. spacerem, rowerową wycieczką, lekkim truchtem w parku. 

Ciężar 

Mimo że trenujesz w systemie AMRAP, a Twoim celem powinno być jak najwięcej rund, postaw na kettlebelle, które naprawdę będą dla Ciebie wyzwaniem – i to zarówno w treningu A, jak i w treningu B.

Tempo

W treningu A leć na maksa (tempo maksymalne oznacza, że masz działać na 105%, ale zachowując poprawną technikę). W treningu B zwolnij i jeszcze bardziej kontroluj swoje ciało (tempo kontrolowane).

Dystans 

Trening B opiera się głównie na trzech wariantach spaceru farmera z kettlebellami – byłoby więc lepiej niż dobrze, gdybyś wykonywał go w boksie CrossFit albo innej przestrzeni, w której możesz sobie pozwolić na 20 metrów bez zakręcania. Jeśli nie masz jak odmierzyć takiego dystansu, traktuj 1 metr jak dwa kroki.

Więcej informacji

Dalej głodny wiedzy? Zobacz nasz Słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również jeśli już teraz jesteś ekspertem od treningu. Dokładny opis każdego ćwiczenia wraz z instrukcją znajdziesz w Bibliotece ćwiczeń – podpowiadamy na wypadek, gdybyś jednak aż takim ekspertem nie był.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do treningu potrzebujesz niewiele – wystarczą kettlebelle i gumy do ćwiczeń, takie jak Powerband i Miniband. Z tego powodu dasz radę ćwiczyć zarówno w klubie fitness czy siłowni, jak i w zaciszu własnego domu – oczywiście jeżeli masz wspomniane sprzęty pod ręką.

Funkcjonalna siła w 4 tygodnie [rozpiska treningowa] 

Trening A

Zalicz najpierw w 30 minut jak najwięcej rund składających się z ćwiczeń 1A i 1B, aby następne 30 minut poświęcić na ćwiczenia 2A i 2B. Odpoczywaj według potrzeb.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Martwy ciąg z kettlebellami
Jak najwięcej w 30 minut
10
Maksymalne
wg potrzeb
1B. Pompka
Jak najwięcej w 30 minut
10
Maksymalne
wg potrzeb
2A. Wyciskanie kettlebelli z przysiadu
Jak najwięcej w 30 minut
10
Maksymalne
wg potrzeb
2B. Wiosłowanie gumą Powerband siedząc
Jak najwięcej w 30 minut
10
Maksymalne
wg potrzeb

Trening B

Zalicz najpierw w 20 minut jak najwięcej rund składających się z ćwiczeń 1A i 1B, aby następne 30 minut poświęcić na ćwiczenia 2A i 2B. Odpoczywaj według potrzeb.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. 2A. Spacer farmera z kettlebellami nad głową
Jak najwięcej w 20 minut
20 metrów
Kontrolowane
wg potrzeb
1B. Spacer farmera z kettlebellami w pozycji rack
Jak najwięcej w 20 minut
20 metrów
Kontrolowane
wg potrzeb
2A. Spacer farmera z kettlebellami
Jak najwięcej w 20 minut
20 metrów
Kontrolowane
wg potrzeb
2B. Wiosłowanie goryla
Jak najwięcej w 20 minut
Po 10 na stronę
Kontrolowane
wg potrzeb

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN