Hipertrofia mięśni nóg [Superserie i serie piramidalne]

Trenerzy NLS stworzyli program treningowy, który będzie wyzwaniem nawet dla osób o dużym stażu treningowym. Powinieneś się nim zainteresować, jeśli zależy Ci na szybkiej hipertrofii dolnych partii mięśniowych. Znajdziesz w nim superserie, drop sety oraz wymagające sesje treningowe z martwym ciągiem i przysiadem. Jeśli ten wstęp Cię nie zniechęcił, zapraszamy na pokład. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Zaawansowany
Czas trwania programu
3 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
60-75 minut

Hipertrofia mięśni nóg [opis programu]

To program specjalistyczny – przeznaczony jest dla wszystkich tych osób, które chcą zwiększyć rozmiar swoich nóg w krótkim czasie. W tym przypadku potrzebujesz jedynie 3 tygodni. Pamiętaj jednak, że wszystkie rzeczy, które brzmią zbyt dobrze, żeby były prawdziwe, przeważnie są – dlatego nasz program ma jeden haczyk. Tym haczykiem jest intensywność i poziom trudności.  

3 tygodnie to zaskakująco krótki okres na osiągnięcie widocznych rezultatów, ale dzięki dużej objętości, wykorzystanym protokołom treningowym (superserie, serie piramidalne i wydłużone tempo treningu) oraz dzięki unikalnemu połączeniu ćwiczeń przekonasz się, że to naprawdę może się udać – oczywiście jeśli jesteś gotowy na wykonanie bardzo ciężkiej pracy. 

Tę ciężką pracę (wyszczególnioną w poniższej rozpisce treningowej) poprzedź odpowiednią rozgrzewką, którą powinny być zarówno odpowiednie aktywacje, jak i serie rozgrzewkowe. 

Wykonuj ten trening tylko raz w tygodniu, w pozostałe dni podążając za swoim dotychczasowym planem lub zaliczając treningi ogólnorozwojowe. Zachowuj przy tym co najmniej jeden dzień przerwy na regenerację i zdecydowanie zluzuj z ćwiczeniami na dolne partie mięśniowe. Wykonując raz w tygodniu ten trening, dasz swoim nogom i pośladkom taki wycisk, że kolejne bodźce raczej się im nie przydadzą. Na pewno przyda im się za to solidny odpoczynek.

Ważnym elementem całego programu jest zastosowanie wydłużonego tempa we wszystkich ćwiczeniach. Celem jest większe uszkodzenie włókien mięśniowych, co z kolei może przyczynić się do zwiększonej adaptacji i wzrostu mięśni. W niektórych ćwiczeniach poszczególne fazy ćwiczenia trwają aż 4 sekundy, zatem przygotuj się na solidny wycisk. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Ciężar 

Zwróć szczególną uwagę na dobór ciężaru w ćwiczeniach, gdzie przewidziane są serie piramidalne z rosnącym obciążeniem. Nie narzucamy Ci konkretnych wartości, o jakie powinieneś zwiększać obciążenie w każdej serii. Stosuj się jednak do schematu opisanego w tabeli treningowej. Weź też pod uwagę, że serie piramidalne w pewnych ćwiczeniach występują wspólnie z superseriami – ciężar wykorzystany w takich seriach powinien być mniejszy niż w przypadku klasycznego protokołu treningowego. 

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Za przykład ilustrujący powyższe niech posłuży przysiad ze sztangą, czyli król fitnessu. Tempo 2-0-2-0 oznaczać będzie więc trwający 2 sekundy czas opuszczania ciężaru, brak zatrzymania ruchu w dole, 2 sekundy ruchu podnoszenia ciężaru i znów brak pauzy, gdy z powrotem się wyprostujesz. 

Superserie 

Technika stosowana w treningu siłowym, w której dwa ćwiczenia wykonywane są bezpośrednio po sobie, bez odpoczynku między nimi. Superserie są stosowane w celu zwiększenia intensywności treningu i skrócenia czasu trwania sesji treningowej. W naszym programie superserie obecne są w treningu B (1A-C) oraz trening C (1A-C).  

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

W tym programie wszystkie ćwiczenia wykonywane są albo ze sztangą, albo z maszynami. Zalecamy więc przeprowadzenie treningów w siłowni – tym bardziej, że musisz tutaj popracować z naprawdę dużymi ciężarami. Te z kolei rzadko są do dyspozycji w siłowni domowej lub na obiektach zewnętrznych. 

Hipertrofia mięśni nóg [rozpiska treningowa]

Tydzień A

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad ze sztangą*
6
15, 12, 10, 8, 10, 15
3-1-2-0
120 sekund
2. Rumuński martwy ciąg ze sztangą
4
12
3-1-2-0
120 sekund
3. Wyciskanie nogami na maszynie
4
8
3-1-2-0
120 sekund
4. Prostowanie nóg na maszynie
4
12
3-1-2-3
120 sekund
5. Uginanie nóg na maszynie
4
8
2-1-2-0
120 sekund

* Zwiększaj obciążenie z każdą serią tak, by w 4. serii obciążenie było największe. Następnie wykonaj powtórzenia w kolejnych seriach z takim samym obciążeniem jak w serii 3 i 1. Podczas wykonywania przysiadów, nie schodź w dół zbyt głęboko – wystarczy, że w ostatniej fazie ruchu Twoje uda znajdą się równolegle do podłogi. W tym przypadku, nie chcemy zbyt mocno angażować do pracy mięśni pośladków. 

Tydzień B

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Przysiad ze sztangą
5
10, 6, 15
3-1-2-0
-
1B. Wykrok
5
Po 6 na stronę
2-0-1-0
-
1C. Prostowanie nóg na maszynie
5
15
4-2-4-0
120 sekund
2. Rumuński martwy ciąg ze sztangą
4
12, 10, 8, 6
3-1-2-0
120 sekund
3. Uginanie nóg na maszynie
4
12
3-1-3-0
120 sekund

* Rozpocznij 1. serię z tym samym obciążeniem, które wykorzystałeś w 1. tygodniu a następnie, zwiększaj obciążenie z każdą serią.

Tydzień C

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Rumuński martwy ciąg ze sztangą
5
8
3-1-2-0
-
1B. Uginanie nóg na maszynie (Drop Set)
5
Jak najwięcej
3-1-3-0
120 sekund
2. Wyciskanie nóg na maszynie
5
12
3-1-2-0
120 sekund
3. Prostowanie nóg na maszynie
4
12, 10, 8, 6
3-1-3-2
120 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN