Hipertroficzny trening ramion z superseriami

Superserie pozwalają wykonać bardzo ciężki trening w bardzo krótkim czasie i świetnie sprawdzają się w przypadku ćwiczeń na bicepsy oraz tricepsy. Przez to są chętnie wybierane przez osoby posiadające już pewien „stopień wtajemniczenia”. Wykonaj nasz program i ciesz się większymi i silniejszymi ramionami już po 6 tygodniach.  Gotowy podjąć wyzwanie?

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Początkujący, średnio zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
30-45 minut

Superserie na ramiona – Twój plan na większą muskulaturę [opis programu]

Ramiona to ważna część ciała dla wszystkich osób trenujących w siłowni. Dla mężczyzn widoczne i dobrze rozbudowane bicepsy i tricepsy to oznaka siły i atrakcyjności. Dla kobiet liczy się przede wszystkim aspekt funkcjonalny, ale i płeć piękna lubi pochwalić się zarysowanymi i smukłymi mięśniami ramion.  

I choć nic nie stoi na przeszkodzie, by za ciężary chwyciły także panie, trzeba uczciwie zaznaczyć, że opisany poniżej program treningowy został stworzony bardziej z myślą o mężczyznach, ponieważ jego celem jest w pierwszej kolejności hipertrofia mięśni ramion. Ten cel może być skutecznie zrealizowany m.in. dzięki: 

  1. Objętości treningowej, którą zapewniają superserie i serie potrójne, złożone z 2 lub 3 ćwiczeń (więcej o superseriach piszemy w poniższym słowniku) 
  2. Starannie dobranym ćwiczeniom i liczbie powtórzeń, promującym hipertrofię mięśniową (tutaj również zajrzyj do słownika) 
  3. Połączeniu w superseriach wymagających ćwiczeń na daną grupę mięśniową, w optymalny sposób angażujących jednostki motoryczne mięśni. 

 

Trening został zaprojektowany tak, by czas jego wykonania nie przekraczał 45 minut. Biorąc pod uwagę fakt, że mówimy jednak o treningu ramion, nie jest to wcale tak mało. Gwarantujemy, że przez kilka kolejnych dni po wysiłku nawet nie pomyślisz o powrocie do uginania ramion.  

Ale i nie będziesz musiał, bo w tym przypadku przewidujemy jedną jednostkę treningową na ramiona w tygodniu. Osobom początkującym i średniozaawansowanym to wystarczy. Najlepiej potraktować ten trening jako samodzielną jednostkę i nie łączyć jej z innymi programami treningowymi. Resztę dni treningowych możesz przeznaczyć na pracę nad innymi partiami mięśni i, rzecz oczywista, na regenerację. Jeśli jesteś gotowy, bierz się do roboty, a jeśli chciałbyś liznąć jeszcze trochę teorii przed chwyceniem za hantle, zapraszamy do naszego słowniczka treningowego poniżej.  

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Ciężar 

Obciążenie dobierz tak, aby ostatnie powtórzenia w każdej serii robić zawsze z wyraźnym wysiłkiem, ale zachowując poprawną technikę ruchu.  

Tempo 

Oznacza to, jak szybko wykonujesz poszczególne fazy ćwiczenia. Opisuje się ja za pomocą ciągu czterech cyfr: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Za przykład ilustrujący powyższe niech posłuży klasyczne uginanie przedramion ze sztangą trzymaną podchwytem stojąc. Tempo 2-0-2-0 oznaczać będzie więc trwający 2 sekundy czas opuszczania ciężaru, brak zatrzymania ruchu przy pełnym wyproście ramion, 2 sekundy ruchu podnoszenia ciężaru i znów brak pauzy, gdy sztanga znajdzie się w górze. 

Superseria 

Bardzo popularna wśród kulturystów metoda treningowa, która skraca czas treningu i pozwala na wygenerowanie bardzo dużego napięcia mechanicznego mięśnia. Superserie polegają na łączenie w pary ćwiczeń na antagonistyczne (przeciwstawne) grupy mięśniowe. W pierwszej serii wykonuje się ćwiczenie na dany mięsień (w przypadku naszego treningu na biceps), po czym bez przerwy od razu zabiera się za wykonanie serii na mięsień antagonistyczny (triceps), o odwrotnej funkcji, który nie brał udziału w pracy w trakcie wykonywania serii pierwszej. Dopiero po tak skompletowanej superserii następuje przerwa na odpoczynek.  

Hipertrofia mięśniowa 

Inaczej mówiąc, jest to proces budowy masy mięśniowej. Z czysto anatomicznego punktu widzenia hipertrofią jest rozrost organu poprzez zwiększenie jego objętości. W przypadku hipertrofii mięśniowej chodzi oczywiście o zwiększenie objętości mięśni. Uznaje się, że trening hipertroficzny różni się w swoich założeniach od treningu ukierunkowanego na siłę mięśni, lecz z drugiej strony zwiększenie masy mięśniowej prowadzi także do zwiększenia siły.  

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik ćwiczeń. Opisy wszystkich ćwiczeń wraz z instrukcją poprawnego wykonania znajdziesz w bibliotece ćwiczeń.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Produkty dominujące w tym programie treningowym to sztanga i hantle. Podczas niektórych ćwiczeń, może się jednak przydać wyciąg, który przeważnie zarezerwowany jest wyłącznie dla siłowni i klubów fitness. Biorąc to pod uwagę, zalecamy, by treningi na ramiona wykonywać w którymś z tych miejsc. 

Twój trening z superseriami na zwiększenie objętości ramion [rozpiska treningowa]

Wykonując superserie upewnij się, że odpoczywasz tylko po drugim ćwiczeniu w serii. Pomiędzy nimi nie powinno być ani sekundy przestoju. Im bardziej płynnie będziesz w stanie przejść z jednego do drugiego, tym lepsze wyniki osiągniesz.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Uginanie ramion ze sztangą podchwytem stojąc
3
10
2-0-1-0
-
1B. Prostowanie przedramion z gumą Powerband stojąc przodem do mocowania
3
10
2-0-1-0
60 sekund
2A. Zginanie przedramion z hantlami podchwytem siedząc
3
10
2-0-1-0
-
2B. Prostowanie przedramienia z gumą Powerband w pochyleniu tułowia
3
10
2-0-1-0
60 sekund
3A. Uginanie ramion ze sztangą nachwytem szeroko
3
10
2-0-1-0
-
3B. Prostowanie przedramion ze sztangą nad głową
3
10
2-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN