Interwałowy trening biegowy dla początkujących

Zawsze chciałeś spróbować swoich sił z bieganiem, ale nie wiedziałeś jak się za to zabrać? Pojedyncze sesje w parku kończyły się zmęczeniem, paleniem mięśni i zniechęceniem? Pora na nowo podjąć rękawicę, tyle że tym razem w bardziej przemyślany sposób. Cztery tygodnie biegów, 15 minut każdy, lepsza kondycja i fun gwarantowane.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Lepsza kondycja
Poziom zaawansowania
Początkujący
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Brak
Rodzaj treningu/-ów w programie
Trening cardio
Czas trwania jednostki treningowej
15 minut

Interwałowy trening biegowy dla początkujących [opis programu]

Kiedy pomyślisz o treningu cardio dla początkujących, najczęstszym skojarzeniem może być aktywność o minimalnym stopniu intensywności, jak na przykład szybki chód. W sytuacjach bardziej wymagających – bieganie w stałym tempie przez stosunkowo niedługi okres (15-20 minut). Rzadko zdarza się, że osoba początkująca staje przed wyzwaniem zmierzenia się z interwałami, czyli intensywniejszymi wysiłkami przeplatanymi krótkimi przerwami na odpoczynek.  

Ten program jest więc wyjątkiem od reguły. Ale zanim dopadnie Cię uczucie przerażenia, wytłumaczymy, że interwały w tym treningu to głównie nazwa. Wysiłek jest tutaj średnio intensywny – po to, byś mógł przyzwyczaić się do innego trybu pracy. Bo jeśli już to zrobisz, interwały na wyższym poziomie (średnio zaawansowanym) będą dla Ciebie po prostu kolejnym etapem do pokonania.  

W interwałach zawartych w rozpisce poniżej wysiłek jest wymagający, ale wyznaczone tempo na danych dystansach (w zakresie 50-200m) nie jest niemożliwe do osiągnięcia – nawet jeżeli do tej pory niewiele się ruszałeś. Koniec końców na przebiegnięcie dystansu 200m masz aż 60 sekund (3-krotnie więcej od profesjonalnych sprinterów) a na 50m – 20 sekund. W dodatku czas odpoczynku między seriami jest minimum dwukrotnie dłuższy od czasu wysiłku, a w ostatnich seriach – nawet trzykrotnie. Wszystko to sprawia, że program ten jest dobrym wprowadzeniem do treningów interwałowych dla osób początkujących.  

Wykonuj taki trening przez 4 tygodnie, 2 razy w tygodniu, a zobaczysz, że będziesz gotowy na wskoczenie na wyższy poziom zaawansowania szybciej niż mogłoby Ci się wcześniej wydawać.  

 

Słownik pojęć i praktyczne porady

Skala intensywności

W treningu interwałowym intensywność wysiłku jest zwykle dość wysoka – w skali 0-10 możemy ocenić ją na przedział od 7 w górę. Rozpiska poniżej nie jest jednak typowym interwałem, a ma na celu wprowadzenie Cię do tego nietypowego sposobu na wykonywanie ćwiczeń. Jeżeli na początku nie możesz uzyskać podobnej intensywności, po prostu kontynuuj pracę i stopniowo podnoś sobie poprzeczkę, aż osiągniesz swój cel.

Tempo

W tym treningu w rubryce z tempem znajdziesz określoną ilość sekund. Jest to czas, w jakim musisz pokonać zadany dystans. Nie możesz poradzić sobie ze wszystkimi trzema? Nie przejmuj się – kontynuując trening i nie opuszczając sesji w końcu dotrzesz do tego poziomu, a z czasem dodatkowo go przeskoczysz.

Więcej informacji
Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Biegi na krótsze dystanse, a do takich zalicza się nasz trening biegowy, najlepiej jest wykonywać w miejscu, gdzie oznaczone są poszczególne odległości, czyli na przykład na stadionie lekkoatletycznym. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, byś wyznaczył w parku lub innym dogodnym miejscu odpowiednie odcinki i zaczął biegać. Możesz też oczywiście wybrać się do najbliższego klubu fitness i wykonać cały program na bieżni mechanicznej – decyzja należy do Ciebie!

Twój program treningowy na poprawę kondycji i wytrzymałości [rozpiska treningowa]

Poniedziałek/Czwartek

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. 200m
2
-
60 sekund
120 sekund
2. 100m
3
-
30 sekund
60 sekund
3. 50m
4
-
20 sekund
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN