Interwałowy trening biegowy na różnych dystansach

Nie ma żadnego innego stworzenia na ziemi, które mogłoby dorównać człowiekowi pod względem wytrzymałości biegowej – możemy pokonywać wręcz nieprzyzwoite odległości, jeżeli wcześniej się do tego przygotujemy. Najpierw jednak musisz przyzwyczaić ciało do intensywnego wysiłku. Pomoże Ci w tym poniższy program, w którym sprawdzisz się na dystansie od 100 do 800 metrów.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Lepsza kondycja
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Brak
Rodzaj treningu/-ów w programie
Trening cardio
Czas trwania jednostki treningowej
45 minut

Interwałowy trening biegowy na różnych dystansach [opis programu]

Będziemy z Toba brutalnie szczerzy – to nie jest łatwy program treningowy. Ba! W naszej ocenie jest on piekielnie trudny i przeznaczony jest dla biegaczy, którzy mają już zbudowane fundamenty formy. Osoba początkująca może nie dać rady zrealizować go w 100%.  

Celem jest bieganie w jak najszybszym tempie na odcinkach 100-800m, stosując bardzo krótkie przerwy pomiędzy biegami. Tempo, które powinieneś utrzymać w każdej serii, jest dość wymagające, a do tego musisz je znieść przez cały czas trwania treningu, tj. przez około 45 minut.  

Łącznie do wykonania masz 8 serii, a cały trening powinien być wykonywany 2 razy w tygodniu przez okres 4 tygodni. Nie brzmi to jak najłatwiejsze zadanie, lecz jeśli Twoim celem jest poprawa wytrzymałości, a przy tym zadbanie o lepiej wyglądającą sylwetkę, to nie powinieneś zastanawiać się długo nad startem. Plan poniżej możesz bez problemu wykorzystać jako swój podstawowy trening biegowy, a także połączyć go z sesjami w siłowni.

Niezależnie od tego, z jaką częstotliwością będziesz trenować, nie zapominaj, że częścią każdego programu treningowego jest właściwa regeneracja. Ze względu na wysoką intensywność daj sobie co najmniej dwa dni przerwy pomiędzy indywidualnymi sesjami biegowymi – możesz je realizować na przykład w poniedziałek i czwartek, wtorek i piątek, środę i sobotę itd.

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest również właściwa dieta. Dzisiaj w sieci znajdziesz ogromną ilość przepisów, a w razie potrzeby – także i całe plany żywieniowe. Aby zapewnić mięśniom właściwą regenerację pamiętaj o wysokiej podaży białka i jednocześnie staraj się unikać żywności wysokoprzetworzonej.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Seria

W tym wypadku poprzez serię rozumiemy pojedynczy ukończony bieg na określonym w tabeli dystansie.

Tempo 

W przypadku tego treningu tempo wyrażane jest czasem, w jaki musisz pokonać określony dystans. Postaraj się zmieścić w wartościach zawartych w tabeli. Jeżeli nie jesteś w stanie – kontynuuj trening tak długo, aż nie będzie to problemem.

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Sprawa jest banalnie prosta – jedyną inwestycją będą buty biegowe. Wybierz te, które zapewnią Ci odpowiednią amortyzację podczas każdego kroku i dopasują się do Twojej kształtu Twojej stopy i budowy ciała. Najlepszym sposobem na ten trening jest bieganie na świeżym powietrzu, jednak gdy pogoda nie sprzyja, nie wahaj się wybrać bieżni w klubie fitness czy siłowni.

Twój program treningowy na poprawę wytrzymałości [rozpiska treningowa]

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. 800m
2
-
3 minuty 45 sekund
4 minuty
2. 400m
2
-
1 minuta 45 sekund
4 minuty
3. 200m
2
-
45 sekund
2 minuty
4. 100m
2
-
20 sekund
1 minuta

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN