Interwałowy trening biegowy na zróżnicowanych dystansach

Uważasz się za biegowego mistrza? Masz niezłe tempo, robisz wiele kilometrów, a sport ten zdaje się nie mieć dla Ciebie tajemnic? Wypróbuj plan, który stawia wyzwanie nawet przed weteranami biegania. Obejmuje wysiłki interwałowe na dystansach od 100 do 800 metrów przy wysokim tempie pracy. Do wykonania na bieżni lub outdoorowo.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Lepsza kondycja
Poziom zaawansowania
Zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Brak
Rodzaj treningu/-ów w programie
Trening cardio
Czas trwania jednostki treningowej
Do 60 minut

Interwałowy trening biegowy na zróżnicowanych dystansach [opis programu]

Poniższy program ociera się o świat sportu profesjonalnego i wymaga wysiłku, który jest w stanie wytrzymać wyłącznie osoba zaawansowana treningowo. Jeśli taką jesteś lub do takiego miana aspirujesz, śmiało zmierz się z wyzwaniami, które dla Ciebie przygotowaliśmy. W ramach pojedynczej sesji treningowej do pokonania będą odcinki na dystansie od 100 do 800m.  

Do przebiegnięcia jest ogółem ponad 5km rozłożonych na 20 serii, w których tempem dominującym jest sprint lub szybki bieg. Jakby tego było mało, już bardzo intensywne tempo przeplatane jest jedynie krótkimi i niewystarczającymi do pełnej regeneracji przerwami. 

Wszystko to sprawia, że jest to raczej program dostosowany do możliwości osób będących już w świetnej formie. Jeśli uważasz, że to wiadomość skierowana do Ciebie, realizuj plan dwa razy w tygodniu przez cztery tygodnie, ale jeśli się wyjątkowo polubicie – śmiało stosuj go nawet dłużej. Pamiętaj jedynie, aby wykonać odpowiednią, obejmującą całe ciało rozgrzewkę przed rozpoczęciem treningu. Potraktuj ją poważnie – najlepiej tak, jakbyś właśnie przygotowywał się do startu w zawodach, a nie sesji ćwiczeń.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Seria

W tym wypadku poprzez serię rozumiemy pojedynczy ukończony bieg na określonym w tabeli dystansie. Przykładowo, jeżeli dane ćwiczenie zakłada wykonanie 4 serii, to znaczy, że dany odcinek musisz pokonać czterokrotnie.

Tempo 

W tym treningu tempo to po prostu czas, jaki masz na pokonanie określonego dystansu. Jeżeli nie jesteś w stanie od razu osiągnąć zakładanych wartości, nie zniechęcaj się – próbuj zrobić odrobinę więcej z każdym kolejnym treningiem i potraktuj to, jako odpowiednik progresji obciążeń w treningu siłowym.

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

W tym programie treningowym nie potrzebujesz żadnych innych akcesoriów treningowych poza butami do biegania. Wybierając obuwie biegowe, kieruj się odpowiednią amortyzacją i dopasowaniem do swojej budowy i techniki biegu. Pomocny będzie też stoper z sygnalizacją dźwiękową, która ułatwi odmierzanie czasu przerw i wysiłku. Jeżeli to możliwe, trenuj na świeżym powietrzu – Twoje ciało Ci za to podziękuje. W przypadku niepogody możesz wykonać plan również na bieżni w siłowni czy klubie fitness.

Twój program treningowy na poprawę kondycji i wytrzymałości [rozpiska treningowa]

Poniedziałek/Czwartek

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. 800m
2
-
3 minuty 30 sekund
4 minuty
2. 400m
4
-
1 minuta 30 sekund
2 minuty
3. 200m
6
-
40 sekund
1 minuta
4. 100m
8
-
15 sekund
30 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN