Mordownia dla barków – plan, który wyciśnie z Ciebie siódme poty

Oto on, plan, który nie idzie na żaden kompromis i który sprawi, że Twoje barki będą błagać o litość. Nie da się jednak ukryć, że jest skuteczny i pomoże Ci osiągnąć pożądany wygląd oraz siłę ramion. Ponieważ w rozpisce wykorzystano bardziej zaawansowane techniki ćwiczenia, podstawowa wiedza o treningu jest bardzo wskazana. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, sztanga, maszyny siłowe 
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony) 
Czas trwania jednostki treningowej
45-60 minut 

Mordownia dla barków – plan, który wyciśnie z Ciebie siódme poty [opis programu]

Zaokrąglone, smukłe i silne – o takich barkach marzy niejeden użytkownik siłowni. Praca nad nimi to również podstawa, jeżeli chcesz zbudować harmonijną sylwetkę. Dlatego przygotowaliśmy ten plan, który skupia się na bardziej zaawansowanej formie treningu barków. Wykorzystasz ćwiczenia ze sztangą, superserie oraz całkiem duże obciążenia. Dodatkowo, dla maksymalizacji wzrostu mięśni, nie zapomnij o zbilansowanej diecie bogatej w białko oraz regeneracji pomiędzy treningami. 

Ponieważ rozpiska poniżej zajmuje tylko jeden dzień w tygodniu, możesz wykorzystać ją solo lub włączyć do swojej standardowej rutyny treningowej. Pamiętaj jednak, aby wykonywać ćwiczenia na barki z co najmniej jednym dniem przerwy pomiędzy sesjami, aby miały one szansę zregenerować się po wysiłku. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Hipertrofia mięśniowa 

Proces budowania masy mięśniowej zaczyna się od uszkodzeń. A dokładniej – podczas treningu siłowego sprawiasz, że włókna mięśniowe w Twoich mięśniach ulegają mikrourazom. To podnosi poziom stresu w ciele i powoduje, że zaczyna ono inicjować procesy regeneracyjne zaraz po tym, jak skończysz ćwiczyć. W wyniku działań naprawczych włókna mięśniowe zostają nadbudowane i przez to zwiększają swoją objętość. W długiej perspektywie prowadzi to do widocznego gołym okiem rozrostu Twojej muskulatury. 

Superseria 

Metoda bardzo skuteczna, choć przeznaczona dla osób posiadających już pewne doświadczenie w treningu. Polega na wykonywaniu dwóch ćwiczeń w parze, bez przerwy pomiędzy. Jest to możliwe dzięki temu, że wspomniane ćwiczenia celują w mięśnie działające przeciwstawnie względem siebie – gdy ćwiczysz jedną grupę, druga odpoczywa, co pozwala na zredukowanie ilości przerw. W ten sposób zwiększasz intensywność treningu przy jednoczesnym skróceniu czasu jego trwania. 

Ciężar 

Obciążenie powinno być na tyle wysokie, aby ostatnie jedno-dwa powtórzenia w serii przychodziły Ci z trudem. Jeżeli czujesz, że mógłbyś kontynuować ćwiczenie po zakończeniu serii to znak, że wybrałeś za mały ciężar. Z drugiej strony nie może on być na tyle duży, by utrudniać lub uniemożliwiać Ci pracę z zachowaniem właściwej techniki. Przydatną wiedzą do ustalenia optymalnego obciążenia jest Twoje 1RM, które policzysz na tym kalkulatorze. 

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Za przykład ilustrujący ten schemat weźmy wyciskanie sztangi stojąc w tempie 1-1-1-0. Oznacza to, że masz sekundę na podniesienie ciężaru nad głowę i zatrzymujesz go w tej pozycji na kolejną sekundę. Następnie w tym samym tempie opuszczasz sztangę do pozycji wyjściowej. Ponieważ druga pauza jest oznaczona jako zero, nie zatrzymujesz się, tylko przechodzisz od razu do kolejnego powtórzenia – i tak aż do wyczerpania serii. 

Więcej informacji 

Głodny wiedzy? Przejrzyj nasz Słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji. Więcej na temat poszczególnych elementów rozpiski przeczytasz w Bibliotece ćwiczeń. 

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do ćwiczeń będziesz potrzebować sztangi oraz hantli, a także dostępu do izolowanych maszyn siłowych. Z tego powodu rekomendujemy przeprowadzanie treningu w siłowni lub w klubie fitness. 

Mordownia dla barków – plan, który wyciśnie z Ciebie siódme poty [rozpiska treningowa]

Trening A

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Wyciskanie sztangi stojąc 
5
10
1-0-1-0
45 sekund
2. Unoszenie sztangi stojąc 
3
8
1-0-1-0
120 sekund
3. Wyciskanie hantli klęcząc 
5
10
1-0-1-0
45 sekund
4A. Izometryczne motyle z hantlami 
3
10
Izometria
-
4B. Rotacja zewnętrzna z hantlem 
3
20
1-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN