Obwodowy trening metaboliczny na spalenie tkanki tłuszczowej

Program treningowy, którego celem jest przyspieszenie i zwiększenie konsumpcji tlenu po wysiłku, a co za tym idzie, bardziej efektywne spalenie tkanki tłuszczowej. W prostych słowach – z takim programem będziesz w stanie spalać kalorie nawet wtedy, kiedy nie trenujesz! 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Spalanie tkanki tłuszczowej, lepsza kondycja, ogólna sprawność
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, kettlebell
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
15-20 minut

6-tygodniowy trening metaboliczny na spalenie tkanki tłuszczowej [opis programu]

3 ćwiczenia siłowe, połączone w obwód, wykonywane jedno po drugim, bez żadnej przerwy między nimi. Cały trening zajmie Ci zaledwie 20 minut. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, by wykorzystać go w formie finishera po treningu siłowym lub jako szybki zamiennik bardziej rozbudowanej jednostki treningowej, kiedy nie ma po prostu czasu. 

Jeśli chcesz potraktować ten program niezależnie, opierając na nim swoją aktywność, wykonuj jedną z poniższych opcji treningowych 3 razy w tygodniu. Twój przykładowy grafik tygodniowy może wtedy wyglądać w ten sposób: 

 • Poniedziałek – Opcja A 
 • Wtorek – Aktywna regeneracja 
 • Środa – Opcja B 
 • Czwartek – Aktywna regeneracja 
 • Piątek – Opcja A 
 • Sobota – Aktywna regeneracja 
 • Niedziela – Odpoczynek 
 

Niezależnie od wybranej opcji, trening zakłada ukończenie 3 obwodów, z 60-sekundową przerwą pomiędzy nimi. Każde z ćwiczeń wymaga z kolei wykonania 10 powtórzeń lub 10 powtórzeń na stronę. Praca w takim zakresie powtórzeń sprzyja hipertrofii mięśni (więcej informacji o tym procesie znajdziesz poniżej), a krótki czas odpoczynku lub jego brak potęgują intensywność wysiłku. 

Jednak głównym atutem tego programu treningowego jest jego wpływ  na efekt zwiększenia konsumpcji tlenu przez organizm po wysiłku fizycznym (z ang. EPOC, czyli Excess Post-exercise Oxygen Consumption). Im większy wskaźnik EPOC, tym większą liczbę kalorii musi spalić Twój organizm nie podczas wysiłku, a po jego zakończeniu.  

Sposobów na podniesienie tej liczby jest kilka – od ograniczenia czasu odpoczynku między ćwiczeniami, po pracę z dodatkowym obciążeniem zewnętrznym czy zwiększenie intensywności wysiłku. Rzecz w tym, że ten program stosuje wszystkie te sposoby, zapewniając Ci lepsze rezultaty związane ze spalaniem tkanki tłuszczowej. 

A jeśli dodasz do tego jeszcze odpowiednie żywienie, przepis na świetną formę i sylwetkę masz praktycznie murowany!  

Jeśli potrzebujesz wskazówek dotyczących odpowiedniego żywienia, możesz znaleźć je na naszej stronie dietetyk.newlevelsport.pl. Mało tego – znajdziesz tam nie tylko wskazówki, ale stworzone specjalnie dla Ciebie i indywidualnie dopasowane plany żywieniowe, odpowiadające Twoim celom, potrzebom i preferencjom. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady

Ciężar 

To trening obwodowy bez przerw pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami, zatem dobierz ciężar tak, by móc utrzymać odpowiednie tempo treningu.  W przysiadzie ze sztangą nie wrzucaj tylu talerzy, ile zazwyczaj zakładasz podczas tradycyjnego treningu siłowego. Analogicznie w wyciskaniu i wiosłowaniu. 

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

 • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
 • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
 • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
 • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 
 

Za przykład ilustrujący powyższe niech posłuży klasyczne uginanie przedramion z hantlami trzymanymi podchwytem stojąc, czyli najpopularniejsze ćwiczenie na bicepsy. Tempo 2-0-2-0 oznaczać będzie więc trwający 2 sekundy czas opuszczania ciężaru, brak zatrzymania ruchu przy pełnym wyproście ramion, 2 sekundy ruchu podnoszenia ciężaru i znów brak pauzy, gdy hantle znajdą się w górze. 

Aktywna regeneracja 

Jest to forma treningowa o lekkiej lub średniej intensywności, którą należy wykonywać w dniach przeznaczonych na regenerację. Aktywna regeneracja powinna mieć inną formę niż trening wykonywany na co dzień. Jeśli podstawowym bodźcem treningowym dla Twojego organizmu jest trening siłowy wykonywany 3 razy w tygodniu, aktywna regeneracja powinna opierać się na pływaniu, joggingu, treningu mobility.  

Hipertrofia mięśniowa 

Hipertrofia mięśniowa to proces zwiększenia masy i objętości mięśni, który zachodzi w wyniku adaptacji organizmu na regularne wysiłki fizyczne. Proces ten polega na zwiększeniu liczby i objętości miofibryli (elementów komórek mięśniowych), co skutkuje wzrostem masy mięśniowej. Hipertrofia mięśniowa jest zazwyczaj kojarzona z treningiem siłowym, w którym używa się dużych obciążeń i intensywnych ćwiczeń, takich jak przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie sztangi. 

EPOC 

EPOC (ang. Excess Post-exercise Oxygen Consumption) to pojęcie odnoszące się do zwiększonego zużycia tlenu, które występuje po zakończeniu wysiłku fizycznego. Innymi słowy, jest to okres, w którym organizm po treningu dalej zużywa więcej tlenu niż w stanie spoczynku, aby przywrócić swoje procesy metaboliczne do normy. 

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Ten program treningowy wykorzystuje tylko podstawowe sprzęty treningowe, takie jak sztanga i kettle, dzięki czemu możesz śmiało wykonać każdy z treningów w domu lub wszędzie tam, gdzie masz na to ochotę.   

 

Twój trening metaboliczny na spalenie tkanki tłuszczowej   [rozpiska treningowa]

Opcja A

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Przysiad ze sztangą
3
10
1-0-1-0
-
1B. Swing kettlebellem
3
10
1-0-1-0
-
1C. Wiosłowanie hantlą w oparciu o ławkę jednonóż
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
60 sekund

Opcja B

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Martwy ciąg z hantlami na sztywnych nogach
3
10
1-0-1-0
-
1B. Wyciskanie sztangi
3
10
1-0-1-0
-
1C. Wiosłowanie sztangą
3
10
1-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN