Obwody na większe ramiona dla początkujących

Nieco odmienne podejście do treningu ramion, w którym będziesz korzystać z obwodów. Zwykle są one kojarzone głównie z cardio, jednak szybko przekonasz się, że z ich pomocą możesz także budować masę mięśniową. Program przyjazny osobom, którego dopiero zaczynają przygodę z siłownią i nie mają jeszcze wielkiego doświadczenia w treningu. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Początkujący
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
75-90 minut

Obwody na większe ramiona dla początkujących[opis programu]

Muskulatura ramion to jedna z podstaw harmonijnej, atletycznej sylwetki. Nic więc dziwnego, że ćwiczenia na ręce znajdziesz w niemal każdym treningu, który skupia się na najważniejszych partiach mięśniowych. Jeżeli chcesz poświęcić im więcej czasu, możesz dopisać poniższy trening do swojej tygodniowej rutyny na siłowni. 

W przeciwieństwie do bardziej zaawansowanych planów, gdzie często spotkasz się z superseriami czy trisetami, ten program pozwala Ci na trochę inne podejście. Cała sesja treningowa składa się z dwóch obwodów, które należy powtórzyć 2 lub 3 razy, zależnie od Twoich możliwości. Jest to metoda mniej skomplikowana dla osób początkujących, która jednak nadal daje wymierne efekty. 

Ważnym elementem poniższej rozpiski jest obciążenie, z jakim będziesz pracować. Powinno być ono na tyle wysokie, abyś czuł w rękach charakterystyczne palenie mięśni, jednak nie dość duże, aby powodować przerwy w ćwiczeniach lub pomiędzy nimi. W miarę trwania programu możesz również stopniowo je zwiększać, aby zwiększyć sobie poziom trudności.

Przed treningiem wykonaj odpowiednią rozgrzewkę, która przygotuje Cię do zwiększonego wysiłku. Powinna ona obejmować całe ciało i może składać się z ćwiczeń, które zrobisz w obwodzie, tyle że bez obciążenia. Pamiętaj również, aby nie robić przerw pomiędzy poszczególnymi ćwiczeniami – przysługuje Ci jedna dłuższa chwila odpoczynku na koniec każdego z obwodów.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Hipertrofia mięśniowa 

Hipertrofią nazywamy proces, w którym organizm powiększa objętość włókien mięśniowych, co przyczynia się do rozrostu masy mięśniowej. Aby mógł on zajść musisz najpierw poddać swoje ciało obciążeniu, na przykład w formie treningu siłowego. W wyniku pracy z ciężarem we włóknach mięśniowych pojawiają się mikrouszkodzenia, co wprowadza Twoje ciało w stan stresu. Gdy kończysz trening, organizm przechodzi do regeneracji i naprawia uszkodzone włókna, powiększając przy tym ich objętość. To dlatego sen i odpowiednia podaż białka w diecie są tak istotne, jeżeli planujesz budować mięśnie – stanowią one „cegiełki”, dzięki którym Twoje ciało może osiągnąć ten cel.

Obwód/trening obwodowy 

Trening obwodowy różni się wyraźnie od zwykłej rozpiski z ćwiczeniami. Każde z kolejnych ćwiczeń nazywamy stacją, a przejście z jednej stacji do drugiej powinno nastąpić od razu, bez żadnej przerwy. Dzięki temu zwiększa się intensywność treningu, co pozwala na wykonanie większej pracy w krótszym czasie. Przerwy wykonujesz jedynie pomiędzy pełnymi obwodami – zazwyczaj trwają one od 2 do 4 minut, zależnie od planu.

Ciężar 

Ponieważ w treningu obwodowym nie odpoczywasz pomiędzy ćwiczeniami, musisz dobrać obciążenie w taki sposób, aby fizycznie dać radę wykonać wszystkie stacje w ramach pojedynczego obwodu. Jeżeli nigdy nie trenowałeś w ten sposób, zacznij od lekkiego lub umiarkowanego ciężaru i stopniowo zwiększaj go w miarę upływu czasu.

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo i wyrażone w formacie x-x-x-x  oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Za przykład weźmy zginanie przedramion ze sztangą stojąc. Tempo 2-1-2-1 oznacza, że musisz opuścić ciężar do pełnego wyprostu ramion w czasie dwóch sekund, a następnie zatrzymujesz go w tej pozycji przez sekundę. Kolejnym krokiem jest uniesienie sztangi do pozycji wyjściowej i ponowne przytrzymanie przez sekundę przed rozpoczęciem nowego powtórzenia.

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji. Instrukcję wykonania każdej ze stacji przygotowaliśmy dla Ciebie w bibliotece ćwiczeń.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do ćwiczeń będziesz potrzebować hantli, sztangi oraz sztangi łamanej. Dodatkowo zadbaj również o dostęp do maszyn siłowych, jak wyciąg. Zachęcamy, aby program realizować w dedykowanym miejscu – na siłowni lub w klubie fitness. 

Twój trening obwodowy  na większe ramiona [rozpiska treningowa]

Obwód 1

Ćwiczenie
Obwody
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Zginanie przedramion ze sztangą łamaną nachwytem stojąc
3
10
1-0-1-0
-
2. Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej w wąskim uchwycie
3
10
1-0-1-0
-
3. Izometryczne uginanie ramion na lince wyciągu dolnego z przytrzymaniem*
3
30 sekund
1-0-1-0
-
4. Uginanie ramion na lince wyciągu dolnego**
3
30 sekund
1-0-1-0
-
5. Podciąganie tricepsów na kablu z drążkiem
3
10
1-0-1-0
-
6. Pompki szwedzkie
3
Do odmowy
1-0-1-0
120 sekund

Obwód 2

Ćwiczenie
Obwody
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Zginanie przedramion z hantlami siedząc
3
10
1-0-1-0
-
2. Pompki szwedzkie
3
10
1-0-1-0
-
3. Zginanie przedramion ze sztangą nachwytem
3
10
1-0-1-0
-
4. Uginanie ramion na lince wyciągu dolnego
3
30 sekund
1-0-1-0
-
5. Podciąganie tricepsów na kablu z drążkiem izometrycznie*
3
30 sekund
1-0-1-0
-
6. Wyciskanie francuskie**
3
30 sekund
1-0-1-0
120 sekund

* Wybierz obciążenie, z którym będziesz w stanie wykonać zatrzymanie w dolnej fazie ćwiczenia i jednocześnie wytrzymać przez 30 sekund bez przerwy. 

** Wykonaj powtórzenia o podobnej jakości i bez przerw. Jeżeli potrzebujesz więcej niż 2-3 sekundy przerwy pomiędzy powtórzeniami, wybrałeś zbyt duży ciężar. 

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN