Sylwetka V-Mana: zbuduj sprawność i muskulaturę atlety

Zgadza się, w panteonie superbohaterów takiej postaci nie ma. A w zasadzie to nie ma jeszcze, bo po wykonaniu tego programu treningowego Twoja sylwetka zyska kształt litery V, a Twoje ciało siłę i sprawność godną herosa. Myślisz, że to patos i przesada? Wcale nie, to czysta matematyka.  

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, spalanie tłuszczu, ogólna sprawność
Poziom zaawansowania
Zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebell, drążek, maszyny cardio
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
60-120 minut

Od zera do bohatera: Twój program na sprawność i sylwetkę V-Mana [opis programu treningowego] 

Przed Tobą wyzwanie: trening, który wyciśnie z Ciebie ostatnie poty i zmusi każde włókno mięśniowe Twojego ciała do ogromnego wysiłku. Zainteresowany? 

Przygotuj sobie kettlebell, którym normalnie bez większego problemu zrobiłbyś 5 rund swingu po 30 sekund z 30-sekundowymi przerwami pomiędzy. Rozgrzej się, ułóż kettlebell w pobliżu bieżni (najlepiej bieżni napędzanej siłą mięśni) lub roweru powietrznego (jeśli trenujesz w domu, postaw na skakankę). Super, jeśli do drążka, który też będzie Ci potrzebny, nie będziesz musiał biec przez całą siłownię lub box CrossFit. Jednak jeśli tak zaaranżowane stanowisko treningowe to większy problem, nie przejmuj się – mamy na to rozwiązanie, które znajdziesz poniżej (przewiń do poniższej tabeli treningowej). 

Wykonuj ten trening maksymalnie 3 razy w tygodniu, odpoczywając co najmniej 1 dzień między sesjami treningowymi. Weekendy poświęć na aktywną regenerację. 

Oto przykładowy rozkład treningów w skali tygodnia:

  • Poniedziałek – Trening V-mana
  • Wtorek – Aktywna regeneracja
  • Środa – Trening V-mana
  • Czwartek – Aktywna regeneracja
  • Piątek – Trening V-mana
  • Weekend – Rktywna regeneracja/Regeneracja

 

Ćwiczenia rób w podanej kolejności, łącząc je w obwód. Odpoczywaj według wskazań w tabeli – generalną zasadą jest 30-sekundowa przerwa, jednak wyjątkiem za każdym razem jest sprint na bieżni (albo rowerze powietrznym bądź na skakance) – po każdym takim interwale odpoczywaj nawet 180 sekund, zanim przejdziesz dalej. 

W pierwszym obwodzie rób po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia. W kolejnych obwodach zwiększaj tę liczbę za każdym razem o 10, aż w finałowym, piątym obwodzie będziesz robić już po 50 powtórzeń każdego ćwiczenia (z wyjątkiem sprintów na czas, oczywiście). 

Pamiętaj, że kolejne obwody z coraz większą liczbą powtórzeń to za każdym razem Twój cel, do którego masz dążyć, ale nie kosztem poprawnej techniki wykonywania ćwiczenia. Jeśli nie jesteś w stanie zaliczyć wszystkich powtórzeń naraz, wykonuj dane ćwiczenie na raty, odpoczywając według potrzeb. Do kolejnego ćwiczenia przechodź jednak dopiero wówczas, gdy zaliczysz przewidzianą dla danego obwodu liczbę powtórzeń. 

Przykład. W obwodzie nr 5 masz wykonać po 50 powtórzeń rwania kettlebella na stronę. Zmieniaj stronę co powtórzenie, a jeśli po kilku takich powtórzeniach uznasz, że bez przerwy nie dasz rady dalej, po prostu odstaw kettle i złap oddech. Po chwili odpoczynku wróć do ćwiczenia – i kontynuuj w ten sposóļ, aż zaliczysz wszystkie przewidziane dla tego obwodu powtórzenia. Odpocznij teraz 30 sekund i przejdź do wykroków.  

Postaraj się notować swoje wyniki, w tym liczbę koniecznych przerw, tak aby móc kontrolować swoje postępy z tygodnia na tydzień. Nie zwiększaj ciężaru kettlebella co tydzień – pracuj z tym samym obciążeniem, aż będziesz w stanie wykonać pełen trening bez nadprogramowych przerw.

Słownik pojęć i praktyczne porady

Ciężar

W końcowych obwodach do wykonania będziesz mieć aż 50 powtórzeń w każdym ćwiczeniu, a nie można zapominać, że to dość długi obwód, na który składa się 12 ćwiczeń. Biorąc wszystko powyższe pod uwagę,  dobierz ciężar, którym początkowe serie wykonasz z względną łatwością. Tylko wtedy będziesz miał szansę ukończyć cały trening. 
 
Tempo
 
W bardziej siłowych ćwiczeniach, jak choćby pompka czy przysiad, trzymaj się tradycyjnego tempa 1-0-1-0, w którym fazę koncentryczną i ekscentryczną wykonujesz szybko i bez pauz. W ćwiczeniach bardziej dynamicznych, czyli w tym przypadku burpee i rwanie kettla, postaw na wysokie tempo, ale zachowując przy tym kontrolę nad ciężarem. 
 
 

Od zera do bohatera: Twój program na sprawność i sylwetkę V-Mana [rozpiska treningowa] 

Twój trening: sprawność i sylwetka V-mana

Ćwiczenia wykonuj po kolei, łącząc je w obwód. Pomiędzy ćwiczeniami odpoczywaj 30 sekund. Wyjątkiem jest odpoczynek po sprintach na bieżni, który został wydłużony do 180 sekund. Oznacza to, że po serii przysiadów odpoczywasz 30 sekund, po czym przechodzisz do serii pompek, znów odpoczywasz 30 sekund , by rozpocząć sprint na bieżni – dopiero po nim czas na regenerację rozciąga się do 180 sekund. 

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad
5
10, 20, 30, 40, 50
1-0-1-0
30 sekund
2. Pompka
5
10, 20, 30, 40, 50
1-0-1-0
30 sekund
3. Sprint na bieżni
5
20 sekund
Maksymalne
180 sekund
4. Burpee
5
10, 20, 30, 40, 50
Maksymalne
30 sekund
5. Swing kettlebellem
5
10, 20, 30, 40, 50
1-0-1-0
30 sekund
6. Sprint na bieżni
5
20 sekund
20 sekund
180 sekund

*Jeśli nie jesteś w stanie po sprincie na bieżni szybko (i bezpiecznie!) dostać się w pobliże drążka, zamiast unoszenia kolan w zwisie na drążku rób opuszczanie nóg w leżeniu tyłem. 

**W tym wypadku zastąp ćwiczenie wiosłowaniem kettlebellem w opadzie tułowia (serię podziel na pół i wykonaj najpierw zadaną liczbę powtórzeń na jedną, a następnie na drugą stronę). 

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN