Serie potrójne na masywne barki i ramiona [Budowanie mięśni]

Program treningowy, który mimo niskiej liczby powtórzeń w seriach, może być dużym wyzwaniem dla barków i ramion, m.in. ze względu na połączenie ćwiczeń w wymagające superserie. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, poprawa siły
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
60-75 minut

Trening barków i ramion z niską ilością powtórzeń [opis programu]

Przedstawiamy złożony z 12 ćwiczeń trening barków i ramion, który trenerzy NLS skonstruowali w oparciu o serii potrójnych, czyli rozszerzoną formułę superserii (lub serii łączonych), o których więcej informacji znajdziesz w słowniku pojęć treningowych poniżej. 

Trening składa się z aż 6 serii potrójnych. W skład każdej zawsze wchodzi jedno ćwiczenie na braki, jedno na biceps i jedno na triceps w tej kolejności. Ćwiczenia dobrane są w taki sposób, by zaangażować wszystkie głowy mięśni ramion oraz wszystkie aktony barków. Możesz być pewny, że wykonując nasz trening, budujesz muskulaturę górnych partii mięśniowych w sposób kompleksowy. 

Trening jest oczywiście elementem szerszego krajobrazu – możesz z powodzeniem wkomponować go w swój trening dzielony i wykonywać w dzień przeznaczony na trening barków i ramion. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Ciężar 

Czasami skrywa się pod pojęciem intensywności treningowej, która nie oznacza tempa wykonywania ćwiczeń, a obciążenie. Trening z wysoką intensywnością tożsamy jest z załadowaniem na gryf dużych ciężarów. W przypadku naszego treningu obciążenie dobierz tak, by pod koniec każdej serii w zapasie nie zostało Ci więcej niż 2 powtórzenia. 

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Za przykład ilustrujący powyższe niech posłuży klasyczne uginanie przedramion ze sztangą trzymaną podchwytem stojąc, czyli najpopularniejsze ćwiczenie na bicepsy. Tempo 2-0-2-0 oznaczać będzie więc trwający 2 sekundy czas opuszczania ciężaru, brak zatrzymania ruchu przy pełnym wyproście ramion, 2 sekundy ruchu podnoszenia ciężaru i znów brak pauzy, gdy sztanga znajdzie się w górze. 

Superseria 

Wykonywanie dwóch ćwiczeń na antagonistyczne grupy mięśniowe bez odpoczynku.  Przykładem superserii może być połączenie zginania przedramion z hantlami oraz prostowania przedramion na lince wyciągu górnego. 

Serie potrójne

Inaczej zwane trójseriami. To oczywiście trzy ćwiczenia ułożone w jedną serię łączoną lub superserię, bez przerwy pomiędzy nimi. Jest to metoda niezwykle skuteczna, jednak wymagająca doświadczenia i dobrego znajomości własnych możliwości. Skraca czas treningu i wydatnie zwiększa jego skalę trudności.

Hipertrofia mięśniowa 

W przypadku treningu oporowego hipertrofia oznacza rozbudowę masy mięśniowej, czyli zwiększenie objętości mięśni. W teorii każdy rodzaj treningu oporowego powinien pozytywnie wpływać na hipertrofię, lecz jest to o wiele bardzie skomplikowane zagadnienie i trening ukierunkowany na hipertrofię powinien charakteryzować się odpowiednimi zmiennymi treningowymi, jak choćby wykorzystany ciężar, liczba serii i powtórzeń, dobrane ćwiczenia.

Głodny wiedzy?

Jeśli nie znalazłeś tu wszystkich interesujących Cię informacji, koniecznie zajrzyj do naszego słownika pojęć treningowych, gdzie zamieściliśmy mnóstwo przydatnych definicji z szeroko pojętego świata fitnessu. 

 

Sprzęt niezbędny do wykonania treningu 

Serie potrójne to prawdziwa klasyka kulturystyki. Sprzęt jest więc równie klasyczny:  sztangę, wyciąg i hantle. Nie pozostaje Ci nic innego niż klasycznie wybrać się na siłownię. 

Twój trening barków i ramion [rozpiska treningowa]

Trening – barki i ramiona

Ćwiczenia zgrupowane są w seriach potrójnych i oznaczone kolejnymi literami alfabetu. Pierwszą serię potrójną tworzą ćwiczenia 1A, 1B, 1C. Kolejną 2 A, 2B i 2C itd. Ćwiczenia w ramach serii potrójnych wykonuj bez przerw pomiędzy seriami, a odpoczywaj dopiero po skończeniu całej serii potrójnej prze 60 sekund. Łatwo wytłumaczyć, trudniej zrobić. Do dzieła!

Ćwiczenie
Seria
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Wyciskanie hantli nachwytem stojąc
5
8
1-0-1-0
-
1B. Uginanie ramion ze sztangą podchwytem
5
6
1-0-1-0
-
1C. Wyciskanie francuskie stojąc
5
8
1-0-1-0
60 sekund
2A. Arnoldki
5
8
1-0-1-0
-
2B. Uginanie ramion z hantlami chwytem neutralnym stojąc
5
8
1-0-1-0
-
2C. Prostowanie ramion na wyciągu górnym
5
8
1-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN