Sylwetka sportowca: Zbuduj ją w 6 tygodni

Podczas swoich sesji w siłowni od miesięcy, a może nawet od lat robisz dokładnie to samo. Serio jesteś zdziwiony, że wskazówka na wadze nawet nie drgnie (a jeśli tak, to nie w tę stronę co trzeba), wygląd odbiega od założeń, że o postępach w trakcie samych treningów nie wspomnimy? Pora wdrożyć plan naprawczy. Przed Tobą program, dzięki któremu sylwetka sportowca znajdzie się w zasięgu sztangi – zbudujesz ją w 6 tygodni.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Spalanie tłuszczu, budowanie mięśni, ogólna sprawność
Poziom zaawansowania
Zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
30 minut

Sylwetka sportowca: Zbuduj ją w 4 tygodnie [opis programu]

Oczekujesz po swoich treningach zupełnie innych rezultatów, nie wprowadzając w nich żadnych większych zmian? Naprawdę myślisz, że wystarczy odrobinę pomanipulować ciężarem, zameldować się w siłowni jeden raz więcej w tygodniu i w weekend odpuścić jednak pizzę, by nagle przestać przypominać tego nalanego gościa w lustrze?

Programy treningowe mają swoją datę przydatności i zazwyczaj wynosi ona maksymalnie 2 miesiące. Po tym czasie tylko zawodowcy mogą przestawić delikatnie wajchę w tę lub drugą stronę, aby wciąż robić postępy. Normalni goście, którzy trenują dla lepszego zdrowia, samopoczucia, lepszej formy i bardziej atletycznej sylwetki, powinni plan treningowy zmieniać częściej; co 4 lub 6 tygodni.

Sama zmiana jednak nie wystarczy. Dobra zmiana (skądś kojarzysz hasło?) to nie zmiana byle jaka, a przemyślana, skonsultowana ze specjalistami, nastawiona na określony efekt. Bierzemy to na siebie – i jak na tacy podajemy Ci plan naprawczy. Przed Tobą 6-tygodniowy program treningowy, dzięki któremu sylwetka sportowca będzie tym określeniem, którego będziesz mógł z dumą używać, myśląc o sobie.

Sylwetka sportowca – zasady programu

Wykonuj ten program treningowy 3 razy w tygodniu, odpoczywając co najmniej jeden dzień między sesjami (np. w poniedziałek, środę i piątek). Weekendy poświęcaj zawsze na aktywną regenerację.

Każdy trening składa się z trzech etapów głównych. Rozpocznij od solidnej rozgrzewki (5-10 minut cardio, stretahing dynamiczny), po czym przejdź dalej, kolejno do etapów 1-3. .

Etap 1

Złap talerz obciążeniowy (5-15 kg w zależności od poziomu wytrenowania). Zrób 4 obwody składające się z podanych w tabeli ćwiczeń w mniej niż 10 minut. Odpoczywaj maksymalnie 30 sekund między obwodama. Do kolejnego etapu przejdź po 60-sekundowej przerwie.

Etap 2

Tym razem złap za pełną sztangę (30-50 kg). Zrób 4 obwody zgodnie z tabelą – odpoczywaj jak najkrócej pomiędzy ćwiczeniami i maksymalnie 60 sekund między obwodami. Po 4. obwodzie masz 60 sekund na złapanie oddechu.

Etap 3

Przed Tobą ostatni etap treningu – bez sprzętu, tylko z masą ciała. Znów Twoim celem są 4 obwody. Pauzuj maksymalnie 30 sekund między obwodami. Po ostatnim obwodzie masz co najmniej jeden dzień przerwy. Zasłużyłeś.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady

Full Body Workout (Trening całego ciała)

W tym systemie podczas każdej jednostki treningowej zmuszasz do pracy wszystkie główne partie mięśni, stawiając głównie na ćwiczenia złożone. Trening FB (FBW) to świetny sposób na lepszą formę nie tylko dla początkujących – wystarczy podkręcić intensywność i objętość, by mogli z jego dobrodziejstw korzystać również fitnessowi eksperci.

Ciężar

Sekundę wcześniej wspominaliśmy o intensywności i objętości i warto sobie te słowa wziąć do serca, wybierając ciężar talerza obciążeniowego i sztangi. Nie zaczynaj za ostro, bo może nie wystarczyć Ci pary do końca treningu. Z drugiej strony nie warto też stawiać na talerz i sztangę w wersji light.

Tempo

Wszystkie ćwiczenia rób w maksymalnym tempie, nie zapominając jednak o prawidłowej technice. Dobrą praktyką jest nagrać cały trening i później obejrzeć choćby kluczowe momenty.

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o treningu, fitnessie i zasadach, którymi rządzi się walka o lepszą formę, sprawdzając Słownik pojęć oraz odwiedzając nasz blog.

Niezbędny sprzęt treningowy

Potrzebować będziesz talerza obciążeniowego (a najlepiej kilku o różnej wadze), pełnej sztangi, dosłownie kilku metrów kwadratowych. O obowiązkowym ręczniku i butelce z wodą lub izotonikiem nawet nie wspominamy – choć jesteśmy pewni, że będą Ci potrzebne. Skąd ta wiedza? Podczas testów tego programu treningowego eksperci i trenerzy NLS bez nawadniania między kolejnymi obwodami i etapami treningu mieliby kłopoty, aby dotrwać do finału. Eksperci i trenerzy, powtórzmy…

Sylwetka sportowca: Zbuduj ją w 4 tygodnie [rozpiska treningowa]

Etap 1

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Wyskok z przysiadu z talerzem od sztangi
4
10
Maksymalne
-
1B. Zakroki z wyciskaniem talerza nad głowę
4
10
Maksymalne
-
1C. Wykroki z wyciskaniem talerza nad głowę
4
10
Maksymalne
-
1D. Burpees
4
10
Maksymalne
30 sekund

Etap 2

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Zarzut sztangi do przysiadu
4
10
Maksymalne
-
1B. Wyciskanie sztangi z półprzysiadu
4
10
Maksymalne
-
1C. Przysiad ze sztangą trzymaną z przodu
4
10
Maksymalne
-
1D. Bokserskie pchnięcia sztangi
4
10
Maksymalne
30 sekund

Etap 3

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Przeskoki do wykroku
4
10
Maksymalne
-
1B. Pompki marynarskie
4
10
Maksymalne
-
1C. Skok w dal
4
10
Maksymalne
-
1D. Wspinaczka pozioma
4
10
Maksymalne
30 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN