Tabata dla kobiet na spalanie tkanki tłuszczowej

Protokół treningowy wymyślony przez Izumiego Tabatę trwa zaledwie 4 minuty, ale spala tłuszcz długie godziny po zakończeniu wysiłku. Czyżby był to trening idealny? Prawie, bo jest piekielnie wymagający. Z drugiej strony możesz jednak wykonać go niemal wszędzie. Zpraszamy do Tabaty w wersji NLS. Będzie wymagająco, intensywnie i ciekawie.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Spalanie tkanki tłuszczowej
Poziom zaawansowania
Początkujący
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, poręcze
Rodzaj treningu/-ów w programie
Trening Tabata
Czas trwania jednostki treningowej
30 minut

Tabata dla kobiet na spalanie tkanki tłuszczowej [opis programu]

Trening Tabata to forma wysiłku interwałowego o wysokiej intensywności (HIIT) opracowana przez japońskiego naukowca, dr Izumiego Tabatę, w latach 90. XX wieku. Polega na wykonywaniu ćwiczeń na 100% możliwości przez zaledwie 20 sekund, po czym następuje 10-sekundowa przerwa na odpoczynek.   

Tabata wygląda następująco: 

  • 20 sekund intensywnej pracy, 
  • 10 sekund odpoczynku, 
  • Powtórzenie cyklu 8 razy, co daje łącznie 4 minuty treningu.  

 

Trening Tabata może obejmować różne ćwiczenia, takie jak biegi sprinterskie, przysiady, pompki, krokodylki, wiosłowanie, podnoszenie ciężarów czy ćwiczenia z taśmami oporowymi. Głównym celem tego rodzaju treningu jest poprawa wydolności tlenowej, beztlenowej, spalanie tłuszczu, wzrost siły mięśniowej oraz wytrzymałości. 

W naszej Tabacie połączyliśmy w obwód 6 ćwiczeń. Wykonuj je po kolei, pracując przez 20 sekund, po czym odpoczywaj 10 sekund I od razu ruszaj do kolejnego ćwiczenia. Po skompletowaniu obwodu odpocznij minutę – należy Ci się. Pamiętaj tylko, że w Tabacie chodzi o to, by przez krótki czas pracy dać z siebie 100%. Wtedy będzie to znaczące 20 sekund.  

Plan treningów przewiduje trzy sesje tygodniowo – najlepiej będzie przeplatać je z innymi treningami lub z dniami regeneracji potreningowej, w trakcie której możesz pozwolić sobie na krótki trening o niskiej lub średniej intensywności.  Jeżeli chcesz wykonać ten trening w ramach programu redukcji tkanki tłuszczowej, zadbaj o odpowiednio wysoką podaż białka w diecie oraz pamiętaj, by spożywać w ciągu dnia mniej kalorii, niż spalasz.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

HIIT 

Trening HIIT (High-Intensity Interval Training) to metoda treningowa oparta na ćwiczeniach interwałowych o wysokiej intensywności. Celem tego rodzaju treningu jest osiągnięcie maksymalnej intensywności wysiłku w krótkich, powtarzalnych okresach aktywności, przeplatanych okresami odpoczynku lub ćwiczeń o niższej intensywności. Idealnym przedstawicielem treningów HIIT jest protokół Tabata.  

Ciężar 

Tabata z definicji kładzie duży nacisk na tempo wysiłku. Z tego powodu pamiętaj, aby dobierać ciężar w taki sposób, by ukończenie serii bez zatrzymywania się było w Twoim zasięgu. Zacznij od mniejszych obciążeń i stopniowo zwiększaj je w miarę upływu czasu – dzięki temu trening da Ci więcej.

Tempo 

Tempo, jakie musisz utrzymać w tym treningu, oznaczyliśmy jako „maksymalne”. Oznacza to, że w każde powtórzenie musisz włożyć tak dużo siły i energii, jak to tylko możliwe – przy założeniu, że nadal dasz radę utrzymać właściwą technikę.

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość. Instrukcję dla każdego ćwiczenia odkryjesz w bibliotece ćwiczeń.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Na pewno przyda Ci się para hantli – bez nich nie wykonasz uginania ramion ani wyciskania hantli nad głowę. Konieczne są też poręcze, które posłużą do pompek szwedzkich. Całe szczęście, akcesoria te dość łatwo przechowywać w domu, co sprawia, że Tabata jest idealnym treningiem, który można wykonywać we własnym salonie. Jeżeli chcesz, dla własnej wygody możesz skorzystać także z maty do ćwiczeń.

Twój program treningowy na zwiększenie siły i masy mięśniowej [rozpiska treningowa]

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiady
3
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
2. Uginanie ramion z hantlami
3
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
3. Przeskoki do wykroku
3
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
4. Wyciskanie hantli nad głowę
3
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
5. Pompki szwedzkie
3
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
6. Rowerek
3
20 sekund
Maksymalne
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN