Osiem tygodni wymagającego treningu dla ramion i barków

Ten program treningowy poświęciliśmy w całości barkom oraz górnej części ramion. Nie jest szczególnie skomplikowany, jednak z całą pewnością zapewni Ci poważny wycisk na siłowni. Ze względu na wykorzystanie trudniejszych ćwiczeń plan przygotowaliśmy dla osób średnio zaawansowanych, które mają już podstawy i wiedzą jak prawidłowo wykorzystywać sprzęt treningowy do ćwiczeń. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
8 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
30-45 minut

Trening ramion i barków dla (naprawdę) wytrwałych [opis programu]

Mocne barki to wstęp do pracy nad całymi ramionami. Dzięki nim ciało jest w stanie przyjąć poprawną postawę, a wykonywanie ćwiczeń ze sztangą staje się prostsze. Dlatego nie zastanawiaj się więcej i już teraz wypróbuj rozpiskę poniżej na swoim najbliższym treningu.

Cały plan zawiera w sobie zaledwie kilka ćwiczeń, dzięki czemu łatwo zapamiętać ich kolejność, ilość serii i powtórzeń. Nie zapomnij o wykonaniu rozgrzewki przed rozpoczęciem właściwej pracy. Dzięki temu będziesz w stanie zrobić więcej, a przy okazji zminimalizujesz ryzyko wystąpienia urazu. Ponieważ program treningowy nie wymaga wiele czasu, możesz stosować go solo, jak i jako dodatek do innej serii ćwiczeń.

Jeżeli Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, samo ćwiczenie nie wystarczy. Musisz zadbać także o odpowiednią ilość snu, regenerację oraz dietę – a szczególnie ilość spożywanego białka. Pamiętaj, że proces budowania muskulatury jest powolny, jednak zdecydowanie warto zacząć już dzisiaj, i to nie tylko dla estetycznej sylwetki.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Hipertrofia mięśniowa 

Budowanie masy mięśniowej wymaga czasu i wysiłku – na przykład w formie treningu siłowego. Poddając mięśnie obciążeniu mechanicznemu sprawiasz, że w ich włóknach dochodzi do mikroskopijnych uszkodzeń. Po zakończeniu ćwiczeń organizm przechodzi do fazy regeneracji, podczas której uszkodzenia są nadbudowywane, a włókna mięśniowe powiększają swoją objętość. Jest to właśnie proces hipertrofii, czyli bardzo wolnego, ale jednak stałego przyrostu masy mięśniowej.

Ciężar 

Obciążenie to ważny element treningu. Powinno stawiać przed Tobą wyzwanie, jednak nie może uniemożliwiać wykonania ćwiczeń poprawną techniką. Zwiększaj je z czasem, jednak tylko wtedy, gdy będziesz w stanie wykonać całą serię z nową ilością kilogramów na sztandze. Znajomość swojego 1RM pomoże Ci dopasować ciężar z możliwie jak najwyższą precyzją.

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Za przykład weźmy uginanie przedramion ze sztangą trzymaną podchwytem na stojąco – jedno z najbardziej rozpoznawalnych ćwiczeń na biceps. Tempo 2-0-2-0 oznacza, że zarówno na opuszczenie, jak i podniesienie ciężaru masz po dwie sekundy. Ponieważ obie fazy izometryczne są oznaczone jako 0, nie zatrzymujesz ciężaru ani w dole, ani też w pozycji wyjściowej – po podniesieniu sztangi z powrotem do góry przejdź od razu do kolejnego powtórzenia.

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie szczególnie Cię zainteresowało, nie wahaj się i przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do wykonania ćwiczeń potrzebujesz jedynie hantli oraz wyciągu górnego. Zachęcamy do wykorzystywania tego programu na siłowni lub w klubie fitness. 

Twój program treningowy na ramiona i barki [rozpiska treningowa]

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
4
10
1-0-1-0
60 sekund
2. Unoszenie hantli w przód z zatrzymaniem ruchu
3
10
1-1-1-1
60 sekund
3
10
1-0-1-0
60 sekund
3
10
1-0-1-0
60 sekund
1
100
1-0-1-0
30 sekund
3
10
1-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN