Trening bicepsów tak prosty, że zrobisz go z zamkniętymi oczami 

Każdy musi gdzieś zacząć – a w przypadku treningu siłowego zdecydowanie lepiej będzie, jeżeli zaczniesz od początku. Jeżeli marzą Ci się silne bicepsy i chcesz nad nimi pracować, to dobrze trafiłeś. Ten trening jest tak prosty, że po kilku pierwszych sesjach opanujesz go do perfekcji. Pomoże Ci zacząć, a dalej pójdzie z górki.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni 
Poziom zaawansowania
Początkujący
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle 
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony) 
Czas trwania jednostki treningowej
10-15 minut

Trening bicepsów tak prosty, że zrobisz go z zamkniętymi oczami [opis programu]

Gdy zaczynamy się czymś interesować, często kusi nas, by od razu rzucić się na głęboką wodę. W przypadku treningu siłowego nie jest to dobre podejście, ponieważ praca bez podstaw, ze zbyt dużym ciężarem, szybko może skończyć się dla Ciebie kontuzją. Jeżeli dopiero zaczynasz, daj sobie czas – naucz się najpierw poprawnej techniki wykonywania popularnych ćwiczeń, a dopiero później zacznij eksperymentować z obciążeniem czy tempem wykonywania każdego z nich. 

Trening bicepsów to rzecz, która zdecydowanie powinna znaleźć się w Twojej tygodniowej rozpisce. Rozwinięte mięśnie ramion zmniejszają ryzyko wystąpienia kontuzji w obrębie stawu łokciowego i barkowego, a także ułatwiają Ci wykonywanie ćwiczeń na inne grupy mięśni. Jednocześnie ich wzmocnienie nie wymaga wiele czasu ani różnorodnych ćwiczeń – na początek wystarczy dosłownie kwadrans ze sztangą i hantlami, abyś zauważył różnicę. 

Przed każdym treningiem wykonaj rozgrzewkę – to bardzo ważne, ponieważ ma ona na celu przygotować Cię do większego wysiłku. Ćwiczenia wykonuj spokojnie, skupiając się przede wszystkim na poprawności technicznej. Z czasem, gdy nabierzesz wprawy, zacznij manipulować obciążeniem lub zwalniać wykonywanie kolejnych powtórzeń, tak aby mięśnie musiały pracować mocniej. 

Podany trening wykonuj raz w tygodniu, w pozostałe dni treningowe podążając za swoim dotychczasowym planem (zawierającym treningi na wszystkie główne partie mięśniowe). Możesz tę dołączyć ten zestaw na bicepsy do jednego z treningów w obecnym reżimie treningowym – wybierz wówczas tę sesję, w której nie znajdują się ćwiczenia na bicepsy.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Hipertrofia mięśniowa 

Hipertrofia to proces budowania masy mięśniowej, który zachodzi po tym, jak poddasz mięśnie obciążeniu mechanicznemu – na przykład poprzez trening na siłowni. W jego trakcie włókna mięśniowe ulegają mikrouszkodzeniom, co powoduje wzrost poziomu kortyzolu i stresu w Twoim organizmie. Po zakończeniu ćwiczeń ciało przechodzi w tryb naprawczy, w wyniku którego włókna mięśniowe są nadbudowywane i zwiększają przez to objętość. Jeżeli proces ten zachodzi dostatecznie długo, wzrost masy mięśniowej możesz zaobserwować gołym okiem – patrząc na swoje odbicie w lustrze.  

Ciężar 

Pamiętaj, że wcale nie musisz dźwigać dużo, żeby ćwiczenia dawały efekt. Skup się na technice, a obciążenie dobieraj tak, by sprawiało Ci pewną trudność na koniec każdej serii. Z czasem zwiększaj je stopniowo, tak aby osiągnąć lepsze efekty w miarę trwania programu. 

Tempo 

Tempo wyrażają cztery cyfry ułożone w formacie x-x-x-x. Każda z nich to ilość sekund, jaką musi trwać konkretny etap ćwiczenia. Oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Przykład: zginanie ramion z hantlami w tempie 1-0-1-0 oznacza, że masz po jednej sekundzie na opuszczenie, a następnie podniesienie ciężaru. Ponieważ obie fazy izometryczne wynoszą sekund, ćwiczenie z takim tempem nie zawiera w sobie żadnych pauz. Po podniesieniu hantli do pozycji wyjściowej przejdź płynnie do kolejnego powtórzenia. 

Więcej informacji 

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz Słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji. Instrukcję dla każdego ćwiczenia odkryjesz z kolei w Bibliotece ćwiczeń. 

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do ćwiczeń potrzebujesz jedynie hantli i sztangi. Jeżeli masz je na wyposażeniu domowym, nie musisz wybierać się na siłownię celem przeprowadzenia treningu. W innym wypadku wizyta w tym przybytku – lub klubie fitness – będzie wskazana. 

Twój prosty trening na silne i rozbudowane bicepsy [rozpiska treningowa]

Twój trening

Pierwsze ćwiczenie w rozpisce wykonasz metodą drop set, która polega na stopniowym obniżaniu liczby powtórzeń lub zmniejszaniu obciążenia. W tym wypadku postawiliśmy na pierwszą opcję. Aby poprawnie wykonać serię, wybierz nieco większe niż zwykle obciążenie i zadbaj o dokładność powtórzeń. Ponieważ każda kolejna seria zawiera mniej powtórzeń, będziesz w stanie ukończyć wszystkie z jednym ciężarem. 

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Zginanie przedramion ze sztangą podchwytem 
3
15, 12, 10
1-0-1-0
90 sekund 
2. Zginanie przedramion z hantlami chwytem neutralnym
3
10
1-0-1-0
90 sekund 
2. Zginanie przedramion z hantlami nachwytem
3
10
1-0-1-0
90 sekund 

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN