Trening góra-dół na siłę [Piłka ręczna]

Dla nowoczesnego piłkarza ręcznego odpowiednie przygotowanie fizyczne jest równie ważne co szlifowanie techniki lub wiedza taktyczna. To absolutny fundament prezencji na boisku. Nasz program, dzięki postawieniu na rozwinięcie siły mięśni, pozwoli Ci wznieść ten fundament i będzie świetnym uzupełnieniem treningu piłki ręcznej.  

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Poprawa siły, większa moc
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, piłka gimnastyczna, gumy do ćwiczeń
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
Do 60 minut

Domowy trening dzielony na siłę i moc dla piłkarzy ręcznych w wieku szkolnym [opis programu]

Najważniejszym aspektem naszego planu treningowego jest poznanie najważniejszych wzorców ruchowych wykorzystywanych w treningu z zewnętrznym obciążeniem oraz przygotowanie mięśni, ścięgien i układu nerwowego do treningu oporowego.  

Jednak z uwagi na zastosowanie metody piramidalnej, w której wraz z każdą kolejną serią maleje liczba powtórzeń oraz rośnie ciężar, trening rozwija też znacząco siłę mięśni.  

Inną wykorzystaną metodą treningową są superserie, które występują na koniec treningów A i B. Pozwala to na znaczące skrócenie czasu treningu oraz zintensyfikowanie wysiłku. 

Plan przewiduje dwa treningi w tygodniu z jednym dniem regeneracji pomiędzy jednostkami treningami. Trening powinien być jedyną aktywnością fizyczną zaplanowaną na dany dzień.  

Przykładowy rozkład treningów w tygodniu:

  • Poniedziałek – trening A
  • Czwartek – trening B

Trening A skupia się na dolnych patiach mięśniowych i zaczyna się, a jakże, od przysiadów. Trening B to ćwiczenia na górę ciała. Dominują tu wyciskania budujące siłę klatki piersiowej, barków i ramion. W obu treningach ostatnie trzy ćwiczenia poświęcone zostały mięśniom korpusu. Bez silnych mięśni brzucha nie ma mowy o ogólnej sprawności. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Serie piramidalne 

Serie piramidalne, znane również jako serie schodkowe, to rodzaj treningu siłowego, który polega na wykonywaniu kolejnych serii ćwiczeń z malejącą liczbą powtórzeń i zwiększającym się obciążeniem. Na przykład, w pierwszej serii wykonywanych jest 12 powtórzeń z umiarkowanym obciążeniem, w drugiej serii 10 powtórzeń z większym obciążeniem, w trzeciej serii 8 powtórzeń z jeszcze większym obciążeniem, a w ostatniej serii 6 powtórzeń z największym obciążeniem. Taki schemat treningowy ma na celu zwiększenie siły mięśniowej, poprzez stymulowanie różnych rodzajów włókien mięśniowych. Zwykle trening piramidalny stosowany jest w ćwiczeniach złożonych, takich jak przysiad, wyciskanie sztangi czy martwy ciąg, ale można go również stosować w przypadku ćwiczeń izolowanych. 

Superserie 

Superserie antagonistyczne to technika treningowa polegająca na wykonywaniu dwóch ćwiczeń dla przeciwstawnych grup mięśniowych, na przykład klatki piersiowej i pleców, bez przerwy między nimi. W superserii antagonistycznej ćwiczenia są wykonywane w cyklu, na przykład: wyciskanie sztangi na ławce poziomej (dla klatki piersiowej) i wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia (dla pleców). Przerwa (odpoczynek). Powtórzenie cyklu. Taka technika treningowa pozwala na skrócenie czasu treningu oraz zwiększenie intensywności treningu poprzez pobudzenie obu przeciwstawnych grup mięśniowych w krótkim czasie. Ponadto, poprzez stosowanie superserii antagonistycznych można zwiększyć wydajność treningu, poprawić koordynację mięśniową oraz przyspieszyć rozwój siły i masy mięśniowej. 

Ciężar 

Praktycznie cały trening A opiera się o ruchy unilateralne, co oznacza, że nie warto przesadzać z ciężarem. Dobierz taki, z którym będziesz w stanie wykonać poprawnie zaordynowaną liczbę powtórzeń. Z kolei w treningu B zmierzysz się z seriami piramidalnymi. Najważniejszy jest start. Jeśli tu przesadzisz, z całą pewnością nie poradzisz sobie z cięższym zestawem, nawet ze zmniejszającą się liczbą powtórzeń. Sugerujemy zwiększać co serie ciężar o 10%. 

Tempo 

Trenerzy NLS zastosowali klasyczne tempo 1-0-1-0, co w praktyce oznacza wykonywanie kolejnych powtórzeń bez konieczności liczenia sekund. Rób wszystko intuicyjnie, nie przedłużaj sztucznie ruchów, staraj się nie wprowadzać pauz. Więcej o tempie treningu przeczytasz w naszym Słowniku pojęć treningowych

 

Gdzie trenować? 

Najważniejszym sprzętem treningowym w tym programie jest ławeczka, bez której wykonanie znacznej części ćwiczeń będzie niemożliwe. Innymi niezbędnymi urządzeniami są hantle oraz piłka gimnastyczna. Taki zestaw akcesoriów sprawia, że trening z powodzeniem można wykonać w domu. W przypadku braku piłki gimnastycznej należy zastąpić ją ławką, a przysiady w oparciu o piłkę podmienić na przysiady goblet z hantlem.

Twój program na poprawę siły i mocy w piłce ręcznej [rozpiska treningowa]

W obu treningach ostatnie trzy ćwiczenia połącz w superserie, czyli wykonuj je bez żadnych przerw pomiędzy nimi. Pozostałe ruchy to już klasyczny podział na serie i powtórzenia. Nie ma tu nic skomplikowanego, ale łatwo nie będzie!

Trening A

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad z hantlami w oparciu o piłkę gimnastyczną
3
5
1-0-1-0
120 sekund
2. Przysiad bułgarski
3
Po 5 na stronę
1-0-1-0
120 sekund
3. Krok dostawny z gumą do ćwiczeń
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
120 sekund
4. Odwodzenie uda z guma do ćwiczeń leżąc
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
120 sekund
5. Wykrok
3
Po 5 na stronę
1-0-1-0
120 sekund
6. Wykrok w bok
3
Po 5 na stronę
1-0-1-0
120 sekund
7A. Deska
3
45 sekund
Izometria
-
7B. Martwy robak
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
-
7C. Wyciskanie Pallofa
3
Po 10 na stronę
2-1-1-2
60 sekund

Trening B

Ćwiczenie
Liczba serii
Liczba powtórzeń
Tempo
Odpoczynek
1. Wyciskanie hantli na ławce
3
12, 10, 8
1-0-1-0
90 sekund
2. Wiosłowanie hantlem jednorącz
3
12, 10, 8
1-0-1-0
90 sekund
3. Wyciskanie hantli siedząc na piłce gimnastycznej
3
Po 12, 10, 8 na stronę
1-0-1-0
90 sekund
4. Prostowanie przedramion z hantlami w leżeniu na ławce (wersja Skullcrusher)
3
12, 10, 8
1-0-1-0
90 sekund
5. Zginanie przedramion z hantlami podchwytem
3
12, 10, 8
1-0-1-0
90 sekund
6A. Przejścia z deski wysokiej do klasycznej
3
Po 5 na stronę
1-0-1-0
-
6B. Mieszanie garnkiem
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
-
6C. Scyzoryk z hantlem
3
10
1-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN