Trening klatki piersiowej metodą Push & Stretch

Czym jest metoda Push & Stretch? To naprzemienne stosowanie ćwiczeń opartych na dwóch wzorcach ruchowych: wyciskaniu i rozciąganiu. To wyjątkowo skuteczny sposób treningu, dzięki któremu rozmiaru nabiorą nawet osoby bardzo oporne na wzrost masy mięśniowej. Ostrzegamy jednak, że to wymagający program treningowy, z którym poradzą sobie tylko osoby posiadające już niemały staż treningowy. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
8 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, poręcze, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
45-60 minut

Trening klatki piersiowej metodą Push & Stretch [opis programu]

Oto program treningowy dla wszystkich osób, które w swojej karierze treningowej w siłowni wykonywały (lub wciąż wykonują) setki, jeśli nie tysiące powtórzeń różnych ćwiczeń na klatkę piersiową, a które wciąż nie są w stanie zbudować tej grupy mięśniowej w satysfakcjonujący je sposób.  

Jeśli należysz do tego grona, pierwszym pytaniem, jakie powinieneś sobie zadać, jest: „Dlaczego Twoje dotychczasowe treningi nie działały?” Jednym z powodów może być to, że za dużo czasu poświęcałeś na wyciskania sztangi w różnych pozycjach i z różnymi kątami nachylenia ławki. Te ćwiczenia są oczywiście efektywne i potrzebne, ale mają też jeden minus – w szczególności jeśli wykonywane są bez ćwiczeń komplementarnych.

Tym minusem jest duże zaangażowanie w ćwiczeniach mięśni barków i ramion, które eliminują część pracy klatki piersiowej. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której klatka piersiowa nie jest wystarczająco zmęczona, a w procesie regeneracji nie zwiększa swojej siły lub objętości. 

Co może być w takim razie rozwiązaniem problemu? 

Rozwiązanie można podsumować jednym słowem – rozpiętki! Ćwiczenia mające charakter rozpiętek sprawiają, że w trakcie treningu mięśnie klatki piersiowej są dobrze izolowane, praktycznie na każdym etapie ruchu. Oznacza to, że rola barków i ramion jest tutaj mocno ograniczona.  

Kolejnym atutem rozpiętek jest rozciągnięcie klatki piersiowej podczas ćwiczenia, a co za tym idzie, rozciągnięcie powięzi, dającej włóknom mięśniowym większe możliwości doprowadzenia krwi ze składnikami odżywczymi. Taki proces promuje z kolei zwiększenie objętości mięśni.  

Zatem jak powinien wyglądać idealny trening klatki piersiowej? 

Taki trening powinien nie tylko zawierać rozpiętki, ale też wyciskania sztangi w różnych pozycjach, najlepiej naprzemiennie. W taki sposób, doszliśmy właśnie do metody Push & Stretch, na której zbudowaliśmy poniższy program treningowy.  

W tej metodzie ćwiczenia siłowe (Push) i rozciągające (Stretch) wykonywane są na zmianę, dlatego też znajdziesz je na początku, na środku i na końcu treningu. Każde z ćwiczeń wykonywane jest w zakresie powtórzeń 8-12, tj. zakresie promującym hipertrofię mięśniową. Wyjątkiem jest tutaj ostatnie ćwiczenie w jednostce treningowej – pompki szwedzkie na poręczach, które wykonywane są do maksymalnego zmęczenia mięśni.

Teraz, kiedy wiesz już, jak skutecznie zbudować imponującą klatkę piersiową, przejdź przez cały, trwający 8 tygodni, program treningowy Push & Stretch i podziel się swoimi rezultatami lub pytaniami w komentarzach.  

Wkomponuj nasz plan w swój dotychczasowy program treningowy i zacznij pracować nad klatą na poważnie. 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Ciężar 

To ma być trening hipertroficzny, a zatem celuj w 70% Twojego ciężaru maksymalnego dla danego ćwiczenia. 

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Za przykład ilustrujący powyższe niech posłuży klasyczne wyciskanie sztangi na ławce, czyli najpopularniejsze ćwiczenie na klatę na swiecie. Tempo 2-0-2-0, które zastosowano w praktycznie każdym ćwiczeniu, oznaczać będzie więc trwający 2 sekundy czas opuszczania ciężaru, brak zatrzymania ruchu przy pełnym wyproście ramion, 1 sekundę ruchu podnoszenia ciężaru i znów brak pauzy, gdy sztanga znajdzie się w górze. 

Hipertrofia mięśniowa 

Hipertrofia mięśniowa to proces rozrostu tkanki mięśniowej, w wyniku którego mięśnie zwiększają swoją masę i objętość. Proces ten zazwyczaj występuje w wyniku regularnej, intensywnej aktywności fizycznej, która prowadzi do mikrouszkodzeń mięśni, a następnie do ich naprawy i wzrostu. Podczas ćwiczeń siłowych, takich jak podnoszenie ciężarów, organizm jest zmuszony do przystosowania się do większego obciążenia, co prowadzi do wzrostu ilości miofibryli (elementów mięśniowych), a to z kolei powoduje zwiększenie masy i objętości mięśni. Proces ten zwykle jest długotrwały i wymaga regularnych treningów, odpowiedniego odżywiania oraz wypoczynku. Hipertrofia mięśniowa jest jednym z głównych celów ćwiczeń siłowych, a osoby trenujące w ten sposób zazwyczaj dążą do zwiększenia siły, wytrzymałości i masy mięśniowej. 

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Poza klasycznym zestawem do pompowania klatki (sztanga, hantle, ławkaz regulacją kąta oparcia, talerze) potrzebne Ci będą poręcze do dipów i wyciąg. 

Twój program na idealną klatkę piersiową z metodą Push & Stretch [rozpiska treningowa]

Trening

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Rozpiętki hantlami na ławce skośnej
3
8
2-0-1-0
90 sekund
2. Wyciskanie sztangi na ławce skośnej
3
8
2-0-1-0
90 sekund
3. Rozpiętki hantlami na ławce płaskiej
3
10
2-0-1-0
90 sekund
4. Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej
3
10
2-0-1-0
90 sekund
5. Krzyżowanie linek wyciągu górnego stojąc
3
12
2-0-1-0
60 sekund
6. Pompki szwedzkie
2
Jak najwięcej
1-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN