Pobij rekord w wyciskaniu: Plan na szybkie postępy

Wyciskasz i wyciskasz, a postępów brak? Oto program, który włącza do treningu technikę ¼ powtórzenia, która skłoni Twoje mięśnie do jeszcze bardziej wytężonej pracy, dzięki czemu w końcu poczujesz, że pracują one tak, jak powinny. Przez intensyfikację pracy możesz efektywniej budować masę mięśniową, a także przebić się przez plateau.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
45-60 minut

Pobij rekord w wyciskaniu: Plan na szybkie postępy [opis programu]

Przygotowaliśmy ten program z myślą o osobach, które martwi brak fizycznego poczucia zmęczenia w niektórych grupach mięśni podczas wykonywania ćwiczeń na ławce. Metoda ćwiartki powtórzenia polega na dołożeniu dodatkowego, krótkiego ruchu podczas wyciskania, gdy ciężar znajduje się w dolnej pozycji, na przykład bezpośrednio nad klatką piersiową. Dzięki temu mięśnie klatki muszą wykonać dodatkową pracę, co pozwala trenować je równomiernie z muskulaturą ramion – a przecież przerzucanie pracy na tricepsy i barki to powszechny problem.

Poniższy plan zawiera zaledwie kilka ćwiczeń, które jednak pozwolą Ci na większe uaktywnienie mięśni piersiowych podczas treningu. Przed wykonaniem treningu pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce, a podczas pracy z właściwym ciężarem skup się na utrzymaniu właściwego tempa i oddechu. Na zakończenie treningu poświęć chwilę na odpoczynek, wyciszenie się lub szybki masaż.

Ponieważ ten program treningowy zajmuje tylko jeden dzień w tygodniu, możesz wykorzystać go solo, jak i włączyć w swoją tygodniową rutynę. W tym drugim przypadku pamiętaj, aby zrobić co najmniej jeden dzień przerwy, zanim znów zaczniesz trenować te same partie mięśniowe. Dodatkowo wesprzyj swój organizm w regeneracji poprzez dostarczenie niewielkiej nadwyżki kalorycznej w diecie, najlepiej w formie białka. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów powinieneś spożywać co najmniej 2-2,5 g białka na kilogram masy ciała – to optymalna ilość, aby mięśnie miały materiał do wzrostu. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Hipertrofia mięśniowa 

Obciążenie podczas treningu powoduje powstawanie mikrouszkodzeń we włóknach mięśniowych, co z kolei podnosi poziom stresu w Twoim organizmie. Gdy kończysz trening, rozpoczyna się etap regeneracji, który trwa także w czasie snu (dlatego utrzymywanie przerw między treningami jest tak ważne). W czasie regeneracji włókna mięśni są naprawiane, w wyniku czego zwiększają swoją objętość. To właśnie proces hipertrofii, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za rozrost Twojej masy mięśniowej. 

Ciężar 

Pamiętaj, by tak dobierać obciążenie, aby ostatnie powtórzenia w serii robić zawsze z wyraźnym wysiłkiem, ale też z zachowaniem prawidłowej techniki. Ćwiczenia z 10 powtórzeniami lub do odmowy wykonuj z ciężarem, który będziesz w stanie podnieść dostatecznie dużo razy. Z kolei ćwiczenia na 3 lub 5 powtórzeń to dobry moment, by dać z siebie wszystko.

Technika powtórzenia w wersji 1/4

Ćwiartka powtórzenia to szczególny sposób na trening, gdzie na koniec pełnego powtórzenia wykonujesz dodatkowe  powtórzenie w wersji mini obejmujące 1/4 normalnego zakresu ruchu dla danego ćwiczenia. W ten sposób zmusisz mięśnie je do wykonania większej pracy.

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną – negatywną: to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża, 
  • fazę utrzymania ciężaru – izometryczną: to pierwsza pauza, 
  • fazę koncentryczną – pozytywną: to faza w której trenowany mięsień się skraca, 
  • fazę utrzymania ciężaru – izometryczną: to druga pauza. 

 

Za przykład ilustrujący powyższe weźmy wyciskanie hantli na ławce płaskiej. Tempo 1-0-1-0 oznacza, że masz sekundę na opuszczenie hantli do boków klatki piersiowej i sekundę na wyciśnięcie hantli nad klatkę. Obie fazy izometryczne wynoszą zero, więc nie wykonujesz żadnej pauzy w czasie trwania powtórzenia.

Więcej informacji

Dalej głodny wiedzy? Odkryj nasz Słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na potrzeby innych treningów. Dodatkowe wskazówki znajdziesz również w dziale Zasady treningu.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do wykonania ćwiczeń poniżej będziesz potrzebować wolnych ciężarów: sztangi oraz hantli. Możesz przeprowadzić trening zarówno w siłowni czy klubie fitness, jak i w zaciszu własnego domu, o ile posiadasz sprzęt. 

Pobij rekord w wyciskaniu: Plan na szybkie postępy [rozpiska treningowa]

Twój trening

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Wyciskanie hantli
5
10, 5, 5, 5*, 3* 
1-0-1-0
90 sekund
1B. Wiosłowanie hantlami
4
5 (z ¼ powtórzenia)
1-0-1-0
90 sekund
2. Wyciskanie hantli stojąc
3
3**
1-0-1-0
90 sekund
3A. Podciąganie podchwytem
2
Do odmowy*** 
1-0-1-0
90 sekund
3B. Pompki szwedzkie
2
Do odmowy****
1-0-1-0
90 sekund

* Wykonaj plus 1/4 powtórzenia na koniec każdego normalnego powtórzenia w dwóch ostatnich seriach.

** Wykonaj plus 1/4 powtórzenia w drugiej serii.

*** Wykonaj plus 1/4 powtórzenia w ostatniej serii.

**** Wykonaj plus 1/4 powtórzenia w pierwszej i ostatniej serii. 

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 4 / 5. 1

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN