Trening na klatkę piersiową dla początkujących

Chcesz zyskać muskulaturę w środkowej części ciała, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Na siłowni byłeś zaledwie kilka razy w życiu? Ten program jest właśnie dla Ciebie. Nauczysz się poprawnej techniki dla najpopularniejszych ćwiczeń na klatkę, a także zbudujesz dobre podstawy do dalszej pracy nad jej mięśniami. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Początkujący
Czas trwania programu
8 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
60-75 minut

Klatka dla żółtodziobów – Twój pierwszy plan treningowy [opis programu]

Mięśnie klatki piersiowej to stały element wielu różnych form treningu. Jeżeli jednak chcesz czegoś więcej, niż jednego czy dwóch ćwiczeń na tę partię ciała, w poniższej rozpisce znajdziesz to, czego pragniesz. Ponieważ program wykorzystuje tylko jeden dzień w tygodniu, z powodzeniem możesz nie tylko zastosować go solo, ale również połączyć z już posiadaną rutyną treningową. 

Wykonując ćwiczenia skup się przede wszystkim na właściwej technice i oddechu. Jeżeli chcesz większego wyzwania, spowolnij tempo i przytrzymaj ciężar, tak aby mięśnie musiały wykonać większą pracę. Nie zapomnij również o rozgrzewce, która uchroni Cię przed urazami i zapewni większy komfort przy wykonywaniu właściwych ćwiczeń.

Jedno z ćwiczeń zapisanych w tabelach poniżej będziesz wykonywać w systemie drop set. Jest to metoda, która polega na stopniowym zmniejszaniu obciążenia lub ilości powtórzeń w miarę trwania serii. To bardzo skuteczna technika, która wspomaga budowę masy mięśniowej i pozwala również rozwijać ich wytrzymałość. To ćwiczenie zacznij od możliwie dużego ciężaru, tak abyś miał z czego schodzić w miarę wykonywania kolejnych serii.

Kolejnym zaskoczeniem może być też fakt, że – jak wspomnieliśmy wyżej – plan jest przewidziany tylko na jeden dzień w tygodniu, ale posiada dwie rozpiski. Nie jest to błąd – treningi powinieneś stosować naprzemiennie w systemie 1-2-1-2.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Hipertrofia mięśniowa 

Aby proces budowania mięśni mógł zajść, najpierw musisz dać im do tego odpowiedni bodziec – trening oporowy. Wysiłek powoduje mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, co zmusza organizm do podjęcia procesów regeneracyjnych, czyli właśnie hipertrofii mięśniowej. Polega ona na naprawianiu, nadbudowywaniu i powiększaniu objętości włókien, dzięki czemu możesz zaobserwować rozrost masy mięśniowej. Z czasem ciało przyzwyczaja się do wysiłku, dlatego im bardziej zaawansowany w treningu jesteś, tym bardziej potrzebujesz większych obciążeń.

Ciężar 

Rozpoczynając przygodę z siłownią wizja wzięcia jak największej ilości żelaza na klatę jest bardzo kusząca. Nie szarżuj jednak – nieumiejętne podnoszenie dużych ciężarów podnosi ryzyko kontuzji. Zacznij od mniejszych wartości, ale skup się na swojej technice. Gdy się ona poprawi, z czasem będziesz mógł dołożyć kolejne talerze na gryf sztangi. Pierwsze obciążenie, z jakim będziesz pracować, powinno być dostatecznie ciężkie, aby ostatnie powtórzenia w serii przychodziły Ci z wysiłkiem. Jeżeli nie wiesz, jakie będzie odpowiednie, najpierw możesz policzyć swoje (obecne) maksimum za pomocą tego kalkulatora.

Tempo 

Cztery cyfry zapisane w systemie x-x-x-x i odpowiadające za tempo wykonywania ćwiczeń oznaczają kolejno: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Przykładowym ćwiczeniem, na którym zobaczysz powyższy zapis w praktyce, będzie zginanie ramion z hantlami stojąc. Tempo 2-0-2-0 oznacza, że masz dwie sekundy na opuszczenie hantli aż do pełnego wyprostu ramion, bez zatrzymania na dole, a następnie kolejne dwie sekundy powinno zająć ci ich podniesienie do pozycji wyjściowej. Ponieważ ostatnia cyfra to 0, tutaj również nie rób przerw i przejdź płynnie do kolejnego powtórzenia.

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość. Jeżeli nie wiesz, jak wykonać wybrane ćwiczenie, jego opis i dokładną instrukcję znajdziesz w bibliotece ćwiczeń.


Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do przeprowadzenia treningu będziesz potrzebować wolnych ciężarów w postaci sztangi oraz dostępu do izolowanych maszyn siłowych z wyciągiem. Zachęcamy więc, abyś ćwiczył w klubie fitness lub siłowni. 

Twój pierwszy program na budowanie klatki piersiowej [rozpiska treningowa]

Trening 1

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej
5
5
1-0-1-0
180 sekund
2. Wyciskanie hantli na ławce skośnej
4
15
1-0-1-0
120 sekund
3. Rozpiętki hantlami
4
15
1-0-1-0
120 sekund
4. Pompki
3
Jak najwięcej
1-0-1-0
-

Trening 2

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Wyciskanie sztangi na ławce płaskiej
8
8
4-0-1-0
90 sekund
2. Rozpiętki hantlami na ławce skośnej
4
12
1-0-1-0
90 sekund
3. Krzyżowanie linek wyciągu górnego stojąc
4
12
1-0-1-0
120 sekund
4. Wyciskanie hantli na ławce płaskiej*
3
5, 7, 9
1-0-1-0
-

* Wykonaj ćwiczenie techniką drop set – zacznij od najwyższego obciążenia, a następnie stopniowo je zmniejszaj – o 20% przy każdej kolejnej serii. 

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN