Trening strongmana w systemie Push/Pull/Legs – fundamenty siły

Przysiady, martwe ciągi, wyciskania nad głowę – tutaj nie ma miejsca na kulturystyczne pompowanie bicków. Zdecydowana większość prezentowanych ćwiczeń to ruchy wielostawowe. Wszystko to serwujemy w superseriach, AMRAP-ach i technice drabinowej. Treningi zostały ułożone tak, aby były maksymalnie funkcjonalne. Priorytetem jest zwiększenie Twojej ogólnej siły. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Poprawa siły, ogólna sprawność
Poziom zaawansowania
Zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, kettlebell, sanie
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
Do 45 minut

Trening strongmana w systemie Push Pull Legsfundamenty siły [opis programu]

Z dumą przedstawiamy miesięczny program treningowy na poprawę siły, który inspirowany jest treningiem prawdziwych strongmanów. Wbrew pozorom w swoim codziennym reżimie treningowym nie bazują oni na przerzucaniu betonowych kul i przeciąganiu ciężarówek. Sztangi, hantle, kettle i sanie są zdecydowanie bardziej poręczne. I nie gorzej nadają się do budowania brutalnej siły.  

Cały program podzielono na trzy jednostki treningowe zgodnie z założeniami protokołu push/pull/legs. Trening A grupuje wszystkie ćwiczenia typu push, trening B to ruchy pull, natomiast ostatnia sesja z ciężarami skupia się na mięśniach nóg.  

Tygodniowy rozkład treningów strongmana: 

  • Poniedziałek: Trening push 
  • Wtorek: regeneracja 
  • Środa: Trening pull 
  • Czwartek: regeneracja 
  • Piątek: Trening nóg 
  • Weekend: regeneracja 

Jak widać, pomiędzy jednostkami treningowymi wprowadzony został za każdym razem co najmniej jeden dzień przerwy przeznaczony na regenerację treningową. Przyda się, bo wszystkie treningi są bardzo wymagające, ale o tym przekonaj się sam.


Słownik pojęć i praktyczne porady  

Dobór ciężaru

Skoro o budowaniu siły jest mowa, trzeba nastawić się na dźwiganie konkretnymi ciężarami. Z drugiej strony musisz pamiętać jednak o tempie treningu – zmierzysz się tu z AMRAP-em i superseriami. Nie możesz więc wziąć do ręki ciężaru, który wykorzystałbyś przy tradycyjnym podziale na serie i powtórzenia. 

Tempo

Ruchy, w których istotne jest tempo i dynamika, jak chociażby rwanie hantli, wykonuj szybko i płynnie, nie bawiąc się w żadne liczenie sekund. Pozostałe ćwiczenia wykonuj w standardowym tempie 1-0-1-0. Więcej o tempie treningu i innych przydatnych terminach dowiesz się z naszego Słownika pojęć

AMRAP

Termin wywodzący się z CrossFitu. AMRAP to skrót od angielskiego „as many rounds as possible”, który to protokół treningowy zakłada wykonanie jak najwięcej rund (obwodów) w jednostce czasu. To od użytkownika zależy, ile odpoczywa między kolejnymi ćwiczeniami i rundami.

Superserie

Metoda treningowa polegająca na wykonywaniu dwóch ćwiczeń po sobie i odpoczynku dopiero po drugim w parze. Do kolejnych ćwiczeń przechodzi się dopiero po zaliczeniu wszystkich serii ćwiczeń składających się na daną superserię.

  

Sprzęt niezbędny do wykonania treningu 

Sanie oraz sztuczna trawa, drążek, sztangi, kettle, hantle, ławeczka i dużo przestrzeni niezbędnej do wykonania spaceru farmera – pisząc żartobliwie, brakuje tu tylko tych nieszczęsnych ciężarówek. Trening zdecydowanie do wykonania w dobrze wyposażonej siłowni lub crossfitowym boksie.

Trening strongmana w systemie Push Pull Legsfundamenty siły [rozpiska treningowa]

Trening Pull

Zacznij od pięciu serii martwego ciągu. Następnie ćwiczenia 2A i 2B oraz 3A-3C wykonaj w ramach superserii, przy czym w tych oznaczonych cyferką 3 będziesz musiał działać pod presją czasu w systemie AMRAP – nastaw stoper na 10 minut i walcz z grawitacją, robiąc tyle superserii, ile zdołasz. Zapisuj wyniki i zobacz, jaki progres zanotowałeś przez miesiąc.  

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
5
3-5
1-0-1-0
60 sekund
4
6-8
1-0-1-0
-
2B. Unoszenie bioder ze sztangą w oparciu o ławkę
4
6-8
1-0-1-0
30 sekund
3A. Ciągnięcie sań
Jak najwięcej w 10 minut
20 metrów
Maksymalne
wg potrzeb
3B. Pchanie sań
Jak najwięcej w 10 minut
20 metrów
Maksymalne
wg potrzeb
Jak najwięcej w 10 minut
10
1-0-1-0
wg potrzeb

Trening Push

Drugi dzień treningowy to wyciskanie – ciężar będziesz widywał głównie nad głową. Układ jest identyczny jak poprzednio. Znowu zaczynasz od ćwiczenia z klasycznym podziałem na serie i powtórzenia. Następnie przechodzisz do ćwiczeń w seriach kombinowanych (2A-2B, 3A-B, tyle że tym razem są to serie łączone). Pierwszą wykonaj w systemie AMRAP, zaś drugą używając schematu drabinowego. AMRAP już znasz, a drabinka to nic innego jak zmniejszanie liczby powtórzeń w ramach kolejnych serii. Pierwsza – 10 powtórzeń i 20 metrów, druga – 9 i kolejne 20 metrów, trzecia8 i, zgadłeś!, 20 metrów spaceru. Po ukończeniu superserii będziesz miał za sobą 55 powtórzeń rwania i 200 metrów spaceru z hantlami.  

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
5
3-5
1-0-1-0
60 sekund
10 minut
8
1-0-1-0
-
2B. Wyciskanie hantli siedząc na piłce gimnastycznej
10 minut
8
1-0-1-0
30 sekund
10
10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1
Maksymalne
-
3B. Spacer farmera z hantlami nad głową
2
20 metrów
Maksymalne
30 sekund

Trening nóg

Przepis na potężne mięśnie nóg? Jedna sztanga, dwa hantle i szczypta motywacji. Pierwsze dwa ćwiczenia to klasyka, którą doprawisz 60-sekundowymi przerwami pomiędzy seriami i ćwiczeniami. Kolejne dwa ćwiczenia, czyli 3A i 3B, zostały połączone w superserię, ale czasową – pracuj przez 2 minuty (po jednej minucie na każde ćwiczenie) i odpoczywaj też 2 minuty. Łącznie wykonaj 5 superserii.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
5
3-5
1-0-1-0
60 sekund
4
8
1-0-1-0
60 sekund
Jak najwięcej w 10 minut
60 sekund
1-0-1-0
-
Jak najwięcej w 10 minut
60 sekund
Izometria
120 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN