Trening na większe tricepsy [Drop set]

O tym, jak prezentuje się męskie ramię, decyduje w głównej mierze objętość mięśni trójgłowych ramienia. Jeżeli chcesz imponujących, ale też silnych ramion, powinieneś w pierwszej kolejności ćwiczyć właśnie tricepsy, jako że zajmują one najwięcej przestrzeni. Dodatkowym atutem będą lepsze wyniki w ćwiczeniach z wyciskaniem, przy których triceps odgrywa bardzo ważną rolę. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
12 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, maszyny siłowe
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
Do 30 minut

Buduj ramiona sposobem: trening na większe tricepsy [opis programu]

Jeśli chcesz, aby Twoje ramiona były słusznych rozmiarów, powinieneś zadbać w pierwszej kolejności o mięśnie tricepsów – to one stanowią 2/3 ramion (pozostała 1/3 należy do bicepsów).  

Tricepsy to mięśnie, które biorą udział w wyproście ramion, dlatego zaangażowane są głównie w ruchy wymagające pchania ciężaru. Tak jak tricepsy zbudowane są z 3 głów, tak Ty powinieneś podczas treningu tej grupy mięśniowej skupić się na 3 rzeczach: 

  • Przygotowaniu do wysiłku mięśni i stawów, które będą zaangażowane w ćwiczenia;
  • Pracy z dużym obciążeniem, wpływającej na zwiększenie siły i masy mięśniowej;
  • Maksymalnym ukrwieniu mięśni, które stworzy optymalne warunki do długoterminowego wzrostu.

 

Wszystkie powyższe rzeczy są naturalną częścią poniższego programu i wszystkich sesji w nim zawartych. Treningi w programie składają się zawsze z 3 ćwiczeń, które ułożone są dokładnie w takiej kolejności, jak ta przedstawiona wyżej – tak, by zapewnić mięśniom maksymalne możliwości hipertrofii (więcej o tym pojęciu znajdziesz w słowniku poniżej).

  • Ćwiczenie 1 ma na celu uruchomienie połączeń nerwowych i przygotowanie do wysiłku łokci, które będą wykonywać sporo ruchów zginania i prostowania. Obciążenia będą więc tutaj względnie małe, a zakres powtórzeń w seriach wyniesie 12-15;
  • Ćwiczenie 2 to główny moment treningów, w którym będziesz podnosił duże obciążenia w zakresie 5-8 powtórzeń w serii. Ten zakres powtórzeń sprzyja poprawie siły i wzrostowi masy mięśniowej;
  • Ćwiczenie 3 pozwala podtrzymać intensywność treningu za pomocą dużej ilości powtórzeń. W przypadku jednej sesji tych powtórzeń jest 20, w innym może być ich więcej (ze względu na charakter pracy do odmowy) a w jeszcze innym… nawet 100. Chodzi o to, żeby na zakończenie zmusić mięśnie do pełnego wyczerpania.

 

Nasz trening na triceps wykonuj raz w tygodniu. Każda rozpiska jest przeznaczona na kolejny tydzień, a po przejściu pełnego cyklu zaczynasz od początku. Jak to wygląda w praktyce? W pierwszym tygodniu wykonujesz trening numer 1, w drugim przechodzisz do treningu numer dwa, zaś w trzecim pracujesz z treningiem numer 3. W czwartym tygodniu wracasz do pierwszego treningu i postępujesz zgodnie z tymi zasadami przez 12 tygodni.  

Oczywiście, treningów na triceps nie musisz traktować jak osobnych sesji. Mogą być one częścią Twojej standardowej rozpiski. Najlepiej będzie jednak jeśli połączysz je wtedy z ćwiczeniami na klatkę piersiową lub biceps. 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Hipertrofia mięśniowa 

Hipertrofia to inaczej rozrost tkanki mięśniowej w wyniku regularnego wykonywania treningu oporowego. W czasie wysiłku we włóknach mięśniowych dochodzi do mikroskopijnych uszkodzeń, które następnie organizm musi naprawić. Procesy regeneracyjne powodują, że włókna zwiększają swoją objętość, co przekłada się na wzrost masy mięśniowej.

Ciężar 

Ten trening możemy podzielić na dwie części pod względem ciężaru. Te ćwiczenia, dla których ilość powtórzeń nie przekracza ośmiu na serię, powinieneś wykonać z dużym obciążeniem. Do pozostałych dobieraj je w taki sposób, aby móc przeprowadzić całą serię bez zmiany ciężaru. Pamiętaj przy tym, że obciążenie nie może uniemożliwiać Ci zachowania prawidłowej techniki.

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną – negatywną: to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża, 
  • fazę utrzymania ciężaru – izometryczną: pauzę, 
  • fazę koncentryczną – pozytywną: to faza, w której trenowany mięsień się skraca, 
  • fazę utrzymania ciężaru – izometryczną: drugą pauzę. 

 

Za przykład ilustrujący powyższe może posłużyć wyciskanie sztangi na ławce, które w przypadku programu poniżej będziesz robić w nieco zmodyfikowanej wersji – wąskim nachwytem. Tempo 1-0-1-0 oznacza, że masz po jednej sekundzie na opuszczenie, a następnie podniesienie ciężaru. Ponieważ obie pauzy wynoszą zero, nie zatrzymujesz ruchu w żadnym momencie ćwiczenia, a gdy sztanga znajdzie się znów nad Twoją głową, płynnie przechodzisz do kolejnego powtórzenia.

Więcej informacji
Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do tego treningu potrzebne są hantle, sztanga i wyciąg lub urządzenie wielofunkcyjne. Dobrze byłoby więc, żeby Twoje treningi odbywały się na siłowni lub w klubie fitness. 

Twój trening na większe tricepsy [rozpiska treningowa]

Trening 1

Pierwsze ćwiczenie wykonasz metodą drop set, obniżając ilość powtórzeń w każdej kolejnej serii. Prostowanie przedramion jest również świetnym sposobem na rozgrzanie i pozwoli Ci lepiej przygotować się do bardziej wymagających ćwiczeń 2 oraz 3. Nie spiesz się z nimi i wykonuj dokładnie każde powtórzenie, a szybko zobaczysz rezultaty.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Prostowanie przedramienia w oparciu o ławkę
3
Po 15, 12, 10 na stronę
1-0-1-0
60 sekund
2. Wyciskanie sztangi wąskim nachwytem
5
5
1-0-1-0
60 sekund
3. Prostowanie przedramienia w oparciu o ławkę
3
Po 20 na stronę
1-0-1-0
60 sekund

Trening 2

Jeżeli nie jesteś w stanie wykonać pompki w wąskim ustawieniu dłoni z poziomu podłogi, alternatywnym sposobem może być oparcie dłoni na ławce. Dla zwiększenia poziomu trudności możesz przeprowadzić pompki szwedzkie z dodatkowym obciążeniem.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Pompka w wąskim ustawieniu dłoni
3
15
1-0-1-0
60 sekund
2. Pompka szwedzka
4
8
1-0-1-0
60 sekund
3. Wyciskanie francuskie hantli
3
Jak najwięcej
1-0-1-0
60 sekund

Trening 3

Ostatnie ćwiczenie ma doprowadzić Cię na skraj odmowy. Jeżeli nie możesz zrobić stu powtórzeń, staraj się w każdym kolejnym treningu o zrobienie większej ich ilości, niż poprzednio. Wykonuj prostowanie powoli, nie spiesząc się, a jeszcze lepiej poczujesz pracujące tricepsy.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Wyciskanie sztangi wąskim nachwytem
3
12
1-0-1-0
60 sekund
2. Prostowanie przedramion z hantlami w leżeniu na ławce (wersja Skullcrusher)
4
8
1-0-1-0
60 sekund
3. Prostowanie przedramienia w oparciu o ławkę
-
100
1-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN