Trening nóg i pośladków ze sztangą

Trening nóg i pośladków to praca największych grup mięśni, a to oznacza setki spalonych kilokalorii podczas pojedynczej sesji oraz ogromny zastrzyk testosteronu i hormonu wzrostu. A reszta ciała rzeźbi się praktycznie sama, przy okazji zamieniając Cię w maszynę do wygrywania w każdym sporcie. To co, leg day is the best day?

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, spalanie tłuszczu
Poziom zaawansowania
Zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
1
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, ławka
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony)
Czas trwania jednostki treningowej
60 minut

Trening nóg i pośladków ze sztangą [opis programu]

Trening nóg i pośladków nie jest ulubionym elementem fitnesowej rzeczywistości dla większości mężczyzn, jest za to nieodzowną częścią składową miażdżącej części treningów kobiecych. 

Wynika to oczywiście z inaczej rozłożonych akcentów i odmiennych celów sylwetkowych. Kobietom zależy na jędrnych pośladkach, mężczyznom już zdecydowanie mniej. 

Nie zmienia to jednak faktu, że i mężczyźni mogą dużo zyskać na regularnym i ciężkim treningu nóg. Dlaczego? Choćby z powodu hormonów anabolicznych wydzielanych w wyniku treningu nóg i pośladków, które są istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu masy mięśniowej i siły. 

Mowa głównie o trzech hormonach:

Testosteron: Jest to męski hormon płciowy, który odgrywa kluczową rolę w procesie budowy i regeneracji mięśni. Intensywny trening nóg, zwłaszcza ćwiczenia z dużymi obciążeniami, może znacznie zwiększyć poziom testosteronu we krwi. Testosteron wspomaga syntezę białek mięśniowych i wzrost masy mięśniowej.

Hormon wzrostu (GH): Hormon wzrostu jest odpowiedzialny za wzrost komórek mięśniowych i naprawę tkanek. Intensywny trening nóg i pośladków może stymulować wydzielanie GH. 

IGF-1 (insulinopodobny czynnik wzrostu 1): Jest to hormon wzrostu podobny do insuliny, który odgrywa kluczową rolę w rozwoju mięśni.

Jak widać, masz co najmniej trzy ważne powody, by trening nóg i pośladków potraktować priorytetowo. Pamiętaj też, że mocne nogi i pośladki to lepsze wyniki sportowe w każdej dyscyplinie; od biegania, przez piłkę nożną, aż po boks i MMA.

Zasady treningu

Ćwiczenia wykonuj w przedstawionej w tabeli kolejności. Po skończeniu wszystkich serii przewidzianych w danym ćwiczeniu możesz przejść do następnego. Pauzuj 30 sekund po pierwszym i trzecim ruchu oraz 60 sekund po drugim, czwartym i piątym (długość przerw dotyczy także przerw pomiędzy seriami). 

Trenuj raz w tygodniu, implementując nasz trening nóg i pośladków w miejsce swojego dotychczasowego treningu dolnych partii mięśniowych. Jeśli nie trenujesz jeszcze według programu wzmacniającego całe ciało, wybierz jeden z naszej bazy.

Słownik pojęć i praktyczne porady

Ciężar

Poprawna technika jest tu najważniejsza. Możesz oczywiście dźwigać spore obciążenia, ale najistotniejsze jest w tym przypadku skupienie się na pracy zaangażowanych mięśni, czyli tzw. połączenie mózg-mięsień. 

Tempo

Klasyczne tempo 1-0-1-0, czyli sekundowa faza ekscentryczna, brak pauzy, sekundowa faza koncentryczna i ponownie brak pauzy. Jeśli bardzo chcesz bawić się kontrolowanie tempa, wydłuż nieznacznie fazę ekscentryczną. 

Niezbędny sprzęt treningowy

Tylko sztanga olimpijska i ławka będą Ci potrzebne w trakcie tego treningu. Plus spora dawka siły i mobilności. Przyda się też oczywiście trochę wolnego miejsca, żeby bezpiecznie wykonać przysiad ze sztangą nad głową

Trening nóg i pośladków ze sztangą [rozpiska treningowa]

Plan treningu

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad ze sztangą nad głową
4
10
1-0-1-0
30 sekund
2. Martwy ciąg ze sztangą
4
10
1-0-1-0
60 sekund
3. Przysiad bułgarski ze sztangą
4
10
1-0-1-0
30 sekund
4. Martwy ciąg na prostych nogach ze sztangą
4
10
1-0-1-0
60 sekund
5. Unoszenie bioder ze sztanga w oparciu o ławkę
4
10
1-0-1-0
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN