Smukła i silna: Twój plan na sylwetkę bez balastu

Spalanie tłuszczu wymaga wytrwałości i konsekwencji w dążeniu do celu. Nie da się ukryć, że oba te cele łatwiej zrealizować, jeżeli Twoja rozpiska i dieta nie nużą po pierwszych dwóch tygodniach używania. Z przyjemnością przedstawiamy trening, który spełnia to założenie – z jego pomocą wyrzeźbisz ciało i będziesz się dobrze bawić ćwicząc. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Spalanie tłuszczu 
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle, piłka gimnastyczna, gumy do ćwiczeń 
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
45-60 minut 

Smukła i silna: Twój plan na sylwetkę bez balastu [opis programu]

Chcesz dopracować sylwetkę przed wakacjami albo wręcz odwrotnie – po zbyt intensywnych wakacjach chcesz wrócić do formy? Być może zwyczajnie nie czujesz się najlepiej w obecnej skórze i poszukujesz sposobu, jak to zmienić? Niezależnie od motywacji, aby wyrzeźbić ciało, będziesz potrzebować trzech narzędzi: planu treningowego, zbilansowanej diety i dużo, dużo cierpliwości. Pierwsze z nich znajdziesz poniżej w formie dwudniowej rozpiski ćwiczeń, a wiele ciekawych przepisów i kompletnych jadłospisów znajdziesz w naszej sekcji poświęconej odżywianiu. Za cierpliwość również pośrednio odpowiadamy – przygotowaliśmy wraz z ekspertami NLS program treningowy, który się nie nudzi. Dobraliśmy ćwiczenia w taki sposób, by stanowiły wyzwanie, ale były też różnorodne – sami niejednokrotnie łapaliśmy się bowiem na znużeniu, które torpedowało nasze wysiłki. Postanowiliśmy to zmienić!

Poniższy program został przygotowany z myślą o kobietach, które początki treningu siłowego mają już za sobą. Obejmuje on bardziej wymagające ćwiczenia, które dodatkowo połączyliśmy w superserie. Dzięki temu zabiegowi sama sesja jest krótsza i zyskuje na intensywności – pracując na wyższych zakresach tętna, szybciej będziesz spalać setki kalorii. Przed każdym treningiem pamiętaj o wykonaniu prawidłowej rozgrzewki, a – dla kompletnego doświadczenia – na koniec ćwiczeń przeznacz kilka minut na rozciąganie.

Podane treningi – A i B – wykonuj 2 razy w tygodniu, odpoczywając co najmniej 2 dni między sesjami. Jeśli zaczynasz więc tydzień treningowy w poniedziałek, drugi trening wykonuj dopiero w czwartek. W pozostałe dni nie leż jednak do góry brzuchem na kanapie. Wykonuj trening cardio o niskiej lub średniej intensywności. Możesz też postawić na trening interwałowy o wysokiej intensywności (HIIT), ale lepiej niech to będzie pojedyncza jednostka treningowa w tygodniu. Dobrym pomysłem będzie bieganie, jazda na rowerze lub wiosłowanie na ergometrze wioślarskim.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Superseria 

Twój sprzymierzeniec, jeżeli nie masz zbyt wiele czasu na trening. Zastosowanie superserii pozwala na skrócenie treningu bez utraty na jakości, a często wręcz zwiększając przy tym intensywność. Metoda ta polega na wykonaniu dwóch ćwiczeń w parze, bez przerwy pomiędzy. Ponieważ celują one w mięśnie działające antagonistycznie, gdy ćwiczysz jedną grupę, to druga odpoczywa. W tabeli treningowej superserie to np. ćwiczenia 1A i 1B, 2A i 2B itd.

Ciężar 

Pamiętaj, że wybierane obciążenie nie może upośledzać Twojej zdolności do zachowania prawidłowej techniki ruchu. Jeżeli znasz swój 1 RM, możesz użyć go jako bazy wyjściowej do szacowania ciężaru dla każdego z ćwiczeń. W innym wypadku stosuj tę prostą zasadę, że ostatnie powtórzenia w serii powinny stanowić już spore wyzwanie, ale z rodzaju tych do zaliczenia. Pamiętaj, by zwiększać ciężar tam, gdzie jest dużo serii i mało powtórzeń oraz aby zmniejszać go tam, gdzie serii jest mniej, za to pełnych kolejnych repet. 

Tempo 

Możesz oczywiście liczyć sekundy zgodnie ze wskazaniami w tabeli, tylko… tym razem naprawdę nie musisz. Tempo 1-0-1-0 to tempo wręcz intuicyjne, bo oznacza po sekundzie na ruch i powrót do startu oraz brak przerw pomiędzy fazami ruchu. Pamiętaj natomiast o prawidłowym oddychaniu!

Więcej informacji 

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz Słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość. 

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Większość ćwiczeń w tym programie treningowym wymaga jedynie użycia podstawowego sprzętu: sztangi, hantli, piłki gimnastycznej i gumy Powerband. Jeśli takie akcesoria są częścią Twojego wyposażenia treningowego, możesz przeprowadzić każdy z treningów bez konieczności odwiedzania siłowni lub klubu fitness. 

Smukła i silna: Twój plan na sylwetkę bez balastu [rozpiska treningowa]

Trening A

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Przysiad ze sztangą 
3
15
1-0-1-0
-
1B. Przysiad bułgarski z hantlami
3
Po 15 na stronę
1-0-1-0
60 sekund
2A. Wiosłowanie sztangą
3
Po 15 na stronę 
1-0-1-0
-
2B. Podciąganie w podporze
3
15
1-0-1-0
60 sekund
3A. Prostowanie przedramion na wyciągu górnym (krótki drążek)
3
Po 15 na stronę 
1-0-1-0
-
3B. Zginanie przedramion z hantlami chwytem neutralnym 
3
15
1-0-1-0
60 sekund
4A. Rowerek 
3
Po 15 na stronę 
1-0-1-0
-
4B. Wspinaczka pozioma
3
Po 15 na stronę 
1-0-1-0
60 sekund
5. Rolowanie kółka
3
15
1-0-1-0
-

Trening B 

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Rumuński martwy ciąg ze sztangą
3
15
1-0-1-0
-
1B. Unoszenie bioder ze sztangą w oparciu o ławkę
3
Po 15 na stronę 
1-0-1-0
60 sekund
2A. Wyciskanie sztangi
3
15
1-0-1-0
-
2B. Rozpiętki z hantlami
3
Po 15 na stronę 
1-0-1-0
60 sekund
3A. Wyciskanie hantli stojąc
3
15
1-0-1-0
-
3B. Unoszenie ramion z hantlami w przód i w bok
3
15
1-0-1-0
60 sekund
4A. Martwy robak 
3
Po 15 na stronę 
1-0-1-0
-
4B. Wyciskanie Pallofa 
3
Po 15 na stronę 
1-0-1-0
60 sekund
5. Rolowanie kółka
3
15
1-0-1-0
-

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 5 / 5. 1

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN