Trening strongmana z belką treningową

Podchodząc do tego treningu, wkraczasz w obszar niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Poznasz nowy sprzęt, ćwiczenia i sprawdzisz granice swojej wytrzymałości, nie tylko fizycznej, bo głowa też odegra tu pewną rolę. Zainteresowany? To przewiń stronę i zapoznaj się z zasadami programu treningowego, który powstał dla strongmanów.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Poprawa siły
Poziom zaawansowania
Zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, gryf typu farmer, kłoda treningowa, sandbag
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
Do 30 minut

Trening strongmana z belką treningową [opis programu]

Najprawdopodobniej albo nie miałeś wcześniej do czynienia w ogóle ze sprzętem, który króluje w tym programie treningowym, albo jesteś strongmanem i znasz go na wylot. W obu przypadkach i tak skorzystasz, bo poziom trudności można skalować, zwiększając ciężar.  

Nie będziemy jednak ukrywać, że zdecydowanie nie jest to trening stworzony z myślą o osobach początkujących – trzeba dobrze znać swoje ciało i jego możliwości siłowe oraz potrafić rekrutować dużą część jednostek motorycznych. Ponadto bez dobrze opanowanego zarzutu, czyli jednego z najtrudniejszych technicznie ćwiczeń siłowych, zmierzenie się z tym treningiem będzie niemożliwe.  

Zacznijmy jednak od sprzętu. Jaki konkretnie sprzęt jest tak rzadko spotykany i niecodzienny? Oto on: 

  • Belka/Kłoda treningowa, o którą bardzo ciężko w polskich warunkach i tylko nieliczne boksyy treningowe lub studia treningu siłowego nimi dysponują.  
  • Sandbag – tutaj sprawa wygląda lepiej i można się na niego natknąć w zasadzie wszędzie.  
  • Gryf typu farmer – wykorzystywany głównie do spaceru farmera w wersji heavy. Można go znaleźć w niektórych klubach fitness i boxach crosffitowych. 

 

Cały program podzielono na trzy treningi, czyli A, B i C. W skali tygodnia musisz zmierzyć się z nimi wszystkimi, najlepiej w zaproponowanej kolejności, pamiętając o zachowaniu co najmniej jednego dnia przeznaczonego na regenerację pomiędzy jednostkami treningowymi. Możesz zmienić kolejność treningów, ale raz ustalony porządek stosuj konsekwentnie przez cały miesiąc.  

Przykładowy rozkład treningów w skali tygodnia: 

  • Poniedziałek: Trening A 
  • Wtorek: regeneracja/cardio 
  • Środa: Trening B 
  • Czwartek: regeneracja/cardio 
  • Piątek: Trening C 
  • Weekend: regeneracja 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady  

Superserie  

Superserie polegają na wykonywaniu dwóch ćwiczeń na antagonistyczne grupy mięśniowe bez przerwy między nimi. W tym przypadku superserią jest duet martwego ciągu i spaceru farmera. Po wykonaniu serii jednego ćwiczenia od razu przechodzisz do serii drugiego ćwiczenia, bez żadnej przerwy.  

Ciężar  

Wszystkie treningi będziesz wykonywać w wysokich zakresach tętna. Nie będziesz miał więc okazji, by testować wyniki maksymalne. Ciężar dobierz tak, by być w stanie sprostać obwodom, superseriom i protokołowi EMOM. 

Tempo  

W większości przypadków będzie to tempo maksymalne. Nie oznacza jednak pozwolenia na uchybianiu technice. Wręcz przeciwnie. Pracuj w tempie, które pozwala Ci zachować poprawną formę danego ruchu. Kontroluj ciężar i nie wykorzystuj momentu pędu.

Więcej informacji

Głodny treningowej wiedzy? Zajrzyj do naszego Słownika pojęć treningowych. Znajdziesz tam mnóstwo przydatnych informacji i porad, jak po prostu trenować lepiej. 

  

Sprzęt niezbędny do wykonania treningu 

Sprzęt? Nietypowy, trudno dostępny i jeszcze trudniejszy w obsłudze. Trening strongmana z użyciem belki, gryfu farmera i sandbaga jest bardzo wymagający sprzętowo, technicznie i mentalnie – nie ma najmniejszego sensu udawać, że jest inaczej. Można napisać pół żartem, pół serio, że to wyzwanie dla fitnessowych koneserów.  

Trening strongmana z belką treningową [rozpiska treningowa]

Trening A 

W tym treningu trzy ćwiczenia z belką/kłodą w roli głównej (to nie o Tobie) łączysz w obwód i wykonujesz ich trzy. Między obwodami odpoczywasz przez 3 minuty. Między ćwiczeniami, no cóż, nie odpoczywasz. Obowiązującym protokołem treningowym będą serie piramidalne, w których co serię spada liczba powtórzeń.  

Łącznie zarzucisz kłodę na barki 90 razy, wyciśniesz ją nad głowę również 90 razy i pokonasz dystans 360 metrów, dzierżąc ją przed sobą. Można powiedzieć, że bardzo się do siebie zbliżycie. 

Może się jednak zdarzyć, że nie będzie szans na znalezienie kłody w żadnej z pobliskich placówek treningowych. W takiej sytuacji podmień ją na zwykłą sztangę, z którą też wykonasz zarzut, wyciskanie i spacer farmera.  

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Zarzut belki
3
15, 10, 5
Maksymalne
-
2. Wyciskanie belki nad głowę
3
15, 10, 5
Kontrolowane
-
3. Spacer Zerchera z belką
3
15, 10, 5
Kontrolowane
180 sekund

Trening B

Prawdopodobnie najbardziej wszechstronny i najpowszechniej dostępny sprzęt w treningu strongmana. I jeden z najmniej poręcznych. Przygotuj sobie wór, który sprawia Ci niemałe problemy, ale nie przesadź – Twoim zadaniem będzie wykonanie kilku ćwiczeń w trójserii w systemie EMOM.  

Robisz zarzut, bez odpoczynku przechodzisz do przysiadu, następnie bez odpoczynku wykonujesz spacer i jeśli do końca minuty zostało Ci trochę czasu, odpoczywasz. Jeśli nie, postaraj się bardziej w następnej serii. Tyle że będzie trudniej, bo co serię dokładasz jedno powtórzenie lub kolejne metry aż do 10 powtórzeń w ostatniej serii i 65 metrów. 

Patent NLS: Spróbuj zacząć z workiem o masie równej 75% masy Twojego ciała. 

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Zarzut sandbaga na bark
10
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
Dynamicznie
Do końca minuty
2. Przysiad z sandbagiem
10
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10
1-0-1-0
Do końca minuty
3. Spacer farmera z sandbagiem
10
40 metrów
Izometria
Do końca minuty

Trening C

Wykorzystanie specjalnych gryfów i uchwytów pozwoli Ci dźwigać więcej niż kiedykolwiek wcześniej. To będzie prawdziwy test siły mięśni i charakteru. Pierwsze i drugie ćwiczenie wykonuj w superserii. Martwy ciąg jest przewidziany w systemie drabinowym – od 15 w pierwszej serii do 5 w trzeciej. Spacer farmera nie wymaga komentarza – 40 metrów na każą serię martwego ciągu.  Odpoczywaj pomiędzy superseriami 60 sekund. Na koniec zapowiedziany test siły woli. Przekonaj się, co pierwsze się podda: Twoje mięśnie czy Ty. 

O co konkretnie chodzi w tym teście? Po ukończeniu piekielnych superserii weź kilka głębokich oddechów i ponownie unieś gryf farmera. Stań prosto, patrz przed siebie, nie przechylaj się. Wytrzymaj tyle, ile jesteś w stanie. Przekonasz się teraz, że Einstein miał rację, twierdząc, że czas jest względny. 

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Martwy ciąg z gryfem typu farmer
3
15, 10, 5
Kontrolowane
-
1B. Spacer farmera z gryfem typy farmer
3
40 metrów
Kontrolowane
60 sekund
3. Test farmera
1
Jak najdłużej
Izometria
-

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN