Trening Tabata – spalanie tłuszczu w 8 minut

Nie musisz nawet spoglądać w kierunku sztangi, by przeprowadzić skuteczny trening. Przynajmniej w kontekście spalania tkanki tłuszczowej (przy budowaniu siły sztanga jest jednak niezastąpiona). Przedstawiamy program treningowy, który nie wykorzystuje sztangi, lecz dzięki protokołowi Tabata zapewni Ci spalanie kalorii na poziomie legendarnym. Niestety (albo stety) poziom trudności prezentuje się podobnie.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Spalanie tłuszczu, lepsza kondycja
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany, zaawansowany
Czas trwania programu
Dowolnie lub jako treningowy finisher
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebell, hantle, piłka lekarska, liny, skrzynia
Rodzaj treningu/-ów w programie
Tabata, HIIT (Trening interwałowy o wysokiej intensywności)
Czas trwania jednostki treningowej
8 minut

Trening Tabata [opis programu]

Trening Tabata to rodzaj treningu interwałowego, który składa się z krótkich i bardzo intensywnych okresów wysiłku wykonywanych naprzemiennie z krótkimi okresami odpoczynku.

W treningu Tabata pracuje się przez 20 sekund w maksymalnym tempie i z największym wysiłkiem, a następnie odpoczywa przez 10 sekund. Ten cykl 20/10 powtarza się przez 8 rund/obwodów, co daje łączny czas treningu równy 4 minutom.

Podczas treningu Tabata celem jest wykonanie jak największej liczby powtórzeń danego ćwiczenia w każdym 20-sekundowym interwale. Chodzi o to, by dać z siebie nawet 110%. Przez krótkie 20 sekund masz trenować, jakby jutra miało nie być. Tylko wtedy Tabata ma sens.

 

Zasady treningu

Naszą Tabatę wykonuj 3 razy w tygodniu z zachowaniem co najmniej jednego dnia przerwy na regenerację potreningową. Szczegóły treningu znajdziesz w tabeli treningowej. Możemy jedynie zapowiedzieć, że ta Tabata jest wyjątkowo trudną przeciwniczką, bo… w jej trakcie dwukrotnie podejdziesz do burpee oraz dwukrotnie wykonasz samą Tabatę.

Plan jest prosty. Ćwiczenia wykonujesz w obwodzie. Pracujesz 20 sekund, odpoczywasz 10 sekund i przechodzisz do 20 sekund w kolejnym ćwiczeniu. Po ukończeniu pełnego obwodu Twój zegarek pokaże, że trenujesz od 4 minut. Tyle że to jeszcze nie koniec. Twoim celem jest ukończenie dwóch takich obwodów, czyli łącznie 8 minut.

Słownik pojęć i praktyczne porady

Ciężar

To ma być trening o maksymalnej intensywności. W każdym 20-sekundowym interwale masz dać z siebie wszystko, 120%! Weź to pod uwagę, chwytając z kettle lub hantle. Inaczej macha się serię 8 powtórzeń z minutowym odpoczynkiem, a inaczej ledwo łapiąc oddech w trakcie Tabaty. 

Tempo

Jak wyżej. Tempo, tempo i jeszcze raz tempo. Oczywiście nie zwalnia Cię to z obowiązku zachowania co najmniej poprawnej techniki. Wręcz przeciwnie. Im szybciej wykonujesz trening, tym większa szansa na kontuzję, zatem technika powinna być dopracowana do perfekcji. 

Więcej informacji

Chcesz dowiedzieć się więcej o treningu siłowym? Zajrzyj do naszego Słownika pojęć treningowych. Znajdziesz tam masę wiedzy, w tym przydatne wskazówki, ciekawostki i wyniki badań.

Niezbędny sprzęt treningowy

Hantle, piłka gimnastyczna, liny treningowe i odważniki kettlebell – to z nimi “zaprzyjaźnisz się” w trakcie wykonywania Tabaty. Zastosowaliśmy cudzysłów, bo jesteśmy pewni, że to będzie szorstka przyjaźń.  

Uzbierało się trochę tego sprzętu. Sugerujemy zgromadzić wszystkie niezbędne graty blisko stanowiska z linami i przygotować sobie stanowiska do treningu blisko siebie. To Tylko 8 minut, więc nikt w klubie fitness nie powinien wieszać na Tobie psów. 

Trening Tabata [rozpiska treningowa]

Plan treningu

Ćwiczenie
Obwody
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Burpee z piłką lekarską
4
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
2. Uderzenia linami
4
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
3. Wskok na skrzynię
4
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
4. Rzut piłką lekarską o podłogę
4
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
5. Rosyjski twist z piłką lekarską
4
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
6. Przeskoki do wykroku
4
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
7. Burpee z kettlebellami
4
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
8. Wyciskanie hantli z głębokiego przysiadu
4
20 sekund
Maksymalne
10 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN