Trening w domu z małą ilością sprzętu

To nieprawda, że w domu nie da się zbudować lepszej sylwetki, większych mięśni czy spalić tłuszczu. Wszystko to jest w zasięgu Twojej ręki musisz tylko postawić na sprawdzone rozwiązania i sprytne patenty. Przed Tobą 4-tygodniowy program, dzięki któremu będziesz silniejszy, szybszy i smuklejszy (albo silniejsza, szybsza i smuklejsza!) bez wychodzenia z domu. 

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni, poprawa siły, spalanie tłuszczu
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, kettlebelle, poręcze
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
40 minut

Forma bez wychodzenia z domu: Twój program z minimalną ilością sprzętu [opis programu]

Wszyscy (a przynajmniej te osoby, które regularnie trenują) mamy takich znajomych, którzy bez chwili zawahania, nawet wybudzeni w środku nocy, będą bronić stanowiska, że mięśnie, siłę i lepszą sylwetkę to można zbudować tylko w siłowni (ewentualnie w klubie fitness lub crossfitowym boksie), a treningi w domu nadają się tylko dla fanów i fanek płyt DVD, pozwalają zaledwie odrobinę się spocić i przez chwilę poczuć lepiej, bo trwałe efekty to rzecz niemożliwa do osiągnięcia na kilku metrach kwadratowych i z małą ilością sprzętu. 

To właśnie takim osobom podrzuć ten program treningowy, aby następnie z założonymi rękoma powoli skinąć głową i powiedzieć nieśmiertelne „A nie mówiłem/-am”. 

Jesteśmy w stanie się założyć, że już w połowie pierwszego treningu będą one przeklinać każde kolejne powtórzenie, a pod jego koniec nie będą miały siły nawet na to. 

OK, Twoja mściwa (oczywiście z przymrużeniem oka) natura została już połechtana, czas wziąć się więc samemu do roboty. Bo oto program treningowy do wykonania w domu, z minimalną ilością sprzętu, który po prostu działa. I który błyskawicznie wrzuci Twoją formę na wysoki poziom, niedostępny wielu regularnym bywalcom siłowni. 

Przed Tobą 3 treningi w tygodniu, które przetestują Twoją siłę, wytrzymałość, kondycję i psychikę. Każdy trening to 40 minut bardzo intensywnej pracy. Spokojnie, tyle wystarczy, żeby poczuć palenie każdego włókna mięśniowego w Twoim ciele – po prostu czytaj dalej. 

Przed treningiem właściwym (czyli już po rozgrzewce) ustaw czas na 40 minut, aby w ich trakcie celować w 10 serii po 10 powtórzeń każdego ćwiczenia.

Między seriami odpoczywaj więc według potrzeb, pamiętaj jednak, że zegar tyka, a każda dłuższa przerwa tylko oddala Cię od celu. Aha, żeby było jeszcze przyjemniej – jeśli wyrobisz się w przewidzianym czasie z całym zadaniem, w następnym tygodniu zwiększ obciążenie… I w drugą stronę – jeśli misja okazała się zbyt trudna do wykonania, zmniejsz w kolejnym tygodniu ciężar hantli i kettli.

Aha, pamiętaj, żeby sensownie zarządzać przerwami – one nie muszą trwać tyle samo, po niektórych seriach możesz mieć więcej pary itp. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku skorzystać z zegarka z pulsometrem (z doświadczenia wiemy, że najlepiej polegać na paskach na pierś; pomiary z nadgarstka przy tego typu treningach bywają bardzo niedokładne) i do kolejnych serii i kolejnych ćwiczeń podchodzić od razu, gdy tętno trochę się uspokoi.

Trenuj w poniedziałki (Trening A), środy (Trening B) i piątki (Trening C). W pozostałe dni odpoczywaj, ewentualnie roluj się, rozciągaj, chodź na spacery. Porządna regeneracja na pewno Ci się przyda. 

 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Tempo 

Tym razem tempo ćwiczeń określiliśmy, korzystając zaledwie z haseł i rezygnując z zapisu liczbowego. Trenuj, pilnując poprawnej techniki, ale tam, gdzie to konieczne, podkręcaj tempo do maksymalnego. Zwalniaj tylko w ćwiczeniach, które naprawdę tego wymagają – ale też tylko w takim stopniu, by mieć jeszcze większą kontrolę nad techniką. 

Więcej informacji

Jeśli powyższy tekst wydaje Ci się niejasny ze względu na pojęcia, których nie znasz, sprawdź nasz słownik pojęć – znajdziesz tam ogrom przydatnych informacji, również na przyszłość.

Twój program treningowy z minimalną ilością sprzętu [rozpiska treningowa]

Trening A

Ćwiczenia połącz w obwód. Odpoczywaj wg potrzeb między ćwiczeniami i między obwodami. Spróbuj zaliczyć cały trening w mniej niż 40 minut.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Naprzemienne wiosłowanie hantlami
10
Po 5 na stronę
Maksymalne
wg potrzeb
2. Niedźwiedź z hantlami
10
10 do przodu i 10 do tyłu
Kontrolowane
wg potrzeb
3. Przysiad z hantlami na barkach
10
10
Maksymalne
wg potrzeb
4. Burpee z hantlami
10
10
Maksymalne
wg potrzeb

Trening B

Działaj według takich samych zasad jak poprzednio. Nie zaczynaj zbyt ostro, aby wystarczyło Ci pary na całe 40 minut treningu.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Podciąganie podchwytem
10
10
Kontrolowane
wg potrzeb
2. Pompki szwedzkie
10
10
Kontrolowane
wg potrzeb
3. Wykrok do zakroku
10
10
Kontrolowane
wg potrzeb
4. Burpee z pompką
10
10
Maksymalne
wg potrzeb

Trening C

Przed Tobą ostatni trening w tygodniu. Po jego wykonaniu będziesz wiedzieć, dlaczego masz cały weekend na regenerację. Działaj według stałych zaleceń. 

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Marsz z kettlebellem nad głową
10
20 metrów
Kontrolowane
wg potrzeb
2. Wyciskanie kettlebella stojąc
10
Po 5 na stronę
Kontrolowane
wg potrzeb
3. Wiosłowanie kettlebellami w pozycji do pompki
10
Po 5 na stronę
Kontrolowane
wg potrzeb
4. Rwanie kettlebella
10
Po 5 na stronę
Maksymalne
wg potrzeb

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NEW LEVEL SPORT, UL. HANDLOWA 7, 81-061 GDYNIA.
TEL: +48 530 085 036, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN