Trening z ciężkimi hantlami: Tylko dla twardzieli

Możesz odwiedzać siłownię tylko dwa razy w tygodniu i cieszyć się formą, na którą stali bywalcy klubów fitness muszą pracować codziennie. Jest tylko jeden warunek: musisz postawić na naprawdę ciężkie hantle i kombinację ćwiczeń, która przetestuje każde włókno mięśniowe Twojego ciała. Zrób ten trening z ciężkimi hantlami raz i przekonaj się, czym naprawdę są DOMS-y. I czym są prawdziwe postępy.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Poprawa siły, budowanie mięśni, spalanie tłuszczu
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, drążek, piłka gimnastyczna, ławka
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
60 minut

Trening z ciężkimi hantlami [opis programu]

Brzmi zbyt pięknie, aby mogło być prawdziwe? Tylko dwie wizyty w siłowni w tygodniu i efekty jak codzienne ćwiczenia? Nawet jeśli wydaje Ci się, że wstęp do tego programu treningowego trochę podkoloryzowaliśmy, wystarczy, że spróbujesz, a szybko zmienisz zdanie.

Ten trening z ciężkimi hantlami nie nazywa się przypadkowo; nie wylosowaliśmy go z wielkiej tabeli Nazw Programów Treningowych. On dokładnie taki właśnie jest: masz trenować z ciężarami, które jeszcze niedawno w ogóle nie przychodziły Ci do głowy, aby zmusić każde włókno mięśniowe do ogromnej pracy, po której regenerować będzie się musiało nawet kilka dni. W ten sposób dwie jednostki treningowe w tygodniu i tak okażą się dla Ciebie wyzwaniem.

Wykonuj ten trening w poniedziałki i czwartki, pozostałe dni przeznaczając na regenerację (aktywną i pełną według potrzeb).

Trening z ciężkimi hantlami w 3 fazach

Trening z ciężkimi hantlami podzieliliśmy na 3 fazy. Do kolejnej fazy treningu przechodź po 3 minutach odpoczynku.

Faza 1: Serie

Przed Tobą 3 ćwiczenia (zarzut hantli, wyciskanie hantli z półprzysiadu i podrzut hantli, czyli kombinacja dwóch poprzednich ruchów). Wykonuj je jedno po drugim, do kolejnego przechodząc dopiero po zaliczeniu wszystkich serii poprzedniego. Uwaga: każde ćwiczenie wykonywać będziesz w tylko 2 seriach po 3-5 powtórzeń. Masz też aż 120 sekund na odpoczynek między seriami i ćwiczeniami – a to oznacza raz jeszcze, że postawić masz na naprawdę ciężkie hantle. Jeśli wolisz wykonywać te ćwiczenia ze sztangą, nie wahaj się, choć pamiętaj, że hantlami jesteś w stanie lepiej ogarnąć dysproporcje w sile lewej i prawej stronie ciała.

Faza 2: Obwody

Do wykonania będziesz miał 4 ćwiczenia, które należy połączyć w obwód. Odpoczywaj 30-60 sekund między ćwiczeniami oraz kolejnymi obwodami. Łącznie zalicz 3 obwody. Znów walcz z jak największym obciążeniem zewnętrznym, tak aby ostatnie powtórzenie w serii stanowiło dla Ciebie zawsze wyzwanie. W przypadku pompek pozwól położyć sobie talerz obciążeniowy na plecach, tylko jeśli jesteś prawdziwym twardzielem. Brak stabilnego podparcia pod dłońmi i tak będzie stanowił niezłą próbę siły. Aha, tureckie wstawanie rób perfekcyjnie technicznie. Przysiad z hantlami na barkach rozpoczynaj w pierwszym powtórzeniu nienagannym zarzutem hantli na barki – a jeśli ciężar jest zbyt duży, poproś kumpla o pomoc.

Faza 3: Finisher

Lekko już było… Masz przed sobą 3 ćwiczenia, które wykonać będziesz musiał zgodnie z protokołem treningowym tabata (20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku, 8 rund). To będzie piekło, bo nie dość, że każdy mięsień w Twoim ciele palić będzie Cię już od dobrej chwili, to jeszcze zaczniesz od burpees, czyli najbardziej znienawidzonego ćwiczenia świata. Przejdź po nim do wspinaczki poziomej, a całość zakończ biegiem bokserskim. Przetrwałeś? To masz wolne do kolejnego treningu.

Słownik pojęć i praktyczne porady

Full Body Workout 

Trening, podczas którego pracujesz nad harmonijnym rozwojem wszystkich głównych grup mięśniowych. Najczęściej składa się z ćwiczeń złożonych, bywa uzupełniany ćwiczeniami izolowanymi. FBW jest świetną opcją na rozpoczęcie treningów, ale równie dobrze sprawdza się – dzięki swojej intensywności – w treningach osób średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych.

Ciężar

Od tego w ogóle zaczęliśmy – idź na maksa. Winylowe hantelki z supermarketu możesz wyrzucić do kosza.

Tempo

Nie spiesz się. Każde ćwiczenie wykonuj w kontrolowany sposób, pilnując prawidłowej techniki i ciężaru. Bądź ostrożny, a tam, gdzie tego potrzebujesz, korzystaj z pomocy treningowego kumpla bądź trenera/instruktora.

Więcej informacji

Dowiedz się więcej o treningu, diecie i regeneracji, odwiedzając nasz blog oraz przeglądając Słownik pojęć.

Niezbędny sprzęt treningowy

Do wykonania tego treningu potrzebować będziesz dwóch hantli o naprawdę solidnym ciężarze (jak na Twoje możliwości, rzecz jasna). Oprócz tego przydadzą się ławka i piłka gimnastyczna oraz drążek. Podciąganie z dodatkowym obciążeniem wymaga dodatkowo pasa z łańcuchem do zamocowania talerza obciążeniowego – jeśli nie możesz sobie na taki scenariusz pozwolić, zwiększ liczbę powtórzeń podciągania aż do odmowy. 

Trening z ciężkimi hantlami [rozpiska treningowa]

Faza 1: Serie

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Zarzut hantli
2
3-5
Kontrolowane
120 sekund
2. Wyciskanie hantli z półprzysiadu
2
8
Kontrolowane
120 sekund
3. Podrzut hantli
2
3-5
Kontrolowane
120 sekund

Faza 2: Obwody

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Tureckie wstawanie z hantlem
3
Po 3 na stronę
Kontrolowane
30-60 sekund
1B. Podciąganie nachwytem z dodatkowym obciążeniem
3
6
Kontrolowane
30-60 sekund
1C. Pompka z nogami na podwyższeniu i dłońmi na piłce gimnastycznej
3
10
Kontrolowane
30-60 sekund
1D. Przysiad z hantlami na barkach
3
6
Kontrolowane
30-60 sekund

Faza 3: Finisher

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Burpees
8
20 sekund
Maksymalne
10 sekund
2. Wspinaczka pozioma
8
20
Maksymalne
10 sekund
3. Bieg bokserski
8
20 sekund
Maksymalne
10 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN