Supertrening z superseriami

Chcesz budować mięśnie, ale masz mało czasu? Superserie pomogą Ci w osiągnięciu Twoich celów. Intensywne i wymagające, jednocześnie umożliwiają skrócenie czasu trwania przeciętnej sesji treningowej. Zapewnią Ci pożądane efekty, jednocześnie zabierając – łącznie z rozgrzewką – nie więcej niż godzinę w ciągu dnia.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Budowanie mięśni 
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany, zaawansowany
Czas trwania programu
6 tygodni
Liczba dni treningowych w tygodniu
4
Niezbędny sprzęt treningowy
Hantle, gumy do ćwiczeń 
Rodzaj treningu/-ów w programie
Split (Trening dzielony) 
Czas trwania jednostki treningowej
45 minut

Supertrening z superseriami [opis programu]

Ostrzegamy: to nie będzie spacerek. Przed Tobą naprawdę 6 intensywnych tygodni, w trakcie których trenować będziesz aż 4 razy w tygodniu. Oznacza to 24 naprawdę solidne jednostki treningowe – po każdej będziesz miał ochotę ten program porzucić, ale jesteśmy pewni, że tego nie zrobisz. Dlaczego? Bo po każdym treningu, gdy Twój oddech już się uspokoi, będziesz miał to piękne uczucie pełnej satysfakcji po naprawdę dobrze wykonanej robocie. I nawet nie mówimy tu o anegdotycznych endorfinach – zresztą spróbuj, a sam się przekonasz.

Trenuj w systemie A-B aż 4 razy w tygodniu, odpoczywając dzień pomiędzy dwutaktem treningowym. W praktyce oznacza to:

  • Poniedziałek: Trening A
  • Wtorek: Trening B
  • Środa: pełna regeneracja
  • Czwartek: Trening A
  • Piątek: Trening B
  • Weekend: aktywna regeneracja

 

Zwróć na podkreślenia słów towarzyszących regeneracji – jeśli w czwartek masz być gotów do kolejnych wyzwań, w środę odpuść jakąkolwiek bardziej wymagającą aktywność fizyczną. Godzinny spacer z psem oczywiście tylko Ci pomoże, ale kilkudziesięciokilometrowa pętla na rowerze lub mecz w kosza z kumplami to już co najwyżej średnie pomysły.

Oba treningi to głównie superserie – i to z tych wymagających. Ostrożnie dobieraj więc ciężar hantli, ale też nie idź na pewno na łatwiznę. Trening za każdym razem będziesz kończył 3 seriami burpees – masz ich zrobić jak najwięcej w ciągu 30 sekund.

 

 

Słownik pojęć i praktyczne porady 

Superseria 

Superseria to narzędzie, które pozwoli Ci wynieść swój trening na nowy poziom. Jej wykorzystanie umożliwia zmniejszenie ilości przerw, co wpływa na skrócenie czasu treningu przy jednoczesnym zwiększeniu intensywności. Jak to możliwe? W superserii wykonujesz dwa ćwiczenia w parze – bez przerwy pomiędzy – i odpoczywasz dopiero po drugim w parze. Ponieważ celują one najczęściej (bo możliwe są inne rodzaje superserii) w mięśnie działające antagonistycznie (przeciwstawnie) względem siebie, w czasie gdy ćwiczysz jedną grupę, to druga odpoczywa. To pozwala na wciśnięcie większej ilości ćwiczeń w rozpiskę, jednocześnie nie rozciągając pojedynczej sesji treningowej w czasie. W tabelach treningowych superserie oznaczone są np. 1A i 1B, 2A i 2B, 3A i 3B itd. Jak to wygląda w praktyce? Przejdźmy przez pierwszy trening: Zacznij od 10 powtórzeń wyciskania hantli, a następnie od razu (w praktyce przerwa trwa tyle, co przyjęcie prawidłowej pozycji startowej do kolejnego ćwiczenia) zrób jak najwięcej powtórzeń podciągania. Odpocznij teraz 90 sekund – i powtórz całość jeszcze 2 razy, aby zaliczyć w sumie 3 superserie (po 3 serie ćwiczeń składających się na superserię). Przejdź teraz do kolejnej pary i działaj według tego samego schematu, aż zaliczysz wszystkie superserie w treningu. Na koniec czeka Cię jeszcze finisher w postaci 3 serii burees. Dobrej zabawy!

Ciężar 

Obciążenie powinieneś dobierać w taki sposób, aby czuć, że ostatnie powtórzenie w serii jest jednocześnie ostatnim (albo prawie ostatnim), które możesz wykonać w równie dobry sposób jak poprzednie. Jednocześnie nie może być ono na tyle duże, by utrudniać Ci zachowanie poprawnej techniki. Najlepszym sposobem będzie rozpoczęcie programu z mniejszym ciężarem i jego stopniowe zwiększanie co trening – dzięki temu zwiększysz postępy w czasie trwania programu. 

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo zapisujemy w formacie X-X-X-X. Każda z nich określa liczbę sekund, jaką należy przeznaczyć na kolejne etapy ćwiczenia. Oznaczają po kolei: fazę ekscentryczną, izometryczną, koncentryczną i drugą izometryczną. W praktyce, gdy tempo wynosi 1-0-1-0, nie musisz się tym zbytnio przejmować – bo najbardziej naturalne i intuicyjne tempo będzie w tym wypadku odpowiednie. Gdy zobaczysz z kolei słowa „Kontrolowane” i „Maksymalne”, działaj szybko i ekstremalnie szybko.

Więcej informacji 

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie szczególnie Cię zainteresowało, przejrzyj nasz Słownik pojęć – znajdziesz w nim o wiele, wiele więcej. Instrukcje wykonania ćwiczeń znajdują się z kolei w Bibliotece ćwiczeń.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Do ćwiczeń niezbędne będą hantle, ale o różnym ciężarze. Dodatkowo musisz również mieć przestrzeń do podciągania. Z tego powodu zachęcamy, aby trening wykonywać na siłowni lub w klubie fitness.

Supertrening z superseriami [rozpiska treningowa]

Trening A

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Wyciskanie hantli na ławce skośnej 
3
10
1-0-1-0 
-
1B. Podciąganie szerokim nachwytem 
3
Do odmowy 
1-0-1-0 
90 sekund 
2A. Rozpiętki hantlami 
3
10
1-0-1-0 
-
2B. Wiosłowanie hantlami
3
10
1-0-1-0 
90 sekund 
3A. Naprzemienne wyciskanie hantli 
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0 
-
3B. Podciąganie hantli wzdłuż tułowia 
3
10
1-0-1-0 
90 sekund 
4A. Wyciskanie hantli stojąc
3
10
1-0-1-0 
-
4B. Motyle z hantlami w opadzie tułowia
3
10
1-0-1-0 
90 sekund 
5A. Rowerek 
3
30 sekund 
Kontrolowane
-
5B. Wspinaczka pozioma
3
30 sekund 
Maksymalne
90 sekund 
6. Burpees 
15
30 sekund 
Maksymalne
60 sekund

Trening B

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Wyskoki z przysiadu 
3
10 
1-0-1-0
-
1B. Przysiad goblet z hantlem
3
10 
1-0-1-0
90 sekund 
2A. Przysiady bułgarskie z hantlami 
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
-
2B. Martwy ciąg z hantlami
3
10 
1-0-1-0
90 sekund 
3A. Wykroki z hantlami 
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
-
3B. Zakroki z hantlami
3
Po 10 na stronę
1-0-1-0
90 sekund 
4A. Unoszenie bioder 
3
10
1-0-1-0
-
4B. Wspięcia na palce z hantlami 
3
10
1-0-1-0
90 sekund 
5A. Rowerek
3
30 sekund
Kontrolowane
-
5B. Wspinaczka pozioma X
3
30 sekund
Maksymalne
90 sekund
6. Burpees
3
30 sekund
Maksymalne
60 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN