Unilateralny trening FBW na redukcję dla kobiet

Utrata tkanki tłuszczowej wymaga dwóch rzeczy: dobrego planu ćwiczeń i deficytu kalorycznego. Z planem, który dla Ciebie przygotowaliśmy, pierwszy warunek spełnisz koncertowo. Nie wymaga on wiele – wystarczą Ci podstawowe sprzęty z siłowni – za to może być bardzo skuteczny, jeżeli tylko połączysz go z przemyślaną dietą. Gotowa do pracy?

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Spalanie tłuszczu
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Sztanga, hantle
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała), Trening cardio
Czas trwania jednostki treningowej
Do 30 minut

Program wspomagający redukcję tkanki tłuszczowej dla kobiet [opis programu]

Utrata nadmiarowych kilogramów poprawia nasze zdrowie, a także pozwala na wymodelowanie sylwetki i odsłonięcie mięśni, nad którymi wcześniej tak intensywnie pracowałaś. Jednocześnie wcale nie musi być to proces pochłaniający dużo czasu – przy dobrze dobranym treningu wystarczy około 1,5 godziny w tygodniu, podzielonych na trzy sesje po 30 minut.

Przygotowany przez nas program zawiera ćwiczenia o średnim stopniu złożoności, wymagające od Ciebie dobrej koordynacji oraz kontroli ciężaru, z jakim będziesz pracować. Wszystkie sesje treningowe w planie angażują do pracy całe ciało i stworzone są tak, by z jednej strony zapewnić wysoką objętość treningową, a z drugiej – by ograniczyć czas Twoich przerw, zwiększając tym samym intensywność i efektywność wysiłku.

W ramach tygodniowej rutyny będziesz wykonywać dwa treningi siłowe i jeden cardio. Te pierwsze mają na celu umożliwienie zachowania masy mięśniowej w czasie redukcji, natomiast ten drugi pozwoli Ci na spalenie większej ilości energii w skali tygodnia, co przełoży się na większy deficyt kaloryczny i szybsze postępy na wadze. Postaraj się utrzymać jednostajne tempo przez cały czas trwania sesji, a w przypadku biegu zaplanuj intensywność w taki sposób, by ostatnie 2-3 minuty były dla Ciebie wymagające. Jeśli bieganie nie jest Twoją ulubioną formą aktywności, możesz wybrać zamiast niego rower, ergometr wioślarski lub pływanie. Polecamy również regularną zmianę aktywności związanych z treningiem cardio, tak aby zachować różnorodność i uniknąć poczucia monotonii, które często jest pierwszym gwoździem do trumny dla Twojej motywacji. Ćwiczenia możesz dopasować do pory roku, temperatury na zewnątrz i prywatnych upodobań.

Każdy trening powinna poprzedzić odpowiednia rozgrzewka, przygotowująca mięśnie i organizm do wysiłku o wyższej intensywności. Dobrym sposobem na przygotowanie jest przeprowadzenie tzw. rozciągania dynamicznego lub wykonanie kilku serii ćwiczeń siłowych z mniejszym obciążeniem od tego, które znajduje się w głównej części sesji treningowej. Całość powinna zająć Ci około pięciu minut.

 

Trening a odżywianie – o czym pamiętać

Aby móc redukować masę ciała, musisz zadbać o to, by Twój dzienny jadłospis dostarczał mniej kalorii, niż realnie zużywasz w ciągu dnia. Zacznij od policzenia swojego BMR (którego absolutnie nie powinnaś przekraczać!), a potem dopasuj dietę do poziomu aktywności. Dziennie powinnaś zanotować deficyt w wysokości 250-500 kcal – górna granica tej skali, połączona z treningiem, umożliwi zgubienie około 0,5-1 kilograma masy ciała w skali tygodnia.

Samo pilnowanie kaloryczności posiłków to jednak nie wszystko. Aby nie czuć głodu zadbaj, by w każdym Twoim posiłku znalazło się co najmniej 20 g białka. Dzienna jego podaż powinna oscylować w granicach 2-2,5 g na kilogram masy ciała. Dodatkowo również postaraj się wyeliminować (lub chociaż zmniejszyć) spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, fast foodu oraz alkoholu.

 

Regeneracja

Nie zapominaj o regeneracji, elemencie przyczyniającym się do uniknięcia urazów i dbającym o ciągłość Twoich treningów. Prawidłowa regeneracja może mieć wiele form i składa się m.in. ze snu, odpoczynku, odpowiedniego żywienia, masażu, rozciągania czy aktywności o niskim lub umiarkowanym stopniu intensywności (tzw. aktywna regeneracja). Rodzaje aktywności mogą być dowolne – chodzi o to, by sprawiały Ci one przyjemność i stały się częścią Twojej codzienności.

Uwaga: poniższy program nie zawiera ćwiczeń na brzuch. Jeżeli Ci na nich zależy, musisz je dołączyć do każdej z sesji, wyszukując odpowiedni trening w naszej bazie treningów.

 

Słownik pojęć i praktyczne porady

Ciężar 

W każdym ćwiczeniu będziesz wykonywać tyle samo powtórzeń w serii – 15. To zakres umożliwiający wzmacnianie mięśni i budowanie wytrzymałości mięśniowej. Z drugiej strony to dość duża ilość, o czym warto pamiętać, wybierając ciężar. Zdecyduj się na początek na umiarkowane obciążenie, a w miarę upływu czasu dokładaj kolejne kilogramy (najlepiej z tygodnia na tydzień). Pamiętaj również, że właściwa technika powinna być zawsze na pierwszym miejscu.

Tempo 

Cztery cyfry w tabeli treningowej odpowiadające za tempo oznaczają po kolei: 

  • fazę ekscentryczną, inaczej zwaną negatywną (to faza, w której trenowany mięsień się wydłuża), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza), 
  • fazę koncentryczną, inaczej zwaną pozytywną (fazę, w której trenowany mięsień się skraca), 
  • fazę utrzymania ciężaru, inaczej izometryczną (pauza). 

 

Za przykład ilustrujący powyższe niech posłuży pierwsze ćwiczenie z tabeli, czyli przysiad ze sztangą. Tempo 1-0-1-0 oznacza, że masz sekundę na przejście z pozy startowej do przysiadu, a następnie drugą sekundę na ponowne wyprostowanie ciała. W zapisie nie przewidziano czasu na pauzę, więc nie zatrzymujesz się w górze i w dole.

Więcej informacji

Jeśli jakieś pojęcie zastosowane w tym programie wydaje Ci się niejasne, przejrzyj nasz Słownik pojęć – znajdziesz tam masę przydatnych informacji, również na przyszłość.

 

Sprzęt, z którego będziesz korzystać w trakcie trwania programu 

Większość ćwiczeń w tym programie treningowym wymaga jedynie użycia podstawowego sprzętu treningowego, tj. sztangi i hantli. Jeśli takie sprzęty są częścią Twojego wyposażenia treningowego, możesz przeprowadzić każdy z treningów bez konieczności odwiedzania siłowni lub klubu fitness. W innym wypadku zachęcamy do odwiedzenia któregoś z wymienionych miejsc.

Twój program treningowy na redukcję tkanki tłuszczowej [rozpiska treningowa]

Poniedziałek: Trening całego ciała 

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Przysiad ze sztangą
3
15
1-0-1-0
45 sekund
2. Przysiad bułgarski
3
Po 15 na stronę
1-0-1-0
45 sekund
3. Ściąganie gumy do ćwiczeń do klatki jednorącz
3
Po 15 na stronę
1-0-1-0
45 sekund
4. Motyl z hantlami
3
15
1-0-1-0
45 sekund
5. Naprzemienne wyciskanie hantli na podłodze
3
Po 15 na stronę
1-0-1-0
45 sekund

Środa: Cardio

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Bieg
1
30 minut
Konwersacyjne
-

Piątek: Trening całego ciała 

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1. Rumuński martwy ciąg ze sztangą
3
15
1-0-1-0
45 sekund
2. Unoszenie bioder jednonóż
3
Po 15 na stronę
1-0-1-0
45 sekund
3. Wyciskanie hantli na ławce chwytem neutralnym
3
15
1-0-1-0
45 sekund
4. Naprzemienne wyciskanie hantli stojąc
3
Po 15 na stronę
1-0-1-0
45 sekund
5. Naprzemienne wiosłowanie hantlami
3
Po 15 na stronę
1-0-1-0
45 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN