Unilateralny trening z kettlebellem [Wyzwanie NLS]

Opiszmy ten unilateralny trening z kettlebellem w liczbach: 1 kettlebell, 5 ćwiczeń, wszystkie mięśnie. Jeśli nie robi na Tobie wrażenia, to dla nas znak, że albo już teraz jesteś w topowej dyspozycji, albo po prostu nie zdajesz sobie sprawy z tego, co Cię czeka. Po zaliczeniu tego wyzwania wszyscy poznamy odpowiedź. Łap kettle i do dzieła!

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Ogólna sprawność, poprawa wytrzymałości
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
3
Niezbędny sprzęt treningowy
Kettlebell
Rodzaj treningu/-ów w programie
FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)
Czas trwania jednostki treningowej
30 minut

Unilateralny trening z kettlebellem [opis programu]

Jeśli jakimś cudem do tej pory udało Ci się uniknąć odcisków na dłoniach, tak teraz będziesz musiał się po prostu z nimi pogodzić. Wykonując ten unilateralny trening z kettlebellem, nie będziesz bowiem wypuszczał kettlebella z ręki od pierwszego powtórzenia pierwszego ćwiczenia w obwodzie aż po ostatnie ostatniego. I to tylko po to, by od razu całość wykonać na drugą rękę. Takich obwodów będziesz robił w trakcie treningu aż 10, więc lepiej zainwestuj w dobry krem do rąk i magnezję. Dobre rękawiczki do ćwiczeń to nie jest też zły pomysł, choć siłowniana brać mogłaby na ten temat mieć inne zdanie. Nim się akurat nie przejmuj – najwięcej gadają zazwyczaj ci, którzy przy okazji najmniej robią.

Wykonuj ten program treningowy przez 4 tygodnie, trenując 3 razy w tygodniu z co najmniej jednym dniem pomiędzy jednostkami treningowymi przewidzianymi na odpoczynek. Po 4 tygodniach będziesz silniejszy, sprawniejszy i smuklejszy, bo spora intensywność i nie tak mała objętość treningowa zapewnią Ci solidne porcje spalonych kalorii. Przy okazji wyrównasz dysproporcje w sile i budowie lewej i prawej strony ciała. Dodatkowo poprawiasz mięśnie stabilizujące oraz mięśnie korpusu – bo gdy jedna część ciała będzie dawać z siebie wszystko, druga będzie musiała wykonać gigantyczną pracę antyrotacyjną.

To tylko część z zalet tego programu, bo na liście znajdują się przecież: minimalna ilość sprzętu, możliwość wykonania treningu w domu, krótki czas trwania przy obietnicy szybkich i solidnych efektów. Obietnicy, którą ten unilateralny trening z kettlebellem spełni – warto to podkreślić.

Zasady programu oraz treningu

  1. Zacznij od rozgrzewki. Ustaw timer na 5 minut i w tym czasie zrób stretching dynamiczny całego ciała. Pozostały czas wykorzystaj na bieg bokserski/skip A/pajacyki. Przygotuj sobie średniej wagi kettlebell – po szczegóły przewiń niżej. 
  2. Złap kettlebell jedną i po kolei wykonaj wszystkie ćwiczenia (1A-1E) składające się na pojedynczy obwód. Przez cały czas nie wypuszczaj kettla z rąk. To ma być flow z płynnym przejściem pomiędzy ćwiczeniami – tak ułożyliśmy obwód, aby ostatnie powtórzenie danego ćwiczenia było pozycją startową do kolejnego.
  3. Po zakończonym obwodzie na jedną rękę od razu powtórz całość na drugą – to jeden obwód. Odpocznij teraz nawet 120 sekund i przejdź do kolejnego obwodu. Masz zrobić ich razem 10 – słowo „wyzwanie” w tytule tego programu nie pojawiło się przypadkowo.

Słownik pojęć i praktyczne porady

FBW (Full Body Workout/Trening całego ciała)

Trening, podczas którego angażujesz do pracy wszystkie główne partie mięśniowe, wykonując najczęściej ćwiczenia wielostawowe. W pracy z kettlebellem nie tylko zaprzęgasz do roboty mięśnie niemal całego ciała, ale też robisz to naraz w synchronicznej formie, poprawiając koordynację ruchową i propriocepcję, czyli poczucie ciała w przestrzeni.

Trening unilateralny

Trening, który angażuje jedną stronę ciała do pracy, podczas gdy druga ma za zadanie stabilizować sylwetkę.

Ciężar

Dla osoby średnio zaawansowanej odważnik o wadze 12 lub 16 kg powinien być odpowiedni. Podczas pierwszego treningu możesz to zresztą przetestować – cały trening ma być dla Ciebie nie lada wyzwaniem, ale jednak takim, które jesteś w stanie podjąć i ukończyć na własnych warunkach. 

Tempo

Wszystkie ćwiczenia wykonuj jak najszybciej, ale pilnując prawidłowej techniki. Kettlebell nie wybacza błędów – miej to na uwadze, gdy będziesz chciał trochę oszukać. Nie chcesz przecież nabawić się kontuzji, prawda?

Więcej informacji

Słownik pojęć to miejsce, od którego powinieneś zacząć, jeśli chcesz zgłębić tajemnice treningu. Nie wahaj się kliknąć w link.

Niezbędny sprzęt treningowy

Potrzebujesz tylko kettlebella – wyciągnij go zza kanapy i odkurz. Tak właśnie upada ostatnia wymówka od treningu.

Unilateralny trening z kettlebellem [rozpiska treningowa]

Twój trening

Wykonaj najpierw wszystkie ćwiczenia na jedną rękę, a następnie na drugą – to pełen obwód. Odpocznij 120 sekund i powtórz całość. Zalicz razem 10 obwodów.

Ćwiczenie
Serie
Powtórzenia
Tempo
Odpoczynek
1A. Zarzut kettlebella
10
5
Maksymalne
-
1B. Przysiad z kettlebellem w pozycji rack jednorącz
10
5
Maksymalne
-
1C. Swing kettlebellem jednorącz
10
5
Maksymalne
-
1D. Martwy ciąg z podciąganiem kettlebella jednorącz
10
5
Maksymalne
-
1E. Rwanie kettlebella
10
5
Maksymalne
120 sekund

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN