Trening interwałowy na ergometrze wioślarskim

Trening interwałowy na ergometrze wioślarskim oznacza lepszą kondycję, szerokie plecy, mocne nogi i ramiona oraz mięśnie core ze stali. A to wszystko na zaledwie kilku metrach kwadratowych i bez konieczności zmoczenia tyłka. Minusy? Oficjalnie nie stwierdzono. Trening na wioślarzu da Ci formę bez ryzyka kontuzji.

PODSUMOWANIE PROGRAMU TRENINGOWEGO
Cel programu
Lepsza kondycja, spalanie tłuszczu
Poziom zaawansowania
Średnio zaawansowany
Czas trwania programu
4 tygodnie
Liczba dni treningowych w tygodniu
2
Niezbędny sprzęt treningowy
Ergometr wioślarski
Rodzaj treningu/-ów w programie
HIIT (Trening interwałowy o wysokiej intensywności)
Czas trwania jednostki treningowej
30 minut

Trening interwałowy na ergometrze wioślarskim [opis programu]

Żeby zbudować siłę i wytrzymałość galernika, nie potrzebujesz setek godzin przymusowej praktyki na łodzi. Wystarczy designerski sprzęt, który dwa razy w tygodniu sprowadzać będziesz do parteru, by energicznie (!) z niego korzystać. Mowa oczywiście o ergometrze wioślarskim, czyli fitnessowej maszynie praktycznie pozbawionej wad.

Przed Tobą intensywny trening interwałowy, dzięki któremu szybko zmniejszysz obwód w pasie i zbudujesz imponujące mięśnie. Efekty zobaczysz w lustrze, na wadze oraz na samym ergometrze, bo zadany dystans z tygodnia na tydzień pokonywać będziesz coraz szybciej.

Wykonuj ten trening dwa razy w tygodniu, zastępując nim swoje dotychczasowe sesje cardio. W pozostałe dni nie zapominaj o treningu siłowym.

Jak wiosłować na ergometrze?

Zanim zaczniesz

Nie musisz dopasowywać wioślarza do swoich warunków fizycznych. Wystarczy, że usiądziesz na siedzisku, dobrze zabezpieczysz stopy i złapiesz wiosło, aby rozpocząć trening.

Pozycja startowa

Ugnij nogi w kolanach i złap uchwyt. Podudzia powinny być w tym momencie w pozycji prostopadłej do podłoża, a nadgarstki w prostej linii z przedramionami. Plecy trzymaj proste, łopatki ściągnięte, klatkę wypięte w przód. Wzrok kieruj przed siebie w jeden punkt.

Pociągnięcie

Ruch zacznij nogami. Dopiero, gdy drążek (uchwyt/wiosło) minie kolana, do pracy włącz również najpierw plecy, a następnie ramiona. Pociągając drążek, rób wydech.

Powrót do startu

Gdy Twoje nogi będą już całkowicie wyprostowane, dociągnij drążek do górnej partii brzucha i delikatnie odchyl tułów do tyłu. Odwróć całą sekwencję, by wróci do pozycji startowej.

Słownik pojęć i praktyczne porady

spm

„Strokes per minute” oznacza liczbę pociągnięć wiosłem na minutę, a to z kolei jest wyznacznikiem tempa. Im więcej pociągnięć w jednostce czasu wykonasz, tym większy dystans pokonasz. Z drugiej strony pamiętaj, że oprócz liczby pociągnięć wiosłem liczy się też siła, którą wkładasz w każde pociągnięcie. Podczas wysiłku staraj się generować sporą moc, tak aby każdemu powtórzeniu nadać właściwą jakość. Nie wiosłuj jak szalony w puste. W tym treningu wykorzystaliśmy tylko spm, uznając, że wskaźnik ten mają nawet podstawowe modele, które możesz znaleźć w marketach ze sprzętem sportowym – na wyższy poziom wiosłowania przyjdzie jeszcze czas.

Niezbędny sprzęt treningowy

Trening na ergometrze wioślarskim wymaga… ergometru wioślarskiego. Możesz zainwestować we własny sprzęt, ale bez problemu znajdziesz też wioślarza w nawet mniejszej siłowni czy klubie fitness. Najczęściej na wyposażeniu znajdują się ergometry Concept2 RowErg z oporem powietrznym lub WaterRower z oporem wodnym. Wyświetlacze obu modeli trochę się od siebie różnią, jednak bez problemu powinieneś odnaleźć na nich zarówno dystans, jak i tempo oraz czas. A to tych wskazań będziesz potrzebować, żeby zaliczyć trening.

Trening interwałowy na ergometrze wioślarskim [rozpiska treningowa]

Plan treningu

W spokojnym tempie (22-24 pociągnięcia/1 minuta) rozgrzej się na dystansie 2000 metrów. Przyspiesz do 28-34 spm na następne 250 metrów, po czym zwolnij i wiosłuj luźno przez 30 sekund. Po 4. zrywie przepłyń spokojnie 500 metrów. Interwały (wysiłek i odpoczynek) powtórz 2-4 razy.

Etap
Dystans/czas
Tempo
Rozgrzewka
2000 m
22-24 spm
Wysiłek
250 m
28-34 spm
Odpoczynek
30 sekund
22-24 spm
Wysiłek
250 m
28-34 spm
Odpoczynek
30 sekund
22-24 spm
Wysiłek
250 m
28-34 spm
Odpoczynek
30 sekund
22-24 spm
Wysiłek
250 m
28-34 spm
Wyciszenie
500 m
20-22 spm

Jak oceniasz ten program? |

Średnia ocena: 0 / 5. 0

Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Rekomendowane programy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

DARMOWE PROGRAMY TRENINGOWE I PLANY ŻYWIENIOWE

Bądź na bieżąco i otrzymuj nowe programy,
diety oraz porady ekspertów.

2023 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE NLS Sp. z o.o., ul. KAPITAŃSKA 45A, 81-249 GDYNIA.
TEL: +48 730 036 085, EMAIL: [email protected]
REGULAMIN